Zaradi odročnosti v potresu prizadetih delov so za reševanje preživelih nujno potrebni vojaški helikopterji. Foto: EPA
Zaradi odročnosti v potresu prizadetih delov so za reševanje preživelih nujno potrebni vojaški helikopterji. Foto: EPA
Zasilno taborišče
Številni bodo mrzlo zimo pričakali v šotorih. Foto: EPA

Nekaterih težko dostopnih območij sploh še niso dosegli, skorajšnji prihod zime pa za več sto tisoč ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo, ne obeta nič dobrega. Zaradi dežja se je pojavila tudi nevarnost plazov.

Našli dve preživeli
V Islamabadu so izpod ruševin v torek potegnili 75-letno Pakistanko in njeno hčer, za več tisoč pogrešanih pa upanja skoraj ni več. Pojavile so se že prve bolezni, med njimi malarija, zdravniki pa opozarjajo pred izbruhom kolere in drugih bolezni.

Svetovni program za hrano je ocenil, da nujno potrebuje hrano milijon ljudi, prve pošiljke, ki bodo zadostovale za 240.000 ljudi, pa naj ne bi prispele pred sredo zvečer.

Potres z magnitudo 7,6 je v Pakistanu uradno zahteval 23.000 žrtev, v Indiji pa 1.200, vendar bo končna številka verjetno višja. Samo v Pakistanu je ranjenih najmanj 51.000 ljudi.

Slovenska pomoč žrtvam
Z brniškega letališča je v Pakistan poletelo letalo zveze Nato s slovensko humanitarno pomočjo za pomoč žrtvam potresa. To je prva pomoč zveze Nato za žrtve potresa, s tem pa je začel delovati tudi zračni most, ki ga je Nato odobril v torek. Slovenija je poslala 250 postelj, 500 odej in deset velikih šotorov v skupni vrednosti 30 milijonov tolarjev.