Novo uredbo, po kateri bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu, je socialnoliberalna vlada sprejela v torek, veljati pa je začela takoj. Proti njej ostro protestira tudi predsednik Klaus Iohannis.
V skladu z novo uredbo bodo zlorabo položaja kazensko preganjali, le če bo škoda, ki bo pri tem nastala, znašala najmanj 200.000 romunskih levov (približno 44.000 evrov), je pojasnil pravosodni minister Florin Iordache. Vlade, ki je na položaju od začetka januarja, pri sprejemanju odloka niso ovirali protesti, ki so proti načrtovanim spremembam v državi potekali že več tednov.
Odločitev vlade je bila nekoliko nepričakovana, saj teme ni bilo na predhodno objavljenem dnevnem redu seje vlade. Že ponoči pa je bila nova ureditev objavljena v uradnem listu.
Več kot 10.000 protestnikov v Bukarešti
Kritiki opozarjajo, da naj bi z njo med drugim pred pregonom zaščitili predsednika vladnih socialdemokratov (PSD) Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaje, s katero naj bi nastalo škode za 100.000 romunskih levov.
Kmalu po sprejetju odloka se je na trgu pred poslopjem vlade v Bukarešti zbralo več kot 10.000 protestnikov. Zahtevali so odstop vlade in kljub temperaturi, ki se je spustila pod ledišče, vztrajali več ur. O protestih poročajo tudi iz več drugih mest, vključno s Clujem, Sibiujem in Temišvarom.
Predsednik države Klaus Iohannis, ki je spremembam že vseskozi nasprotoval, je menil, da gre za žalosten dan. "Pravna država je od nasprotnikov pravice in boja proti korupciji prejela težek udarec," je zapisal na Facebooku.
EU zaskrbljen
Tudi EU je izrazil zaskrbljenost nad zadnjimi dogodki v Romuniji. "V boju proti korupciji je treba napredovati, ne pa nazadovati," sta v sporočilu zapisala predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in njegov namestnik Frans Timmermans. V tej luči bo Evropska komisija tudi "pozorno preučila" spremembe zakonodaje, sta dodala.
Pretekli teden je Evropska komisija v letnem poročilu pohvalila določen napredek, ki ga je od pridružitve na področju boja proti korupciji dosegla Romunija. A kot sta danes poudarila Juncker in Timmermans, poročilo tudi poudarja, da bi koraki, ki bi "spodkopali ta napredek ali krčili obseg korupcije kot kaznivega dejanja, vplivali na prihodnje ocene". EU od pridružitve Romunije in Bolgarije leta 2007 letno objavlja poročilo o njunem napredku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje