Ob mednarodnem dnevu žensk je sklad ZN za otroke (Unicef) objavil poročilo, ki opozarja na počasen napredek pri odpravljanju prakse pohabljanja ženskih spolnih organov. Napredek na tem področju zaostaja za rastjo prebivalstva, zlasti v krajih, kjer je ta praksa najpogostejša. Na svetovni ravni bi namreč morala biti hitrost upadanja 27-krat hitrejša, da bi do leta 2030 izkoreninili pohabljanje ženskih spolnih organov, so zapisali.
Po neuradnih podatkih se je sicer za 15 odstotkov povečalo skupno število preživelih pri tej nevarni praksi – to pomeni 30 milijonov več deklet in žensk – v primerjavi s podatki, objavljenimi pred osmimi leti.
"Pohabljanje ženskih spolnih organov telesno škoduje deklicam, vpliva na njihovo prihodnost in ogroža njihova življenja," je dejala Catherine Russell, izvršna direktorica Unicefa. "Opažamo tudi skrb vzbujajoč pojav, da je vse več deklet podvrženih tej praksi v mlajših letih, veliko pred svojim petim rojstnim dnevom. To dodatno oži okno, ki je na voljo, da to škodljivo prakso preprečimo, zato moramo še bolj okrepiti prizadevanja, da jo odpravimo."
Poročilo kaže, da največ deklic in žensk, ki so podvržene tej praksi, živi v afriških državah, kar predstavlja 144 milijonov primerov, 80 milijonov jih živi v Aziji, šest milijonov pa na Bližnjem vzhodu.
Čeprav pohabljanje ženskih spolovil na svetovni ravni ni vse pogostejše, analiza razkriva, da število deklet, rojenih v državah, ki izvajajo pohabljanje ženskih spolnih organov, hitro narašča v primerjavi s preostalim svetom.
Analiza tudi kaže, da štiri izmed desetih deklic oziroma žensk, ki so prestale poseg pohabljanja ženskih spolnih organov, živijo v ranljivih in konfliktnih okoljih, s hitro rastjo prebivalstva. Ta kombinacija lahko pomeni obremenitev za izobraževalne in zdravstvene storitve. Države, kot sta Somalija in Sudan, se z izzivom pohabljanja ženskih spolnih organov spoprijemajo sredi spopadov in visoke rasti prebivalstva. Etiopija je v preteklosti napredovala pri reševanju te prakse, a podnebni šoki, bolezni in negotova preskrba s hrano otežujejo izvajanje programov za podporo dekletom.
Primeri dobrih praks: Kenija, Sierra Leone, Egipt
Kljub vsemu poročilo razkriva tudi, da je napredek možen in da se le-ta krepi. Polovica napredka zadnjih 30 let je bila dosežena v zadnjem desetletju. Na primer v Keniji se je razširjenost te prakse zmanjšala z zmerne na nizko raven, v državi Sierra Leone pa z visoke na zmerno visoko raven. Upadanje so opazili tudi v Egiptu.
Spreminja se tudi odnos do pohabljanja ženskih spolnih organov. Glede na poročilo okoli 400 milijonov ljudi v državah v Afriki in na Bližnjem vzhodu, ki to prakso izvajajo (oziroma dve tretjini tamkajšnjega prebivalstva), tej praksi nasprotuje, še dodaja poročilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje