"Izvedli so raketne napade na naše položaje v zaledju ukrajinske fronte. Ubitih je bilo veliko naših borcev," je Prigožin dejal v ogorčenem tonskem sporočilu, ki ga je objavila njegova tiskovna služba. Obljubil je, da se bo odzval na te napade, ki jih je po njegovih besedah odredilo rusko obrambno ministrstvo. "Ministrstvu za obrambo smo bili pripravljeni popustiti in predati svoje orožje. Danes, ko so videli, da se nismo zlomili, so izvedli raketne napade na naše tabore," je še dejal vodja skupine Wagner.
Rusko obrambno ministrstvo se je že odzvalo na njegove trditve in na omrežju Telegram objavilo izjavo, v kateri je zapisalo, da "vsa sporočila in videoposnetki, ki jih je objavil Prigožin in v katerih trdi, da je ruska vojska izvedla napad na skupino Wagner, ne ustrezajo resničnosti in so informacijska provokacija".
Iz Kremlja so nato sporočili, da je predsednik Vladimir Putin seznanjen s trditvami vodje najemniške skupine Wagner, da so ruske sile napadle njene položaje. "Sprejeti so bili vsi potrebni ukrepi," je dodal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Prigožin je predtem tudi dejal, da se ruske sile umikajo pred ukrajinskimi silami v pokrajinah Zaporožje in Herson na jugu države. Njegovi komentarji na družbenih omrežjih so v nasprotju z ocenami ruskega predsednika Vladimirja Putina o katastrofalnih izgubah ukrajinskih sil in premoru v bojevanju med trenutno ukrajinsko protiofenzivo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prigožin je ruske vojaške in politične oblasti obtožil zavajanja glede stanja na bojiščih, rekoč, da se "kopajo v krvi", pri čemer niso vpoklicali rezervnih enot. Ob tem se je Prigožin spraševal, zakaj se je sploh začela t. i. posebna vojaška operacija, kot invazijo v Ukrajini uradno naziva Moskva. Po njegovem prepričanju je bila vojna namreč potrebna za samopromocijo določenih posameznikov.
Odnosi med Wagnerjem in rednimi silami so se v preteklih mesecih zaostrili, potem ko je Prigožin ruske sile večkrat obtožil, da zapuščajo svoje položaje, in pojasnil, da vojaki bežijo zaradi neumnosti poveljnikov ruske vojske.
Dodaten zaplet v odnosih predstavlja napoved obrambnega ministrstva, da bodo morale vse t. i. prostovoljske vojaške enote z ministrstvom skleniti pogodbe, kar je Prigožin že zavrnil.
Več ranjenih v Hersonu
V Hersonu sta bila zjutraj v ruskem obstreljevanju ubita najmanj dva človeka, še štirje so bili ranjeni, je na Telegramu sporočil vodja vojaške uprave Hersona Oleksander Prokudin in dodal, da so ranjene že prepeljali v bolnišnico.
Prav tako je opozoril, da so samo v četrtek ruski izstrelki kar 26-krat zadeli mesto, pri čemer je bilo ranjenih sedem ljudi, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Glavno mesto istoimenske regije Herson se že več tednov spopada s posledicami poplav, ki so nastale po uničenju bližnjega jezu hidroelektrarne v Novi Kahovki. Število smrtnih žrtev poplav je na območjih pod nadzorom ruskih sil naraslo na 46, na območjih pod nadzorom ukrajinskih sil pa na 21.
Ukrajinske sile prestregle napad na vojaško letališče
Ukrajinska vojska je predtem sporočila, da so njene zračne sile sestrelile 13 manevrirnih raket, s katerimi je ruska vojska ciljala vojaško letališče v regiji Hmelnicki na zahodu države.
Po navedbah Ukrajine je rusko letalstvo raketni napad sprožilo nad Kaspijskim jezerom s štirimi bombniki tupoljev Tu-95. Cilj je bilo vojaško letališče Vijsk.
Napadi brez žrtev na rusko pokrajino Kursk
Roman Starovojt, guverner Kurska, ki meji na ukrajinsko regijo Sumi, pa je v četrtek zvečer prek Telegrama sporočil, da je zračna obramba nad regionalno prestolnico sestrelila brezpilotni letalnik. Nekaj ur pozneje je delovala še proti eni neidentificirani tarči na nebu. O žrtvah ne poročajo.
Medtem ko je Ukrajina od začetka ruske invazije februarja lani redno tarča napadov z raketami in brezpilotnimi letalniki, so ti v zadnjem obdobju vse pogostejši tudi na ozemlju Rusije. Kijev uradno nikoli ni prevzel odgovornosti za te napade.
V Zaporožju umrl en človek
Ruska agencija Tass poroča, da je bil v ukrajinskem obstreljevanju v vasi Novohorivka v regiji Zaporožje en človek ubit, še eden pa ranjen. Omenjeno območje Rusija zdaj šteje za del svojega ozemlja.
Ruska vojska je ponoči obstreljevala tarče v ukrajinski regiji Sumi. Po poročanju ukrajinskih medijev je bilo slišati 147 eksplozij.
Most Čongar po napadu neuporaben
Ruske okupacijske oblasti v regiji Herson so sporočile, da je most Čongar na polotok Krim po ukrajinskem napadu v noči na četrtek precej poškodovan in trenutno "neuporaben", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Most Čongar, ki je najkrajša povezava med polotokom Krim in frontno črto na jugu Ukrajine, je "trenutno neprehoden". "Bolj je poškodovan, kot smo sprva mislili," je dejal ruski guverner Hersona Vladimir Saldo. Dodal je, da popravila že potekajo, most pa bo približno 20 dni zaprt za promet.
Saldo je v četrtek za napad obtožil Ukrajino in sporočil, da so v napadu na most verjetno uporabili britanske rakete storm shadow. Žrtev v napadu ni bilo.
Ukrajinske oblasti v Hersonu so v odzivu napad označile za "zelo pomemben", ukrajinska obveščevalna služba pa je sporočila, da jih bo še več.
Rusija polotok Krim na skrajnem jugu Ukrajine zaseda od leta 2014. S Krimskega polotoka v zadnjih mesecih pogosto poročajo o napadih, zlasti z brezpilotnimi letalniki, odgovornost zanje pa pripisujejo Kijevu.
Ukrajina napoveduje krepitev sil na jugu države
Ukrajinske sile naj bi danes v okviru protiofenzive na jugu Ukrajine dosegle manjše ozemeljske pridobitve, je sporočila namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar.
Ukrajinska protiofenziva na jugu države po njenih besedah poteka po načrtu, ukrajinske sile pa zlagoma napredujejo, čeprav jih upočasnjujejo minska polja. "Glede na poročila in položaje vse poteka po načrtu. Vsak dan napredujemo, postopoma in počasi, vendar vztrajno," je dejala Maljar. Njenih navedb sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti.
Tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Andrij Kovalov je ob tem sporočil, da se bodo ukrajinske sile v pokrajini Zaporožje kmalu okrepile.
Po podatkih ukrajinskega obrambnega ministrstva so ukrajinske sile medtem na vzhodu države zaustavile dva ruska napada. Maljar je na Telegramu sporočila, da so ukrajinski branilci zaustavili rusko napredovanje pri Limanu v regiji Doneck in Kupjansku v regiji Harkov.
EU dokončno sprejel enajsti sveženj sankcij
Evropska unija se je ta teden dogovorila o enajstem svežnju sankcij proti Rusiji, ki so ga države članice dokončno potrdile danes. Sveženj ukrepov je namenjen predvsem preprečevanju izogibanja dosedanjim ukrepom. Med drugim vključuje mehanizem, ki omogoča omejitev sodelovanja s tretjimi državami, prek katerih poteka izogibanje sankcijam.
EU je hkrati dopolnil seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere velja prepoved vstopa in zamrznitev premoženja v EU-ju. Nanj je dodala 71 posameznikov in 33 podjetij. Med njimi je več vojaških poveljnikov, člani delovne skupine za vojaško mobilizacijo, pa tudi sodniki in novinarji oz. televizijski voditelji.
Rusija odgovorila s protiukrepi
Rusija je v odgovor na sankcije EU-ja sporočila, da je razširila seznam predstavnikov evropskih institucij in držav članic EU-ja, ki jim je prepovedan vstop na rusko ozemlje.
Rusko ministrstvo pri tem ni navedlo števila sankcioniranih uradnikov niti njihovih imen, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Potrjujemo, da bodo vsa neprijazna dejanja zahodnih držav še naprej deležna pravočasnega in ustreznega odziva," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Rusija naj bi urila bojne delfine
Britanska obveščevalna služba trdi, da Rusija na Krimu očitno uri bojne delfine, saj se je po njihovih podatkih število delfinov v pristanišču v Sevastopolu skoraj podvojilo. Rusija naj bi delfine uporabljala za varovanje pristanišča oziroma v "boju proti sovražnim potapljačem", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Slike kažejo skoraj podvojeno število plavajočih ograj za sesalce v pristanišču, znotraj katerih so zelo verjetno velike pliskavke," je sporočila britanska obveščevalna služba in dodala, da so delfini "verjetno namenjeni boju proti sovražnim potapljačem". Po mnenju obveščevalcev v Londonu je Rusija namreč kite beluge in tjulnje za različne naloge že uporabljala v arktičnih vodah.
Najslavnejši je primer beluge, ki se je aprila 2019 pojavila v morju pri norveškem mestu Hammerfest. Nosila je vprego, primerno za namestitev kamere, na njenih zaponkah pa je pisalo "Oprema Sankt Peterburg".
Pojavila so se ugibanja, da je kit namenjen za opazovalne naloge in nadzor. Norvežani so mu nadeli vzdevek Hvaldimir – 'hval' namreč v norveščini pomeni kit, 'dimir' pa namiguje na njegovo domnevno povezanost z Rusijo. Prejšnji mesec se je Hvaldimir pojavil pred švedsko obalo.
Rusko obrambno ministrstvo je leta 2016 v okviru poskusov za oživitev uporabe visoko inteligentnih kitov za vojaške naloge iz sovjetskih časov skušala kupiti pet delfinov, navaja AFP. Ameriška mornarica je medtem leta 2003 v okviru operacije Enduring Freedom za iskanje in označevanje predmetov pod vodo uporabila morske leve in delfine.
Ukrajinci po opozorilu Zelenskega kopičijo tablete kalijevega jodida
Oblasti v Kijevu so medtem pozvale Ukrajince, naj ostanejo mirni in ne kopičijo jodovih tablet, potem ko je predsednik Volodimir Zelenski v četrtek opozoril, da Rusija v zasedeni jedrski elektrarni Zaporožje pripravlja "teroristični napad". Zatrdil je, da namerava v okolje izpustiti radioaktivno sevanje.
Čeprav je Kremelj trditve Zelenskega zavrnil in ob tem poudaril, da ustrezno sodeluje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), se je od izjave Zelenskega v lekarnah v Ukrajini izredno povečalo povpraševanje po tabletah s kalijevim jodidom, ki se uporabljajo za zaščito v primeru jedrskih nesreč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tablete se uporabljajo za zaščito ščitnice pred radioaktivnim jodom, ki lahko v primeru jedrske nesreče vstopi v človeško telo z vdihavanjem, hrano in vodo ter pozneje povzroči poškodbe na ščitnici in rak ščitnice.
Ukrajinsko ministrstvo za zdravje je danes Ukrajince pozvalo, naj se seznanijo z opozorilom predsednika in ga delijo, a naj ne delajo panike. Poudarilo je, da Zelenski ni povedal nič novega. "Rusija je teroristična država, od katere lahko pričakujete vse," so poudarili.
V ločeni izjavi pa je ministrstvo opozorilo na škodljive posledice nepravilnega doziranja joda, ki je lahko celo smrtno nevarno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje