Sobotnih volitev se je udeležilo 56 odstotkov od 1,5 milijona volilnih upravičencev. Foto: Reuters
Sobotnih volitev se je udeležilo 56 odstotkov od 1,5 milijona volilnih upravičencev. Foto: Reuters

Stranka Harmonija centra, ki jo podpira številna ruska manjšina, je osvojila okoli 30 glasov, medtem ko je Stranka reforme dosedanjega predsednika države Valdisa Zatlersa prejela 20 odstotkov glasov in stranka Enotnost premierja Valdisa Dombrovskisa 18 odstotkov glasov.

Harmonija centra kljub zmagi nima potrebne večine za vladanje, težavo pri iskanju koalicijskih partnerjev pa po besedah analitikov predstavlja njena tesna povezanost z ruskim premierjem Putinom, zato bo skoraj zagotovo ostala zunaj vladne koalicije, ki naj bi jo sestavljali Stranka reforme in Enotnost, verjetno skupaj s četrto uvrščeno nacionalistično stranko Nacionalno zavezništvo.

Omenjene tri stranke imajo v parlamentu 53 odstotkov glasov, kar pomeni, da lahko vladno koalicijo sestavijo brez zmagovalne proruske stranke. Kandidat Reformne stranke za mandatarja Edmunds Sprudzs je tako že napovedal, da bo koalicijska pogajanja najprej začel s stranko Enotnost, nato s stranko Nacionalno zavezništvo in šele na koncu s Harmonijo centra.

Rusi še brez vladne stranke
Harmonija centra je sicer osvojila le za peščico več glasov volivcev kot na volitvah leta 2010, vendar je njen delež narasel zaradi nizke volilne udeležbe. Njen 35-letni vodja Nils Usakov se je v predvolilni kampanji zavzemal za prestavitev vstopa v evrsko območje in za ponovno določitev pogojev 7,5 milijarde evrov finančne pomoči, za katero je zaradi gospodarske krize baltska država morala zaprositi leta 2008.

Okoli tretjina od 2,2 milijona prebivalcev pripada ruski manjšini, ki vse od neodvisnosti Latvije v vladi ni imela svojih predstavnikov.

Latvijski poslanci bi morali v parlamentu sedeti do jeseni leta 2014, vendar so morali znova po zaupanje volivcev na predčasne volitve, potem ko je bil na junijskem referendumu s skoraj 95-odstotno večino izglasovana razpustitev parlamenta. Prvi takšen referendum je razpisal takratni predsednik Zatlers, ki je poslancem očital, da ne storijo dovolj v boju proti korupciji in ščitijo interese oligarhov.