Ena zgodnejših različic raket ATACMS. (Fotografija je arhivska, iz leta 2021). Foto: AP
Ena zgodnejših različic raket ATACMS. (Fotografija je arhivska, iz leta 2021). Foto: AP

Odločitvi ZDA naj bi že sledila tudi Združeno kraljestvo in Francija, ki sta Ukrajini dovolila uporabo svojih raket SCALP in Storm Shadow, poroča francoski časopis Le Figaro.

Bela hiša navedb še ni komentirala, je pa resničnost medijskih poročanj potrdil visoki ameriški uradnik in trije ločeni viri znotraj administracije, poroča AP.

Ukrajina naj bi nameravala prve napade z raketami dolgega dosega izvesti v prihodnjih dneh, so Reutersu zatrdili trije različni viri, vendar niso želeli razkriti podrobnosti.

Oglasil se je tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je dejal, da "rakete govorijo same zase" in da se "take stvari ne oznanjajo vnaprej".

Po predvidevanjih poznavalcev bi lahko bili prvi večji napadi globoko na ozemlje Rusije izvedeni z raketami ATACMS, ki imajo doseg do 306 kilometrov.

Sorodna novica Na srečanju v Beli hiši naj bi Biden pri Trumpu lobiral, naj ne pusti Ukrajine na cedilu

Bidnova administracija se je za potezo odločila dva meseca pred nastopom mandata novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je, kot je znano, Belo hišo več mesecev pozival, naj jim dovoli uporabo ameriškega orožja za napade na ruske vojaške cilje daleč v notranjosti.

ZDA naj bi prošnji Zelenskega ugodile po tem, ko je postalo jasno, da je Rusija na bojišče napotila severnokorejsko kopensko vojsko kot dopolnitev svojih sil, poroča Reuters.

Bo odločitev pomagala Ukrajini?

Čeprav so nekateri ameriški uradniki izrazili pomisleke, da bo dovoljenje za napade dolgega dosega spremenilo potek vojne, pa menijo, da bi lahko odločitev pomagala Ukrajini in postavila Kijev v boljši pogajalski položaj, ko in če se bodo začela pogajanja o prekinitvi ognja.

Za zdaj še ni jasno, ali bo Trump spremenil Bidnovo odločitev, ko bo prevzel mesto predsednika. Sam sicer že dolgo kritizira obseg ameriške finančne in vojaške pomoči Ukrajini ter obljublja hitro končanje vojne. Ni pa do zdaj še podrobneje pojasnil, kako bo to storil.

Kljub temu so nekateri republikanci v kongresu v preteklih tednih pozivali Bidna, naj omili pravila glede tega, kako lahko Ukrajina uporablja orožje, ki ga zagotavljajo ZDA.

Biden je odločitev sprejel po več mesecih ukrajinskih prošenj. Foto: Reuters
Biden je odločitev sprejel po več mesecih ukrajinskih prošenj. Foto: Reuters

Putin že septembra svaril: Takšna odločitev bi pomenila, da Nato vstopa v vojno z Rusijo

Rusija je že pred tem opozorila, da bo sprostitev omejitev za uporabo ameriškega orožja v Ukrajini razumela kot veliko zaostrovanje. Ruski predsednik Vladimir Putin je, kot je znano, že septembra posvaril, da bi takšna odločitev – če bi jo ZDA sprejele – pomenila, da Nato vstopa v vojno z Rusijo.

Ruski poslanec Vladimir Džabarov je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass dejal, da bi lahko odločitev Washingtona vodila v tretjo svetovno vojno. Rusija se bo nanjo odzvala odločno, je še napovedal.