Vodje strank Beate Meinl-Reisinger (Neos), Andreas Babler in Christian Stocker na srečanju z avstrijskim predsednikom Alexandrom Van der Bellenom. Foto: Reuters
Vodje strank Beate Meinl-Reisinger (Neos), Andreas Babler in Christian Stocker na srečanju z avstrijskim predsednikom Alexandrom Van der Bellenom. Foto: Reuters

Potem ko sta pred nekaj dnevi pogovore o skupni vladi obnovila ÖVP in SPÖ, so se jima v petek za zaprtimi vrati pridružili tudi predstavniki Neosa. Da začenjajo nov poskus oblikovanja koalicije, so stranke uradno potrdile šele danes.

"Prepričan sem, da nam bo v skupnih točkah, uspelo dokončati koalicijsko vladno pogodbo," je dejal vodja konservativne ljudske stranke (ÖVP) Christian Stocker, ki se je z vodjo SPÖ-ja Andreasom Bablerjem in vodjo Neosa Beate Meinl-Reisinger sešel pri predsedniku Alexandru Van der Bellenu.

Ta je v sporočilu izrazil zadovoljstvo, češ da vidi ne le pripravljenost na kompromise, temveč tudi osredotočenost na skupni cilj napredka za državo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. "Menim, da so gospod Stocker, gospod Babler in gospa Meinl-Reisinger zdaj v sklepni fazi svojih pogovorov," je dejal Van der Bellen. Nihče od njih sicer ni podrobneje opisal svojih pogovorov ali navedel časovnega okvira za sklenitev dogovora.

Na septembrskih parlamentarnih volitvah je s približno 29 odstotki zmagala skrajno desna Stranka za svobodo (FPÖ), ki pa šele januarja sedla k oblikovanju koalicije, potem ko prvi poskus ÖVP-ja, SPÖ-ja in Neosa ni uspel. Od pogajanj je sprva odstopil Neos, nato pa so ta v prvih dneh januarja razpadla v celoti.

Ljudska stranka in socialdemokrati so se v novem poskusu začeli najprej pogajati sami, a ker imata stranki v parlamentu le en mandat večine, sta k sodelovanju znova povabili Neos. Nad tem, da bo liberalna stranka znova sodelovala v pogajanjih, sicer po pisanju avstrijske tiskovne agencije niso navdušeni vsi njeni člani.

Stranke se k pogajalski mizi vračajo po tem, ko je propadel tudi poskus oblikovanja vlade med ÖVP-jem in svobodnjaki (FPÖ), sicer zmagovalci septembrskih volitev. Njihov vodja Herbert Kickl je vrnil mandat za sestavo vlade Van der Bellenu, ki je nato voditelje strank pozval k vnovičnim pogovorom.

FPÖ si je sicer želel predčasnih volitev, saj bi se glede na ankete podpora stranki na njih le še okrepila. Morebitno vlado brez nje je obsodila kot "koalicijo poražencev", saj so tri stranke na septembrskih volitvah zasedle drugo, tretje in četrto mesto.