V javnosti vlada panika, porajajo se številne teorije zarot in zagotovo ne pomaga, da vlada Joeja Bidna trdi, da ne ve, čigavi so letalniki, ki so jih začeli opažati 18. novembra – in vsak večer za tem –, in čemu so namenjeni.
Sprva so bili letalniki omejeni na zračni prostor New Jerseyja, opazili so jih tako nad vojaškim raziskovalnim centrom Picatinny Arsenal in nad Trumpovim golfiščem v Bedminstru, nato pa so o njih poročali še iz Pensilvanije, Marylanda, Connecticuta, Massachusettsa, Virginije in Ohia.
Newyorški guvernerki Kathy Hochul je prekipelo, zato je po poplavi vprašanj, ki jih je prejel njen urad, in enournem zaprtju mednarodnega letališča Stewart po opažanju letalnikov prejšnji teden zaprosila zvezno vlado za sistem za njihovo zaznavanje. Za eno uro so zaradi letalnikov v petek zvečer zaprli tudi vojaško oporišče Wright-Patterson v Ohiu, eno največjih ameriških zračnih oporišč na svetu.
"V odziv na moje pozive po dodatnih virih zdaj naši zvezni partnerji v New York pošiljajo sistem za zaznavanje brezpilotnih letalnikov," je zapisala Hochul na omrežju X. Ob tem je poudarila, da potrebujejo guvernerji več pooblastil, da bi se lahko sami spopadli s problematiko letalnikov, vključno s potencialno sestrelitvijo le-teh.
"Kongres mora sprejeti zakon, ki nam bo dal pooblastila, da se sami lotimo letalnikov," je zapisala Hochul, ki je ob tem Newyorčanom obljubila, da bo storila "vse, kar je potrebno", da jih obvaruje. Za več pooblastil je kongres zaprosil tudi guverner New Jerseyja, demokrat Phil Murphy.
Senator Chuck Schumer je v nedeljo dejal, da upa, da bo sprejet zakon, ki bi dal lokalnim oblastem pooblastila za preiskavo neidentificiranih letečih predmetov, ob tem pa zaprosil za sistem za zaznavanje letalnikov tudi za New Jersey, kjer so do zdaj opazili večino teh letalnikov.
Tamkajšnji senator Andy Kim je dejal, da je konec tedna z domačini opazoval nočno nebo in da meni, na podlagi pogovorov s piloti in podatki za sledenje poletov, da je šlo v večini primerov "skoraj zagotovo za letala".
Ameriški funkcionar, ki ni želel biti imenovan, je za Reuters povedal, da je vojska v oporišči v New Jerseyju že naročila sisteme za zaznavanje in sledenje letalnikov, čeprav ni jasno, kdaj bodo operativni. A tudi omenjeni funkcionar poudarja, da do zdaj še nobeden od opaženih letalnikov ne predstavlja grožnje.
Nejasna komunikacija, ki ne prepriča
A komunikacija oblasti z javnostjo je nedvomno zmedena in neprepričljiva. Čeprav priznavajo, da ne vedo, za kaj gre, in prosijo za dodatno pomoč, hkrati Hochul in njeni kolegi mirijo javnost, da letalniki (oziroma kar koli že so) ne predstavljajo nevarnosti za nacionalno varnost.
Strokovnjak za brezpilotne letalnike Gregory McNeal je v pogovoru za CNN dejal, da vse večje nezaupanje v vladno komuniciranje podžiga pozive k večji transparentnosti in prevzemanju odgovornosti zveznih oblasti.
"Čeprav to odraža širšo problematiko v ameriškem političnem diskurzu, pa je dejstvo, da tako izvoljeni predstavniki oblasti kot državljani menijo, da od vlade ne prejemajo zanesljivih informacij. To ne pomeni nujno, da informacije niso točne, ampak javnost jim ne zaupa,” je povedal McNeal.
Med tistimi predstavniki oblasti, ki so skeptični do vladnih zagotovil, je, denimo, kongresnik Josh Gottheimer iz New Jerseyja, ki je izrazil frustriranost zaradi pomanjkanja informacij. “Imel sem več informativnih sestankov, ki so me pomirili, da dejansko ni neposredne grožnje za javno varnost, a še vedno nimam odgovora na vprašanje, od kod vsi ti letalniki prihajajo,” je povedal. “Ne moremo imeti divjega zahoda letalnikov v New Jerseyju ali kjerkoli drugje. Moramo priti do dna temu, ljudje si zaslužijo odgovore.”
FBI: Odziv javnosti pretiran
V nedeljo je minister za domovinsko varnost Alejandro Mayorkas potrdil, da opažanja vključujejo brezpilotne letalnike pa tudi letala na daljinsko upravljanje, ki jih pogosto zamenjajo za letalnike. Je pa ob tem za ABC News dejal, da ni nobenega znaka, da bi šlo v povezavi z njimi za "tujo vpletenost". "Naj vas pomirim. Ničesar nenavadnega nismo videli. Za nobeno grožnjo ne vemo. Za nobeno zlonamerno dejavnost," je zatrdil za CNN.
Predstavnik FBI-ja je pripomnil, da je odziv javnosti na to temo "rahlo pretiran" in da se je do zdaj izkazalo, da si manj kot sto od več kot 5000 prijavljenih opažanj zasluži nadaljnjo preiskavo. Ugibajo tudi, da je morda izredno zanimanje javnosti za pojav podžgalo posnemovalce, zato je zdaj letalnikov – več.
Pentagon je medtem zanikal namigovanja kongresnika iz New Jerseyja Jeffa Van Drewa, da letalniki prihajajo z iranske "matične ladje", ki preži na ZDA z vzhodne obale.
Ob tem je tiskovni predstavnik Pentagona Pat Ryder zatrdil, da ne gre za ameriške vojaške letalnike, češ da je vojska zakonsko omejena pri njihovem sledenju znotraj ZDA, razen če ne gre za neposredno grožnjo. Ob tem je tudi izrazil dvom glede ugibanj, da bi letalniki lahko zbirali obveščevalne podatke glede na to, kako glasni in svetli so.
"Upravljanje letalnikov ni nezakonito. Vsak dan jih po ZDA leti okoli 8000, registriranih pa je milijon. Posledično tudi ni nenavadno videti letalnika v zraku, niti to ne kaže na kakšno zlohotno dejavnost ali grožnjo za javno varnost. Enako velja za letalnike, ki letijo blizu vojaške infrastrukture. Nekateri občasno letijo blizu naših oporišč ali nad njimi. To samo po sebi ni nenavadno, in velika večina ne predstavlja fizične grožnje našim silam ali našim operacijam," je dodal Ryder.
Po navedbah Mayorkasa bi porast opažanj letalnikov lahko pripisali spremembi zveznih pravil, ki po novem omogočajo upravljanje letalnikov tudi ponoči. Ob tem je dodal, da zvezna vlada "tesno sodeluje" z zveznimi državami in lokalnimi oblastmi na to temo.
Mike Waltz kritizira Bidnovo administracijo
Prihajajoča Trumpova administracija odhajajoči Bidnovi očita netransparentnost in prikrivanje, ta pa se brani in miri Američane, da ne gre za ničesar zloveščega. Predstavnik Bele hiše za nacionalno varnost John Kirby je tako v ponedeljek dejal, da zvezna vlada še ni prepoznala kake nevarnosti za javno varnost ali nacionalno varnost, ob tem pa dodal, da pristojni organi menijo, da gre za popolnoma zakonito upravljane letalnike, letala ali celo zvezde.
“Tu v ZDA je več kot milijon letalnikov, po vseh pravilih registriranih pri Zvezni upravi za letalstvo. In na tisoče komercialnih, amaterskih in policijskih letalnikov, ki so popolnoma zakonito v zraku vsak dan. To je pač ekosistem, v katerem živimo.”
Trumpova administracija je bolj skeptična. Kongresnik Mike Waltz, Trumpov kandidat za svetovalca za nacionalno varnost, je tako ostro kritiziral odziv Bidnove administracije. "Mislim, da Američani težko verjamejo, da ne moremo ugotoviti, od kod prihajajo ti letalniki. Moramo priti temu do dna,” je dejal za CBS in ob tem obtožil vladne agencije medsebojnega obtoževanja, namesto da bi ponudile odgovore.
Ob tem je še opozoril, da opažanja letalnikov kažejo vrzeli v zračni varnosti, ki jih je nujno treba zapolniti.
Trump je medtem dejal, da bi morala vojska razkriti ameriški javnosti naravo letalnikov. "Vlada ve, kaj se dogaja," je poudaril Trump v ponedeljek.
"Iz nekega razloga ne želijo komentirati. Nekaj čudnega se dogaja. In mislim, da bi bilo zanje bolje, če bi povedali, kaj ve naša vojska in kaj ve naš predsednik." Je pa Trump ob tem dejal, da "si ne predstavlja, da bi šlo za sovražnika", čeprav ni podal razlage tega mnenja. Prav tako ni želel odgovoriti, ali ga je obveščevalna služba seznanila z zadevo.
Med teorijami zarot tudi precej za lase privlečenih
Ugibanjem ni konca in le malokdo verjame navedbam vojske, da za izvor letalnikov ne ve, hkrati pa zagotavlja, da ni nobene nevarnosti in da do zdaj ni sestrelila še nobenega.
Teorije segajo od napol verjetnih do precej za lase privlečenih, od tistih, da gre za pogrešani jedrski material, do tistih, ki so prepričani, da gre za vesoljce.
Med drugim je oživela debata o t. i. projektu "Modri žarek" ("Blue Beam"). Gre za razvpito teorijo zarote, po kateri naj bi Nasa v sodelovanju z Združenimi narodi nameravala uporabiti napredno tehnologijo za simulacijo božjega posredovanja ali invazije vesoljcev, da bi tako vzpostavila nov svetovni red. Projekt "Modri žarek" med drugim vključuje ustvarjanje hologramov na nebu, medijske manipulacije, telepatsko komunikacijo in promoviranje nove religije.
Bolj razširjene so teorije, da bi bili letalniki lahko del zlohotne zarote tujih agentov – čeprav oblasti vztrajajo, da ni nobenega dokaza, ki bi podpiral te teorije.
"Izmuzljivo upravljanje teh letalnikov nakazuje na vojaško sofisticiranost, ob čemer se poraja vprašanje, ali so jih poslali nad nas, da bi preizkusili naše obrambne sposobnosti – ali, še huje, da gre za letalnike nasilnih diktatur, morda Rusije, morda Kitajske, Irana ali Severne Koreje," se je spraševal republikanski kongresnik iz New Jerseyja Chris Smith.
Veliko pozornosti je pritegnil tudi video na TikToku direktorja podjetja za upravljanje daljinsko vodenih zračnih plovil iz Kansasa Johna Fergusona, ki ga je v nedeljo poobjavil priljubljeni podkaster Joe Rogan in ob tem pripisal: "To je prvi video o teh letalnikih, ob katerem me je iskreno zaskrbelo."
Ferguson v videu, ki ima že več kot 1,5 milijona ogledov, pojasni, da čeprav ni videl ničesar, kar bi nakazovalo na kak kriminalni vzgib, "je edini razlog, zakaj bi leteli – in leteli tako nizko –, ker skušajo zavohati nekaj na tleh", pri čemer je imel v mislih uhajanje plina ali radioaktivnih snovi. Tudi številni drugi uporabniki TikToka so na tem omrežju delili podobne teorije, da bi letalniki lahko iskali jedrsko orožje ali pa umazane bombe.
Kje je Elon Musk?
Nekdanja višja funkcionarka pri Cii Laura Ballman pa je za Fox News dejala, da je pojavljanje letalnikov "izjemno skrb vzbujajoče". "Če vzamem v zakup izjave Johna Kirbyja, da ti letalniki niso upravljani na črno, in vrsto mnenjskih člankov in kolumn v zadnjih 24 urah, kako je nujno treba preveriti naše sisteme zaznavanja, mi daje misliti, da gre morda v tem primeru dejansko za tajno vajo preizkušanja naše tehnologije zaznavanja letečih objektov na urbanih območjih," je povedala Ballman.
Ob tem je dodala, da bi bila "šokirana", če bi bili letalniki povezani s Cio, češ da njena naloga ni delovati v ZDA. Je pa dodala, da jo "muči", zakaj vlada ni bolj transparentna z informacijami.
Zanimiv pa je odziv Elona Muska, tesnega Trumpovega zaveznika, ki bo v prihajajoči administraciji pristojen za nov urad, agencijo za vladno učinkovitost. Ali, bolje rečeno, Muskova neodzivnost.
Prav vesolje je namreč domena lastnika podjetij Tesla in X, njegov brat Kimbal Musk pa je celo soustanovitelj Nova Sky Stories, podjetja, ki se ukvarja s svetlobnimi učinki s pomočjo – letalnikov.
A Musk se je glede letalnikov nad vzhodom ZDA v vsem tem času oglasil samo enkrat, v ponedeljek, potem, ko očitno ni več mogel popolnoma ignorirati vprašanj javnosti. A vse, kar je Musk spravil iz sebe, je bilo: "Grok lahko pojasni celo letalnike nad New Jerseyjem!"
S tem je 440 milijard dolarjev težki poslovnež predvsem reklamiral svoj novi bot za kramljanje. Uporabniki so nato vprašanje glede letalnikov naslovili na omenjeni Grok, ki pa je postregel zgolj s povzetkom dogajanja, pa da gre za kompleksno situacijo in da o omenjenih letalnikih nihče ne ve ničesar zanesljivega.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje