V napadu je bil ubit tudi Kirilov namestnik. "Eksplozivna naprava, podtaknjena v skiroju, parkiranem blizu vhoda v stanovanjsko stavbo, se je aktivirala 17. decembra zjutraj na Rjazanski aveniji v Moskvi," je sporočil preiskovalni odbor in dodal, da so sprožili kazensko preiskavo umora.
V eksploziji pred enim od poslopij na jugovzhodu mesta so popokale šipe na več oknih stavbe, huje so bila glede na fotografije, objavljene v ruskih medijih, poškodovana tudi vhodna vrata. Po poročanju ruskih medijev je bila naprava upravljana na daljavo, vsebovala pa bi lahko približno 300 gramov eksplozivne snovi, enakovredne TNT-ju.
Reuters navaja besede ukrajinskega varnostnega vira, da je za umorom ukrajinska varnostna služba. Da je Kirilova ubil SBU, poročata ukrajinski spletni portal v angleščini The Kyiv Independent ter tiskovna agencija RBC Ukrajina, ki se sklicujeta na neimenovane vire v varnostni službi. Vir francoske tiskovne agencije AFP pa je dejal, da je šlo za posebno operacijo.
Vir britanskega BBC-ja v SBU-ju je dejal, da je bil Kirilov legitimna tarča, saj da je bil vojni zločinec, ki je dal ukaz za uporabo prepovedanega kemičnega orožja proti ukrajinski vojski.
Dmitrij Medvedjev, namestnik predsednika ruskega varnostnega sveta, je v odzivu dejal, da se bo ukrajinsko vodstvo spopadlo z neizbežnim maščevanjem za umor najvišjega ruskega generala, poroča tiskovna agencija RIA.
Oblasti napad obravnavajo kot terorističnega
Rusija je umor Kirilova označila za teroristično dejanje, odgovornost zanj je pripisala Zahodu.
"Dogodek je bil opredeljen kot teroristično dejanje, umor, nezakonita trgovina z orožjem in strelivom," je sporočila tiskovna predstavnica ruskega preiskovalnega odbora Svetlana Petrenko.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je na Telegramu zapisala, da je Kirilov več let sistematično razkrival "zločine Anglosaksoncev".
Poslanec spodnjega doma ruskega parlamenta in upokojeni general vojske Andrej Guruljov pa je Kirilova označil za človeka, ki je razumel in spremljal zločinsko dejavnost ZDA in njihovih satelitov, vključno z njihovimi zločinskimi biološkimi laboratoriji ter širjenjem kemičnega in biološkega orožja. Ob tem je pozval k ostremu odgovoru, ki bo vključeval napade na anglosaške predstavnike.
Predsednik odbora za obrambo v dumi Andrej Kartapolov je obljubil, da bo našel in kaznoval odgovorne za organizacijo in izvedbo umora Kirilova, ne glede na to, kdo so in kje so.
Guverner ruske oblasti Konstroma Sergej Sitnikov je dejal, da je bil Kirilov njegov prijatelj, ki mu je povedal, da se zaveda groženj.
"Pred časom mi je povedal, da so ga že opozorili, da se je začel lov nanj," je dejal Sitnikov in dodal, da je prepričan, da želi Kijev ubiti Kirilova iz različnih razlogov, med drugim zaradi njegove vpletenosti v razvoj in uporabo težkega plamenometnega sistema.
Kijev Kirilova obtoževal uporabe kemičnega orožja
V ponedeljek je ukrajinsko tožilstvo Kirilova v odsotnosti obtožilo domnevne uporabe prepovedanega kemičnega orožja v Ukrajini, poroča Kyiv Independent. Rusija obtožbe zanika.
SBU trdi, da je bilo kemično orožje v državi uporabljeno več kot 4800-krat, odkar je Rusija februarja 2022 začela invazijo v Ukrajini. Ob tem je ukrajinska varnostna služba sporočila, da poteka predkazenski postopek, da bi dokumentirali druga dejstva o kršitvah mednarodnega humanitarnega prava.
Po navedbah SBU-ja ruske sile na ukrajinske vojake z brezpilotnimi letali spuščajo kemično orožje. S kemičnimi granatami naj bi sproščali strupene pline, ki dražijo oči in dihala. Ukrajinski polkovnik Artjom Vlasiuk je nedavno dejal, da so zaradi zastrupitve s kemikalijami med vojno v bolnišnicah zdravili več kot 2000 ukrajinskih vojakov, trije ljudje pa so umrli.
Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) je sredi novembra sporočila, da je v vzorcih ruskega streliva in zemlje, ki jih je zagotovila Ukrajina, odkrila prisotnost prepovedanega plina CS oziroma solzivca. Gre za vrsto solzivca, ki je bil kot kemično orožje uporabljen na številnih bojiščih, vendar pa je njegova uporaba v vojni prepovedana s konvencijo o kemičnem orožju.
Kirilova, ki je na položaju od leta 2017, je Združeno kraljestvo oktobra zaradi očitkov uporabe kemičnega orožja v Ukrajini uvrstilo na seznam sankcioniranih oseb. Obtožili so ga tudi, da širi dezinformacije Kremlja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje