Po potresu se je življenje v Padangu povsem ustavilo. Foto: EPA
Po potresu se je življenje v Padangu povsem ustavilo. Foto: EPA

Dan po potresu z močjo 7,6 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je najbolj prizadel mesto Padang, so se na drugem delu otoka Sumatre znova močno stresla tla (magnituda 6,8), kar je povzročilo nov preplah med prebivalci, vendar podatkov o morebitnih žrtvah ali gmotni škodi še ni.

Po uradnih podatkih je v sredinem potresu v Padangu ranjenih 2.400 ljudi, od tega 300 resneje. Oblasti opozarjajo, da bi bilo lahko žrtev nekaj tisoč, saj so mnogi pokopani pod ruševinami. V potresu se je zrušilo na stotine zgradb, reševanje ljudi, ki so ujeti pod ruševinami, pa otežuje močno deževje.

Potres je močno poškodoval telekomunikacijske povezave na prizadetem območju, zato je težko oceniti, kolikšna sta dejansko število žrtev in gmotna škoda. Medicinsko opremo in drugo pomoč prevažajo z vojaškimi letali.

Oblasti v Džakarti menijo, da gre za enega najmočnejših potresov v Indoneziji v zadnjih letih. Epicenter je bil ob isti prelomnici, kjer je konec leta 2004 udaril katastrofalni potres, po katerem so se sprožili cunamiji, ki so zahtevali življenje 230.000 ljudi v več državah ob Indijskem oceanu.

Slovenci že pomagali pri reševanju
Indonezijska vlada je sprejela ponujeno pomoč Mednarodne zveze reševalnih psov, kar pomeni, da so v pripravljenosti na odhod na Sumatro tudi slovenski vodniki reševalnih psov, ki se že lahko pohvalijo z nizom reševalnih akcij v tujini, saj so pomagali reševati zasute v dveh potresih v Turčiji in v enem v Alžiriji.