"Nobenega dvoma ni, da izvajajo neposredne napade na civilne stanovanjske hiše ali lokacije z veliko hišami, ki pripadajo civilnemu prebivalstvu," je dejal svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak in ob tem opozoril, da je eden od ciljev spremembe ruske taktike tudi izzvati predčasno protiofenzivo.
Prepričan je, da je bil namen zadnjih ruskih raketnih napadov preizkusiti, ali je Ukrajina sposobna zaščititi svoj zračni prostor. Ruski napadi so v zadnjih dneh terjali več smrtnih žrtev, zlasti v mestu Uman, kjer naj bi bilo v petek ubitih več kot 20 ljudi.
Ukrajina že več mesecev načrtuje spomladansko protiofenzivo za ponovno zavzetje območij, ki jih je zasedla Rusija. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je v petek sporočil, da se priprave na protiofenzivo bližajo koncu, pri čemer konkretnih podrobnosti ni navedel.
Britanske obveščevalne službe medtem opozarjajo, da ruskim silam primanjkuje streliva. "Medtem ko Moskva daje najvišjo prednost mobilizaciji svoje obrambne industrije, ta še vedno ne izpolnjuje zahtev v času vojne," je v današnjem poročilu zapisalo britansko obrambno ministrstvo.
Po podatkih ZDA v zadnjih mesecih ubitih 20.000 ruskih vojakov
ZDA so sporočile, da je bilo po njihovih podatkih v Ukrajini od decembra ubitih več kot 20.000 ruskih vojakov, še 80.000 pa naj bi jih bilo ranjenih.
Podatke je navedel tiskovni predstavnik ameriškega Sveta za nacionalno varnost John Kirby, ki se je skliceval na sveže deklasificirane obveščevalne podatke, poroča BBC, ki dodaja, da omenjenih številk ni mogel neodvisno preveriti. Navedeno število mrtvih v zadnjih petih mesecih nakazuje na pospeševanje izgub ruske strani.
Kirby ni pojasnil, kako so ZDA prišle do števila mrtvih in ranjenih. Glede ubitih borcev skupine Wagner, ki naj bi predstavljali polovico mrtvih ruskih vojakov, je dejal, da so jih v boj pošiljali brez ustreznega urjenja in vodenja.
Skupina Wagner je vpletena v napade na vzhodno ukrajinsko mesto Bahmut, ki ga ruske sile želijo zavzeti že od lanskega leta. Ukrajinske sile kljub temu še vedno nadzirajo majhen del mesta na zahodu, bitka pa je za obe strani postala močno simbolična.
Kirby je še dejal, da je poskus ruske ofenzive v pokrajini Doneški bazen skozi Bahmut propadel. "Rusija ni mogla osvojiti nobenega strateško pomembnega ozemlja," je dejal.
Bahmut, kjer je pred vojno živelo približno 70.000 ljudi, je po večmesečnih srditih bojih ostal tako rekoč brez civilnega prebivalstva. Obe strani sta v boj za mesto vložili veliko moči, čeprav po mnenju analitikov nima velike strateške vrednosti.
Tudi Kirby je ponovil, da bi imelo morebitno zavzetje mesta za Rusijo "majhno strateško vrednost". Ob tem je še dodal, da so bili dozdajšnji spopadi za Rusijo zelo dragi. Ruske vojaške zaloge so bile namreč po njegovih besedah izčrpane, medtem ko je ukrajinska obramba na območjih okoli Bahmuta še vedno močna, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Številk glede izgub na ukrajinski strani ni želel podati, ker je, kot je dejal, Ukrajina žrtev, Rusija pa agresor. Ob tem Washington z navajanjem ukrajinskih izgub ne želi spodkopavati zaveznika. Zaupni dokumenti, ki so pricurljali v javnost, pa pravijo, da so februarja izgube na ukrajinski strani dosegle od 15.500 do 17.500 mrtvih in več kot 100.000 ranjenih.
Novembra so ameriški uslužbenci ugotavljali, da so ruske sile v prvih osmih mesecih vojne imele več kot 100.000 mrtvih in ranjenih vojakov. Gre za podobno stopnjo izgub, kot jo ZDA zdaj ocenjujejo za zadnjih pet mesecev vojne, poroča Guardian.
Moskva zanika ameriške številke
Kremelj je zanikal navedbe ZDA o velikih ruskih izgubah v Ukrajini, ki temeljijo na podatkih ameriških obveščevalcev. "Popolnoma izmišljeno," se je odzval tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. "Washington nima možnosti navesti nobenih konkretnih številk, teh informacij nimajo," je še dejal.
Peskov je ZDA svetoval, naj se "ravna po številkah, ki jih rusko obrambno ministrstvo pravočasno objavi". Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je sicer o številu ruskih žrtev nazadnje govoril septembra lani, ko je navedel 5937 žrtev.
Novembra lani je tiskovni predstavnik uprave v Donecku, ki je zvesta Moskvi, prav tako potrdil smrt 3930 borcev iz te regije, ki verjetno niso bili vključeni v statistiko, ki jo je objavil obrambni minister.
Na splošno pa strokovnjaki menijo, da so te številke precej podcenjene. Tudi Ukrajina skorajda ne objavlja zanesljivih podatkov o žrtvah v svojih vrstah.
Rusija: Aprila ubitih 15.000 ukrajinskih vojakov
S svojimi številkami za ukrajinsko stran so postregli tudi Rusi, in kot je na Telegramu zapisal ruski obrambni minister, naj bi ukrajinske sile samo aprila izgubile več kot 15.000 vojakov. Ob tem je navedel, da je ruski vojski aprila uspelo sestreliti osem ukrajinskih letal, 277 brezpilotnih letal, uničiti 430 tankov in oklepnih vozil ter 225 kosov topništva.
Šojgu je prav tako pojasnil, da so ruske enote aktivne vzdolž celotnega bojišča in da ruska obrambna industrija izpolnjuje potrebe vojske in ladjevja.
Njegova izjava je sledila nedavnim pritožbam vodje ruske najemniške vojaške skupine Wagner Jevgenija Prigožina, ki je oblasti pozval, naj njegovim enotam za boje za mesto Bahmut dobavijo več streliva. V nasprotnem primeru bi se bil namreč zaradi velikega števila žrtev in pomanjkanja zalog orožja del svojih enot prisiljen umakniti.
Po podatkih ruskih oblasti je Moskva do začetka maja sestrelila že 413 letal. Številni mediji sicer navajajo, da je imela Ukrajina ob začetku invazije zgolj 124 bojnih in šolskih letal ter 63 transportnih letal. Doslej pa je Kijev od Zahoda prejel le nekaj bojnih letal sovjetske izdelave MiG-29.
Ruski obrambni minister medtem ni navedel podatkov o izgubah ruskih sil, ki so jih sporočile ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje