Vohunska drama, ki spominja na čase hladne vojne, se je začela, ko so pred desetimi dnevi v ZDA razkrili domnevno vohunsko mrežo ruskih agentov, ki naj bi se infiltrirali v ameriške politične kroge. Mnogi od njih so v ZDA živeli pod lažnimi identitetami in so z nadrejenimi v Rusiji komunicirali prek "nevidnih" sms-sporočil in fotografij na spletu.
Tiskovni predstavnik ruske obveščevalne službe (SVR) ni hotel komentirati poročanja o zamenjavi, je pa novico potrdila odvetnica Sutjagina Ana Savickaja, ki je na novinarski konferenci v Moskvi dejala, da obstaja možnost za izročitev znanstvenika Veliki Britaniji. Po njenih besedah gre za potezo v okviru ruskih prizadevanj za izpustitev ruskih državljanov, ki so jih prijeli v ZDA.
"Sutjagina želijo zamenjati za enega izmed prijetih v ZDA," je dejala Savickaja in pojasnila, da gre za zamenjavo enega za enega, kar pomeni, da bo vsak izmed prijetih v ZDA zamenjan za enega človeka iz Rusije.
Sutjegin je bil strokovni sodelavec ruskega inštituta za ZDA in Kanado, ki so ga ruske oblasti obtožile, da je ameriškim in britanskim obveščevalcem prodajal tajne dokumente o ruskih jedrskih podmornicah nove generacije. Leta 2004 so ga zaradi veleizdaje obsodili na 15 let zapora.
Sutjagin privolil v ponudbo
Novica o zamenjavi je prvič zaokrožila potem, ko so Sutjagina ta teden nenadoma premestili iz zapora v Holmogorovu na severu Rusije v strogo varovani moskovski zapor Lefortovo, kjer so njegovi družini tudi dovolili, da ga obišče.
"Sutjagin je privolil v ponudbo o zamenjavi, saj nima nobene druge možnosti. Ve namreč, da bo drugače šlo po zlu njegovo življenje," je dejala odvetnica in zatrdila, da sam še vedno vztraja, da je nedolžen.
Sutjagin je svoji družini povedal o načrtih za njegovo premestitev v London prek Dunaja. Njegov brat je povedal, da je Sutjagin videl seznam ljudi za zamenjavo, na katerem je bilo tudi ime Sergej Skripal, ruski vojaški obveščevalec, ki so ga leta 2006 v Rusiji obsodili zaradi vohunjenja za Veliko Britanijo.
V preteklosti so se med Rusijo in ZDA že zgodile zamenjave zaprtih oseb. Eden izmed najodmevnejših primerov iz hladne vojne je bil leta 1962, ko so ameriške oblasti izpustile ruskega vohuna Rudolfa Abela v zameno za Francisa Garyja Powersa, čigar vohunsko letalo U-2 so leta 1960 sestrelili nad Sovjetsko zvezo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje