"Rusija nas želi prikrajšati za energijo. Namesto tega jo moramo prikrajšati za sredstva terorja. Ponovno pozivam k nujni dobavi 20 sistemov zračne obrambe NASAMS, HAWK ali IRIS-T," je na omrežju X zapisal ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiga.
Predtem so se po vsej Ukrajini oglasile sirene, ki so opozarjale na ruski zračni napad, katerega tarča je bila energetska infrastruktura, je sporočil ukrajinski minister za energijo German Galuščenko.
Tarča napada so bile med drugim elektrarne in bolj kot v preteklih napadih tudi plinska infrastruktura. Iz ukrajinskega energetskega podjetja Jasno so sporočili, da je približno polovica od njihovih 3,5 milijona uporabnikov ostala brez elektrike.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da je Rusija nad Ukrajino izstrelila 93 raket in skoraj 200 brezpilotnih letalnikov. Po njegovih besedah je ukrajinski protizračni obrambi uspelo sestreliti 81 ruskih raket, od katerih so jih 11 sestrelila lovska letala F-16.
Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je bil napad odgovor na ukrajinsko uporabo ameriških raket ATACMS na rusko ozemlje. Kot so navedli v Moskvi, je bilo orožje dolgega dosega uporabljeno proti objektom ključne ukrajinske infrastrukture za gorivo in energijo, ki podpirajo vojaškoindustrijski kompleks.
Ruske sile pred Pokrovskom
Po poročanju v Ukrajini rojenega vplivnega proruskega vojaškega blogerja Jurija Podoljaka so v oblegano mesto Pokrovsk v Donecku že vstopile ruske izvidniške in diverzantske skupine, medtem ko je glavnina ruskih sil od strateško pomembnega mesta oddaljena le še 1,5 kilometra.
Ukrajinska vojska je v zadnjih dneh sporočila, da so ruske enote uničile ali zavzele več ukrajinskih položajev v bližini mesta.
Padec pomembnega logističnega središča za ukrajinsko vojsko bi bila ena največjih vojaških izgub Ukrajine v zadnjih mesecih.
Nadzor nad mestom, ki ga ruski mediji imenujejo "vrata v Doneck", bi Rusiji omogočil prekinitev ukrajinske oskrbovalne linije vzdolž vzhodne fronte in okrepitev vojaške kampanje za zavzetje mesta Časiv Jar, ki leži na višjem terenu in ponuja potencialni nadzor nad širšim območjem.
Nova vojaška pomoč ZDA
Administracija ameriškega demokratskega predsednika Joeja Bidna je v četrtek naznanila dodatnih 500 milijonov dolarjev vojaške pomoči Ukrajini.
Bidnova vlada pospešeno namenja pomoč Ukrajini pred zamenjavo oblasti v Washingtonu, saj je novoizvoljeni predsednik Donald Trump napovedal, da bo najverjetneje pomoč zmanjšal in si bo prizadeval za ustavitev spopadov.
Ameriški zunanji minister Antony Blinken je ob napovedi pomoči pojasnil, da gre za strelivo za raketne sisteme Himars, topniške granate, brezpilotna letala, oklepna vozila in opremo za zaščito pred kemičnim, biološkim in jedrskim orožjem.
Bidnova vlada je ta mesec že naznanila dva svežnja pomoči v vrednosti 988 in 725 milijonov dolarjev. Gre za črpanje iz sklada, ki ga je z zakonom odobril ameriški kongres in Biden želi, da se Ukrajini izplača, kolikor je mogoče pred 20. januarjem, ko bo oblast prevzel Trump.
"Ukrajini bomo zagotavljali dodatno pomoč vse do konca sedanje vlade," je v četrtek novinarjem povedal tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby. Dodal je, da se ne namerava prepirati s prihodnjo Trumpovo vlado. Zagotovil pa je, da bo sedanja vlada storila vse, da bo Ukrajina v najboljšem možnem položaju, če bo prišlo do pogajanj.
Kremelj pohvalil Trumpovo kritiko
Trump je v četrtek v pogovoru za revijo Time, ki ga je razglasila za osebnost leta 2024, dejal, da Ukrajine ne bo pustil na cedilu, vendar pa bo to pomoč uporabil kot vpliv na Ukrajino v prizadevanjih za konec vojne.
"Želim, da se sklene dogovor, in edina pot do tega je, da Ukrajine ne pustimo na cedilu," je dejal Trump. Kot je dodal, bo ameriško podporo uporabil kot vzvod za končanje vojne.
"Odločno se ne strinjam z izstreljevanjem raket več sto kilometrov na rusko ozemlje. Zakaj to delamo? Mislim, da je to neumna odločitev, ker le poslabšujemo vojno," je dejal Trump glede dovoljenja Bidnove vlade Ukrajini, da ameriške rakete dolgega dosega uporabi za napade na cilje v Rusiji.
Na Trumpove besede so se že odzvali v Kremlju, kjer so pohvalili njegovo kritiko uporabe ameriških raket za napade na rusko ozemlje in dejali, da stališče popolnoma v skladu s stališči Moskve.
"Sama izjava popolnoma sovpada z našim stališčem," je novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov in dodal, da je Trumpova izjava v skladu z "njihovim videnjem vzrokov za eskalacijo". "Zadovoljni smo," je še dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje