V ameriškem taborišču za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi so peterici osumljencev za organizacijo ugrabitve letal in napadov na stolpnici WTC-ja v New Yorku in Pentagon v Washingtonu prebrali obtožnico z 2.976 točkami umora, kolikor je bilo žrtev napadov pred 11 leti.
Obtoženci so se prvič po treh letih pojavili v javnosti, a zaslišanje se je hitro končalo. Mohamed ni hotel odgovarjati na zastavljena vprašanja, ker meni, da je sodišče nepošteno. Odvetniki obtoženih so se tudi pritoževali, da zaporniki niso smeli nositi civilnih oblačil po lastni izbiri.
Postopek so za odebeljenim nepredušnim steklom spremljali izbrani pripadniki družin žrtev 11. septembra, novinarji in člani organizacij za človekove pravice.
Z mučenjem do priznanja
Kalida Šejka Mohameda, ki se je izšolal v ZDA, so aretirali leta 2003 v Pakistanu in ga potem tri leta zasliševali v tajnih zaporih obveščevalne agencije Cia. Zasliševalci so uporabljali "posebne metode". Med drugim staro inkvizicijsko metodo vodnega deskanja, ki vzbuja občutek utapljanja - to metodo so pri Mohamedu po priznanju Cie uporabili kar 183-krat! Mohamed je pri tem priznal organizacijo najmanj 30 terorističnih naklepov, med njimi tudi napade na ZDA 11. septembra 2001.
Leta 2006 so ga preselili v Guantanamo in naslednje leto začeli postopek pred posebnim vojaškim sodiščem. Mohameda je javnost nazadnje videla januarja 2008, ko se je postopek nadaljeval. Skupaj s preostalo četverico je zaprt v posebnem zaporu "kamp 7" v Guantanamu, ki je neke vrste zapor znotraj zapora, saj za njegovo lokacijo ve le majhno število obveščevalcev.
Obtoženi organizatorji in podporniki
Poleg Pakistancu Mohamedu sodijo še njegovemu nečaku Aliju abd al Aziz Aliju, ki naj bi pomagal pri izvedbi napadov na ZDA z denarjem in je v državo spravil 9 napadalcev, Validu bin Atašu iz Jemna, osebnemu stražarju Osame bin Ladna in vodji terorističnega taborišča v Afganistanu, Ramziju Binalšibu iz Jemna, ki je pomagal pri iskanju letalskih šol za ugrabitelje 11. septembra ter Savdijcu Mustafi al Havsaviju, ki je pomagal s financami.
Vsem grozi smrtna kazen. Po besedah civilnega odvetnika Binalšiba Jima Harringtona obtoženci ne bodo priznali krivde. Obramba pravi tudi, da so pripravljeni na dolgotrajen boj na sodišču ter da bodo poskušali pod vprašaj postaviti vojaška sodišča in tajnost, ki prekriva primer. Pravni zastopnik Alija Abda al Aziza Alija je že dejal, da je danes "le začetek sojenja, ki bo trajal leta, temu pa bodo sledila še leta na prizivnem sodišču".
Popoln nadzor odnosa obtoženci - odvetniki
Nova pravila postopka pred posebnim vojaškim sodiščem prepovedujejo uporabo materialov, pridobljenih z mučenjem, obtoženci pa imajo dostop do civilnih odvetnikov. Vendar pa se odvetniki še vedno pritožujejo nad pravili, ki so preveč naravnana v korist tožilstva. Motijo jih popoln nadzor nad komunikacijo med odvetniki in obtoženci, pomanjkanje sredstev za preiskave in drugi ukrepi, ki jih na civilnem sodišču ne bi bilo.
Obama je januarja leta 2009 napovedal zaprtje Guantanama in posebnih vojaških sodišč ter sojenje terorističnim osumljencem na civilnih sodiščih. Vendar pa so mu kongresniki iz obeh strank to preprečili. Danes se bodo obtoženci le soočili z obtožnico in se morda izrekli o krivdi. Sodni proces pa naj bi se dejansko začel morda šele čez leto dni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje