Potres z močjo 8,7 stopnje po Richterjevi lestvici je stresel morsko dno v bližini otoka Sumatra, kjer je bil katastrofalen potres že konec decembra, v državah ob oceanu pa prebivalce opozarjajo pred cunamiji.
V glavnem mestu otoka je domove v strahu pred cunamiji zapustilo deset tisoč ljudi, mnogo ljudi pa je ujetih v ruševinah. Oblasti se bojijo, da bo zato število žrtev še naraslo.
Cunamiji tokrat na jug
Decembra so cunamiji po potresu potovali proti severnemu delu Indijskega oceana, tokrat pa strokovnjaki napovedujejo, da bodo morebitni večji cunamiji potovali proti južnemu delu, kjer leži otok Mauritius.
Manjši cunamiji so dosegli Kokosove otoke, ki ležijo jugozahodno od Sumatre. Avstralski strokovnjaki so dejali, da so bili decembrski cunamiji na Kokosovih otokih visoki 30 centimetrov, tokrat pa so visoki 10 centimetrov, kar vseeno pomeni veliko nevarnost uničujočih valov.
Opozorila takoj po potresu
Center za opozarjanje pred cunamiji v Tihem oceanu je takoj po potresu sporočil, da lahko tako silovit potres sproži uničevalne valove in je zato pozval k sprejetju nujnih ukrepov. Med ukrepe sodi evakuacija na obalah držav v oddaljenosti tisoč kilometrov od središča potresa, ki je bil severozahodno od Sumatre, je še sporočil center.
Indija, Šrilanka in Tajska so takoj po potresu prebivalce obalnih območij že začele opozarjati pred nevarnostjo cunamijev, vendar še niso začeli množične evakuacije prebivalcev. Malezija pa je prebivalce zahodne obale pozvala, naj se umaknejo na višje ležeča območja.
Tajska preklicala nevarnost, Šrilanka tudi
Tajska je nevarnost pred cunamiji že preklicala, saj so ocenili, da se je stanje normaliziralo. Prebivalce so pozvali, da se lahko vrnejo na svoje domove. Prav tako nobene nevarnosti pred cunamiji ni na Šrilanki.
Tiskovni predstavnik ameriškega geološkega raziskovalnega centra Don Blakeman je dejal, da gre za popotresni sunek silovitega decembrskega potresa, vendar pa je sunek sam zelo močan in zato podoben potresu. Oblasti azijskih držav lahko sklepajo, da je nevarnost pred cunamiji mimo, če jih ne opazijo v treh urah po potresu, je še dejal Blakeman.
Decembra 300.000 mrtvih
Središče tokratnega potresa je bilo v bližini središča potresa konec decembra, ki je sprožil hudo divjanje cunamijev. V več azijskih državah je takrat umrlo okoli 300.000 ljudi. Najbolj je bila takrat prizadeta pokrajina Aceh na severu otoka Sumatra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje