Gre za najhujše protikitajske nemire v Vietnamu v zadnjih letih. V bližini omenjene sporne naftne ploščadi se je nato v preteklih dneh zgodila vrsta incidentov med kitajskimi in vietnamskimi ladjami, državi druga drugo krivita za naraščanje napetosti.
Na ulice se je odpravilo na desettisoče ljudi, zaposlenih v industrijskih conah v provinci Binh Duong, kjer je veliko tujih tovarn. Njihove tarče so bila kitajska podjetja, a so v jezi napadali tudi nekatera druga tuja podjetja (tajvanska, japonska in južnokorejska).
Vietnamska policija je v boj proti njim poslala posebne protiizgredniške enote. Pridržali so 500 ljudi.
Peking resno zaskrbljen
Peking je zaradi dogajanja v Vietnamu izrazil "resno zaskrbljenost", vietnamske oblasti pa so Peking pozvale, naj nemudoma sprejme vse potrebne ukrepe in "končajo nasilje in kaznujejo odgovorne ter zagotovijo varnost kitajskih državljanov in institucij". Na kitajskem zunanjem ministrstvu so na zagovor že tudi poklicali vietnamskega veleposlanika.
Na zagovor je veleposlanika Vietnama poklicalo tudi zunanje ministrstvo Tajvana, ki se je pritožilo zaradi škode, povzročene tajvanskim podjetjem. V izgredih sta bila poleg tega najmanj dva Tajvanca poškodovana. Zunanje ministrstvo v Tajpeju podjetnike v Vietnamu poziva, naj jasno v vietnamskem jeziku označijo, da gre za tajvanska, in ne kitajska podjetja.
Kitajska si Južnokitajsko morje lasti skoraj v celoti, na drugi strani pa si posamezne dele tega morja prisvajajo druge azijske države, poleg Vietnama še Brunej, Malezija, Filipini in Tajvan. Ozemeljski spor med Kitajsko in Vietnamom se bije predvsem na račun otočij Paracel in Spratly.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje