Na YouTubu objavljen posnetek je sicer že bil predmet interne preiskave, a bo zdaj policija opravila revizijo primera, srbski policijski minister Ivica Dačić pa je že izdal nalog za suspendiranje dveh policistov na posnetku.
Po poročanju B92 je posnetek nastal na policijski postaji v Vršcu 30. junija 2007. Načelnik uprave policije Mladen Kuribak je potrdil, da gre za policista Aleksandra Adamova in Bojana Biserčića, mladi Rom pa je Danijel Stojanović. Po poročanju Tanjuga je bil Stojanović star policijski znanec zaradi manjših in večjih kraj. Tistega leta pa je bila proti njemu tudi vložena kazenska prijava.
"Občinskemu javnemu tožilstvu je bilo v zvezi s tem dogodkom dostavljeno poročilo 27. oktobra istega leta. Policista še naprej opravljata svoje delo, ker so v izjavah, ki so jih dali vsi trije - policista, pa tudi mladenič - zanikali vse, kar lahko vidimo na posnetku," je pojasnil Kuribak. Stojanović naj bi tako dejal, da sta policista proti njemu postopala korektno.
Direktor policije Milorad Veljović je potrdil, da je posnetek iz leta 2007, in ob tem dejal, da si policija z velikimi težavami pridobiva zaupanje državljanov, zaradi česar je neizbežno, da posamezniki, ki mažejo njen ugled, ustrezno odgovarjajo pred zakonom. Povedal je še, da je izdal nalog, da se v primer vključi tudi oddelek za visokotehnološki kriminal, da bi "ministrstvo za notranje zadeve javnosti podalo popolno resnico". "Vsi odgovorni bodo identificirani in obravnavani v postopku, ne glede na to, ali gre za običajnega policista ali za nekoga nad njim. Nihče ne sme biti zaščiten," je zatrdil Veljović za B92.
Policijski sindikat: Klasičen primer mučenja
Posnetek je izzval burne odzive javnosti. Nevladne organizacije za zaščito človekovih pravic so se takoj odzvale in zahtevale sprožitev postopka zoper tiste pripadnike policije, ki so zlorabljali romskega mladeniča, ki na posnetku prosi za milost.
Milan Antonijević iz Odbora pravnikov za ljudske pravice je dejal, da to ni osamljen primer in da gre za zločin, za katerega je zagrožena kazen do osem let zapora, uradne osebe pa se preganja po uradni dolžnosti. Petar Antić s Centra za pravice manjšin pa pravi, da so Romi razburjeni in da je ta primer pokazatelj, da je za policijo nujna potreben dodaten poduk o tem, kako ravnati s pravicami manjšin.
Pooblaščenka za zaščito enakopravnosti Nevena Petrušić je najostreje obsodila brutalno nasilje in od ministrstva za notranje zadeve zahtevala, da takoj potrdi identiteto storilcev ter sprejme vse potrebne ukrepe, da bosta kaznovana. Petrušićeva je ob tem še opozorila, da rasizem v Srbiji še vedno ni izkoreninjen in da se je v zadnjem času povečalo število rasističnih napadov na Rome.
Oglasil se je tudi srbski policijski sindikat, ki je dejal, da je tudi laiku jasno, da je policist na posnetku prekoračil pooblastila ter da se obnaša nasilno in brutalno. Sindikat je ob tem pozval nadrejene, da javno oznanijo resnico o tem primeru: "Če je posnetek verodostojen, predstavlja klasičen primer mučenja. V tem primeru je treba potrditi kraj, čas in storilce te krivice ter izvesti postopek v skladu z zakonom."
Zanimivo je, da je bil posnetek leta 2009 uporabljen za glasbeni video producenta iz Užica, ki se podpisuje kot Bamboo Saucer, prav tako dostopnem na YouTubu. A srbsko pravosodje in policija sta se odzvala šele, ko se posnetek objavili srbski mediji.
"Ni jim bilo mar, kam me udarijo"
Po objavi posnetka sta se oglasila tudi Stojanović in njegov oče, 45-letni Gani Stojković. "Pretepali so me polni dve uri brez presledka, z rokami, z nogami, z leseno palico. Očeta so pretepali v drugi sobi. V prostoru je bilo več policistov in eden izmed njih je snemal. Prosil sem jih, naj nehajo, jokal sem, oni pa so mi psovali cigansko mater," je za Blic dejal Danijel Stojković. "Bil sem krvav, niso izbirali, kam me bodo udarili. Ko sem jih vprašal, zakaj to počno, so mi odgovorili, da bodo prenehali šele, ko vrnem denar, ki sem ga ukradel."
Policija naj bi tako njega kot očeta nato izpustila, a so jima zagrozili, naj nikdar več ne prideta v Vršac, kjer sta na tržnici prodajala svoje blago. Stojković tudi trdi, da jima policija ni dovolila, da bi šla v bolnico, ampak so ju z avtomobilom spremljali vse do izhoda iz mesta. Mladenič, ki je imel v tistem času 17 let, pravi, da čuti posledice mučenja še danes.
Oče in sin priznavata, da sta leto dni po dogodku policiji podala izjavo, v kateri sta zanikala, da bi se kaj zgodilo. "Vse to sva rekla zaradi strahu in še danes se bojiva ter si želiva le, da nas pustijo pri miru," pravita Stojkovića.
V Srbiji sicer tamkajšnje prebivalstvo - zlasti na podeželju - poroča o velikih težavah, ki jih imajo z romskim prebivalstvom, nad katerim se pritožujejo, da redno prihaja v vasi in krade vse, od denarja do žlebov po strehah.
K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje