Kraljica Elizabeta II. se je seje parlamenta udeležila skupaj s sinom Charlesom. Foto: Reuters
Kraljica Elizabeta II. se je seje parlamenta udeležila skupaj s sinom Charlesom. Foto: Reuters

V okviru priprav na odhod iz Evropske unije bo oblikovana zakonodaja, s katero bodo evropske predpise preoblikovali v britansko zakonodajo. Sodeč po predstavitvi bo Velika Britanija po brexitu oblikovala nove zakone glede carine, trgovine in priseljevanja.

S tem se Britanci pripravljajo na izstop iz carinske unije in enotnega trga EU-ja. Posledično bi se s tem končalo tudi prosto gibanje državljanov EU-ja, kar pomeni, da v Veliki Britaniji na primer ne bi smeli več delati ali prebivati brez dovoljenja.

V središču vladnega programa je tako imenovani "veliki zakon o razveljavitvi" (Great Repeal Bill), ki bo približno 20.000 evropskih uredb preoblikoval v britansko zakonodajo in pravo.

"Prioriteta moje vlade je zagotoviti najboljši dogovor, ko bo država zapustila Evropsko unijo," je dejala kraljica Elizabeta II. in dodala, da bo vlada skušala zgraditi najširši mogoči konsenz glede prihodnosti države zunaj Evropske unije.

Po nizu terorističnih napadov v zadnjih treh mesecih v Londonu in Manchestru pa vlada načrtuje tudi novo specializirane ekipe in komisijo za boj proti ekstremizmu.

Težavna koalicijska pogajanja
Slovesno sejo novega britanskega parlamenta je tradicionalno začela kraljica, ki je v tako imenovanem kraljičinem govoru prebrala program nove vlade za prihodnji dve leti.

Zaradi načrtovanega izstopa Velike Britanije iz Evropske unije bo tokrat namreč seja parlamenta trajala dve leti namesto enega, da bi lahko skrbno preučili zakonodajo, povezano z brexitom. Kraljičin govor so sicer zaradi težavnih koalicijskih pogajanj preložili za dva dneva.

Poslanci bodo v prihodnjih dneh vodili razpravo o programu in o njem glasovali.

Konservativci britanske premierke so na predčasnih parlamentarnih volitvah 8. junija izgubili absolutno večino v parlamentu, zato Mayeva namerava vlado voditi ob podpori severnoirskih unionistov (DUP). V torek zvečer se sicer še vedno niso povsem uskladili glede dogovora.

Phillip v bolnišnici
Kraljica je v parlament prišla skupaj s sinom Charlesom, saj je mož, princ Phillip, v bolnišnici, kamor so ga sprejeli v torek kot preventivni ukrep. Iz Buckinghamske palače so potrdili, da ga obravnavajo zaradi infekcije, ki naj bi bila posledica že obstoječega bolezenskega stanja.

Princ Philip je maja sporočil, da se bo jeseni upokojil in ne bo več opravljal javnih obveznosti.