Bush je v sedmih letih, odkar je na oblasti, med devet vrhovnih sodnikov imenoval dve imeni. Foto: EPA
Bush je v sedmih letih, odkar je na oblasti, med devet vrhovnih sodnikov imenoval dve imeni. Foto: EPA

Tako je sodišče prepovedalo tehniko splava, ki je bila po mnenju zagovornikov splava za žensko v večini primerov tudi najvarnejša. Vladni uslužbenci trdijo, da obstajajo tudi druge možnosti, ki so bolj razširjene in ostajajo zakonite. Ob tem poudarjajo, da ustavno določena pravica ženske do splava ni kršena.

Zdravniki ne bodo smeli materi po 12 tednih nosečnosti iz maternice delno odstraniti živega zarodka in ga potem usmrtiti. Splav ob delnem porodu medicinska stroka imenuje razširitev in ekstrakcija.

Zdaj prepovedan postopek so strokovnjaki blizu Busheve administracije označili za detomor.

Sodniki so glasovali o tem, ali naj kot neutemeljna označijo dva očitka zakonu, ki ga je sicer predsednik George Bush podpisal že leta 2003. Takrat ga je namreč sprejel kongres, v katerem so imeli večino Bushevi republikanci, a ni nikoli začel veljati, ker so ga izpodbijali zagovorniki splava.

Očitka sta bila umaknjena po tem, ko je za to glasovalo pet izmed devetih vrhovnih sodnikov. To je prvi primer, da je najvišje ameriško sodišče prepovedalo kakršno koli obliko splava, potem ko je leta 1973 odločilo, da ima vsaka ženska pravico do splava, ki je zapisana v ustavi.