Strateg republikanske stranke Bryan Lanza je za BBC povedal, da bo Trumpova administracija ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega pozvala, naj predstavi svojo različico "realistične vizije za mir".
"In če sede predsednik Zelenski za pogajalsko mizo in reče, da je premirje možno zgolj s Krimom, nam to kaže, da ni resen. Krim je izgubljen," je povedal Lanza.
Rusija si je polotok Krim priključila leta 2014. Osem let pozneje je izvedla vojaško invazijo v Ukrajini in zasedla del ozemlja na vzhodu države.
Trump je večkrat poudaril, da je njegova prioriteta končanje vojne in pošiljanja ameriških vojaških virov Ukrajini.
Lanza, ki dela kot politični svetovalec Trumpa vse od njegove volilne kampanje leta 2016, v pogovoru ni omenil območij vzhodne Ukrajine, je pa poudaril, da je ponovno zavzetje Krima od Rusije nerealistično in da to ni cilj ZDA.
"Ko Zelenski pravi, da bo spopade ustavil, da lahko nastopi mir samo, ko bo Krim vrnjen, imamo novico za predsednika Zelenskega: Krim je šel," je dejal. "In če je to njegova prioriteta, da si pridobi Krim nazaj in da misli, da se bodo ameriški vojaki borili zanj, da bi Ukrajini vrnili Krim, je sam v tem."
Lanza je še dejal, da izjemno spoštuje Ukrajince, ki da imajo "levja srca", a poudaril, da je prioriteta ZDA "mir in konec morije". "Kar bomo rekli Ukrajini, je, naj predstavi svojo realistično vizijo miru. To ni vizija za zmago, ampak vizija za mir. In začnimo se iskreno pogovarjati," je dejal.
Musk sodeloval v pogovoru Trumpa z Zelenskim
Lanza je podal izjave po tem, ko se je izvedelo, da je ameriški milijarder Elon Musk sodeloval v telefonskem pogovoru med Zelenskim in Trumpom.
Zelenski je v sredo poklical Trumpa in mu čestital za zmago na predsedniških volitvah v ZDA. Kot je povedal po pogovoru, sta se strinjala, da bosta ohranila tesen dialog in krepila sodelovanje, vendar Muska ni omenjal.
Lastnik Tesle, podjetja SpaceX in medija X Musk je Trumpa podpiral med predsedniško kampanjo, širijo pa se neuradne navedbe, da se bo zanj morda našel položaj v prihodnji ameriški vladi.
Visoki ukrajinski vojaški vir je za AFP izjavil, da se je Zelenski zahvalil Musku za uporabo satelitske mreže starlinks, ki jo uporablja ukrajinska vojska, druge podrobnosti pa niso znane.
Vojaški vir je povedal, da je bil pogovor med Trumpom in Zelenskim le pozdravni, nista pa razpravljala o vsebinskih zadevah. Vir iz urada Zelenskega pa je za BBC povedal, da je "dober, dolg pogovor" med Zelenskim in Trumpom trajal približno pol ure. "Ni šlo zares za pogovor o kakih konkretnih zadevah, ampak na splošno je bil pogovor zelo topel in prijeten.”
Rusija pripravljena poslušati Trumpove predloge
Kremelj je pripravljen slišati Trumpove predloge, kako končati vojno, pa je sporočil namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Ob tem je dejal, da si Moskva in Washington "izmenjujeta signale" glede Ukrajine prek "zaprtih kanalov", poroča AP. Ob tem ni pojasnil, ali poteka komunikacija z aktualno Bidnovo administracijo ali s Trumpom in člani njegove prihajajoče administracije.
Pripravljenost Rusije na pogovore pa je odvisna od tega, ali so Trumpovi predlogi "zamisli, kako se približati dogovoru o premirju, in ne nadaljnje oskrbovanje režima v Kijevu z vsemi vrstami pomoči", je pojasnil Rjabkov v pogovoru za rusko poročevalsko agencijo Interfax.
Trumpovi demokratski nasprotniki novoizvoljenega predsednika obtožujejo dobrikanja ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu in menijo, da je njegov pristop do vojne dejansko predaja Ukrajine, kar da bo ogrozilo celotno Evropo.
Prejšnji mesec je Zelenski ukrajinskemu parlamentu predstavil "načrt za zmago", ki pa kategorično zavrača predajo ukrajinskega ozemlja Rusiji.
Med svojo volilno kampanjo je Trump večkrat ponovil, da bi lahko vojno med Rusijo in Ukrajino končal v "enem dnevu", a ni hotel izdati, kako bi to storil.
Odobritev ameriških pogodbenikov
Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna je še pred torkovimi volitvami odobrila napotitev ameriških vojaških pogodbenikov v Ukrajino, kjer bodo pomagali vzdrževati sodobno vojaško opremo ZDA, poročajo ameriški mediji.
Viri v ameriškem obrambnem ministrstvu zagotavljajo, da bodo ameriški pogodbeniki nameščeni daleč od frontne črte z Rusijo in se ne bodo borili proti ruskim silam. Tam bodo za pomoč pri popravilih in vzdrževanju letal, helikopterjev, raketnih sistemov in druge oborožitve, ki jo je Ukrajina dobila od Washingtona.
Pogodbeniki so potrebni, ker bodo ZDA v kratkem Ukrajini poslale lovska letala F-16 in sisteme raketne obrambe patriot. Teh Ukrajina sama ne bo zmogla vzdrževati zaradi pomanjkanja tehničnega znanja, poroča med drugim ameriška televizija NBC.
ZDA so Ukrajini doslej zagotovile vojaško pomoč v vrednosti več kot 60 milijard dolarjev, izvolitev Donalda Trumpa na položaj predsednika ZDA pa nadaljevanje pomoči postavlja pod vprašaj.
Borrell izrazil neomajno podporo Ukrajini
Medtem je v Kijev prispel visoki predstavnik EU-ja za zunanjo politiko Josep Borrell, kjer je izrazil "neomajno podporo" Evropske unije Ukrajini po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA.
"Sporočilo je jasno – Evropejci bodo še naprej podpirali Ukrajino," je ob obisku dejal Borrell, ki sicer v kratkem zapušča položaj. "Od začetka podpiramo Ukrajino in ob svojem zadnjem obisku prinašam isto sporočilo: Podprli vas bomo, kolikor bomo lahko," je dodal.
Med kampanjo je Trump izražal dvome o obsežni vojaški in finančni pomoči ZDA Ukrajini ter dejal, da bi lahko ob prevzemu oblasti sklenil hiter dogovor za končanje vojne.
"Nihče ne ve natančno, kaj bo naredila nova administracija," je dejal Borrell ob obisku v Ukrajini. Kot je poudaril, ima zdajšnji predsednik ZDA Joe Biden še dva meseca časa za sprejemanje odločitev.
"Vendar moramo Evropejci izkoristiti to priložnost, da zgradimo močnejšo in združeno Evropo, in eden izmed izrazov enotnosti, moči ter sposobnosti ukrepanja je naša vloga pri podpori Ukrajini," je še dejal.
Ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha pa je ob tem sporočil, da Kijev pripravlja srečanje Zelenskega s Trumpom. "Dialog med Trumpom in Zelenskim je že vzpostavljen. Odprti smo za nadaljnje sodelovanje," je dejal Sibiha na skupni novinarski konferenci z Borrellom.
EU je skupaj porabil okoli 125 milijard dolarjev za podporo Ukrajini od začetka ruske invazije leta 2022, medtem ko so ji ZDA namenile več kot 90 milijard dolarjev, navaja sledilnik Inštituta Kiel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje