Svet ZN-a za človekove pravice sestavlja 47 članic. Foto: EPA
Svet ZN-a za človekove pravice sestavlja 47 članic. Foto: EPA

Generalna skupščina Združenih narodov je v petek v New Yorku izvolila 15 novih članic, ki bodo konec maja začele s triletnim mandatom. Kot v preteklosti tudi tokrat volitve niso minile brez kritik zaradi kandidature držav, ki so na slabem glasu zaradi kršitev človekovih pravic.

Tokrat je neslavna pozornost pripadla Kuvajtu in Demokratični republiki Kongo, ki so ju skupine in organizacije za varstvo človekovih pravic označile za avtoritativni in nedemokratični. Ker ZN voli po geografskem ključu, je bila večina položajev določena že vnaprej.

Sirija z umikom omogočila kandidaturo Kuvajta
Kuvajt je ostal edina izbira v azijski skupini, saj je za enega izmed sedežev kandidirala Sirija, ki se je nato umaknila in prepustila kandidaturo Kuvajtu.

Kritike so letele tudi na Nikaragvo, a je ta vztrajala pri kandidaturi, kjer pa je nato med štirimi kandidati prejela najmanj glasov in izpadla. Vseeno je srednjeameriška država dobila glas več od dvetretjinske večine, ki je 97 glasov.

V Svet je bil izvoljen tudi Kongo, ki so mu organizacije za človekove pravice očitale nepravilnosti pri nedavnih volitvah, omejevanje medijske svobode in podkupljen pravosodni sistem.

Poleg Konga in Kuvajta so bili izvoljeni še Benin, Bocvana, Burkina Faso, Indija, Indonezija, Filipini, Čile, Kostarika, Peru, Avstrija, Italija, Češka in Romunija. Nekaj slabih ocen so dobile tudi Indija, Indonezija, Filipini in Burkina Faso, vendar z njihovo izvolitvijo ni bilo težav.

Svet za človekove pravice je marca letos pokazal nekaj več napredka v svojih postopkih, saj je Generalna skupščina izključila Libijo, ker so vladne sile napadale civiliste.