V Deauvillu, kamor so zgodaj popoldne prispeli francoski predsednik Nicolas Sarkozy, nemška kanclerka Angela Merkel, italijanski premier Silvio Berlusconi, britanski premier David Cameron, ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ameriški predsednik Barack Obama, kanadski premier Stephen Harper in japonski premier Naoto Kan, vladajo močno poostreni varnostni ukrepi.
Še posebej pozorni so zato, ker je to prvo večje srečanje po ameriški odstranitvi Osame bin Ladna. Matjaž Trošt je za Radio Slovenija poročal, da nad dogajanjem bdi več kot 12.000 policistov in žandarjev ob podpori mornarice ter letalstva. Morebitni protestniki v sam kraj ne morejo, že nekaj dni pa se aktivisti za drugačno globalizacijo zbirajo v Le Havru, kjer je bil že prejšnji konec tedna manjši protest.
Vrh bodo zaznamovali dogodki v arabskem svetu
V ospredju vrha, ki ga gosti trenutno predsedujoča skupini Francija, bodo vstaje v arabskem svetu. Voditelji naj bi se dogovorili o finančni pomoči Tuniziji in Egiptu, govorili pa bodo tudi o Siriji in Libiji, čeprav se države glede razmer v teh dveh državah in pomoči civilistom ne strinjajo.
Barack Obama in David Cameron sta že v sredo v Londonu libijskega voditelja Moamerja Gadafija pozvala, naj se odpove oblasti, pred vrhom pa je tudi Rusija sporočila, da se strinja z odstranitvijo Gadafija z oblasti, a za dosego tega podpira proces politične tranzicije.
Kdo bo nadomestil Straussa - Kahna?
Na programu vrha bodo tudi Afganistan, Pakistan in Iran, govorili pa naj bi tudi o nadaljnjem boju proti lakoti, aidsu in boljši zdravstveni oskrbi v nerazvitem svetu. Voditelji ne bodo spregledali nesreče v japonski jedrski elektrarni Fukušima in njenih posledic, razpravljali bodo o podnebnih spremembah in svetovnem gospodarstvu, voditelji pa bodo prvič govorili tudi o medmrežju.
Debata zagotovo ne bo minila brez vprašanja, kdo bo na čelu Mednarodnega denarnega sklada nadomestil Dominiqua Straussa - Kahna, in razprave o francoski finančni ministrici Christine Lagarde, ki je svojo kandidaturo za mesto generalne direktorice IMF-a objavila v sredo.
V petek se bodo osmim svetovnim voditeljem pridružili tudi voditelji afriških držav, v Deauville pa bosta prišla tudi ustanovitelja Facebooka Mark Zuckerberg in Googla Eric Schmidt. Vrh se bo končal v petek popoldne, voditelji pa bodo zagotovo razpravljali tudi o prijetju dolgoletnega ubežnika, haaškega zločinca Ratka Mladića.
Kakšna je vloga G8 v današnjem svetu?
Spremembe v svetovni gospodarski moči in vse večji vpliv rastočih gospodarstev, kot sta Indija in Kitajska, ki ju ni v skupini G8, so sprožile vprašanje, kakšna je sploh še vloga skupine G8 pri reševanju težav v svetu, zato bodo svetovni voditelji razpravljali tudi o prihodnosti tega malega foruma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje