"Vojaške zaloge večine držav članic so bile porabljene v visokem deležu, saj smo Ukrajino oborožili s polno zmogljivosti. Zaloge je treba obnavljati, najbolje pa je, da to storimo skupaj. To bi bilo ceneje," je dejal Borrell po poročanju Guardiana.
Rusija je medtem na novo listo sankcij uvrstila 25 ameriških državljanov, večina je politikov in poslovnežev, ki imajo prepoved vstopa v Rusijo. Med njimi pa sta tudi znana igralca Ben Stiller in Sean Penn, ki sta javno podprla Ukrajino in se sešla z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.
Ukrajinska vojska trdi, da ima napredek na jugu države
Sicer pa so ukrajinske sile po navedbah ukrajinskih uradnikov v protiofenzivi znova prevzele nadzor nad dvema vasema na jugu in eno na vzhodu Ukrajine. Osvobodile naj bi vas Visokopilja v južni pokrajini Herson, je v nedeljo sporočil namestnik vodje urada ukrajinskega predsednika Kirilo Timošenko in objavil fotografije izobešenih ukrajinskih zastav. Po poročanju medijev naj bi ukrajinske enote znova zavzele tudi vas Ozerne v pokrajini Doneck.
Ukrajinska vojska je prejšnji teden prebila rusko frontno črto v južni pokrajini Herson in to označila za uvodno fazo obsežne protiofenzive. Rusija je sicer Herson zavzela že ob začetku invazije. Ta pokrajina, ki je bistvena za ukrajinsko kmetijstvo, je pomembna tudi zato, ker meji na polotok Krim, ki si ga je Moskva priključila marca 2014.
Ruske oblasti: Načrti o referendumu prekinjeni
Ruski uradnik v Hersonu je v ponedeljek dejal, da so bili načrti za referendum o pridružitvi Rusiji "ustavljeni" zaradi varnostnih razmer, poroča ruska državna tiskovna agencija TASS. Kiril Stremusov je med drugim sporočil, da glavnega mostu čez reko Dneper ni več mogoče prečkati z avtomobilom.
Ruska vojska se osredotoča na Doneck
Ruska vojska je v zadnjih 24 urah sicer izvedla 25 raketnih napadov in več kot 22 zračnih napadov na vojaške in civilne cilje v Ukrajini, pri čemer se še naprej osredotoča na vzpostavitev popolnega nadzora nad pokrajino Doneck, je sporočil generalštab ukrajinske vojske. Kljub ukrajinski protiofenzivi na jugu države so ruske sile še vedno primarno osredotočene na zavzetje vzhoda. Glavni osi ruskega napredovanja sta v smeri mest Bahmut in Avdijivka, pa je danes sporočilo britansko ministrstvo za obrambo.
Dva strokovnjaka IAEA-ja naj bi za nedoločen čas ostala v jedrski elektrarni
Jedrsko elektrarno Zaporožje, ki je bila večkrat tarča obstreljevanj, je med koncem tedna obiskala skupina inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Nekaj članov 14-članske odprave je elektrarno zapustilo že prvi dan, nekaj pa jih je še na območju jedrske elektrarne.
Ukrajinski energetski operater Energoatom je zdaj sporočil, da so štirje predstavniki zapustili območje, dva člana misije pa naj bi v največji jedrski elektrarni v Evropi ostala "za stalno".
IAEA je po novem obstreljevanju med koncem tedna sporočil, da je bil znova prekinjen še zadnji električni vod, zato so elektriko v omrežje dobavljali prek rezervnega voda. IAEA je še sporočil, da trenutno v elektrarni deluje le en od šestih jedrskih reaktorjev.
Nadzor nad jedrsko elektrarno ima ruska vojska, to pa upravljajo ukrajinski tehniki. Ukrajina in Rusija se medsebojno obtožujeta za obstreljevanja na območju.
V Rusiji prepovedali izdajanje Nove Gazete
Rusko sodišče je medtem časopisu Nova Gazeta odvzelo dovoljenje za izdajanje in mu s tem prepovedalo delovanje v Rusiji. Ruski nadzornik medijev Rozkomnadzor je časopis obtožil, da leta 2006 ni predložil dokumentov v povezavi s spremembo lastništva.
"Ubili so časopis," so v pisnem odzivu sporočili iz Nove Gazete. Pri tem so dodali, da je sodišče s to odločitvijo ukradlo 30 let življenja zaposlenim pri Novi Gazeti, bralce pa prikrajšalo za njihovo pravico do informacij. Pri Novi Gazeti so dober mesec po začetku ruske invazije v Ukrajini že prenehali izdajanje časopisa, z obljubo, da bodo delo nadaljevali po koncu vojne v Ukrajini.
Neodvisni časopis, ustanovljen leta 1993, je predtem že prejel opozorilo Roskomnadzorja zaradi poročanja o ruski invaziji v Ukrajini in je poročanje o vojni moral umakniti s svojih strani. Kremelj namreč vojno imenuje "posebna vojaška operacija", medijem pa so za "širjenje dezinformacij" zagrožene visoke kazni.
Del zaposlenih je medtem ustanovil uredništvo v Latviji, kjer izdajajo evropsko različico časopisa, ki je v Rusiji prav tako prepovedana. Dolgoletni urednik Nove Gazete in glasni nasprotnik vojne v Ukrajini, Nobelov nagrajenec Dmitrij Muratov, je ostal v Rusiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje