Ukrajinska protiofenziva poteka dva tedna. Foto: EPA
Ukrajinska protiofenziva poteka dva tedna. Foto: EPA

Ukrajinska protiofenziva se po njenih navedbah nadaljuje tudi na vzhodu države, poroča španska tiskovna agencija EFE.

V objavi na Telegramu je Maljar zapisala, da so ukrajinske sile v dvotedenskih operacijah v Zaporožju osvobodile skupno osem vasi: Novodarivka, Levadne, Storoževe, Makarivka, Blagodatno, Lobkovo, Neskučno in Pjatihatki.

Dodala je, da je med prizadevanji Rusije, da bi ustavila napredovanje ukrajinskih enot proti Bahmutu v regiji Doneck, izbruhnilo skupno 41 spopadov. Ukrajinske enote so po njenih navedbah naletele na močan odpor na vzhodu države, zlasti v okolici Bahmuta. "Rusi so tja premestili dodatne enote in povečali obseg obstreljevanja," je dejala Maljar.

Navedla je še, da je bilo v zadnjem tednu ubitih ali ranjenih več kot 4600 ruskih vojakov, Ukrajina pa jih je zajela več kot 80. Ukrajinske sile so medtem uničile tudi več kot 400 enot ruske opreme in orožja, vključno s helikopterji, tanki, havbicami in protitankovskimi raketnimi sistemi, je dodala.

Zelenski: Protiofenziva poteka dobro

V nedeljo je Rusija poročala o hudih bojih na treh točkah 1000-kilometrske fronte, medtem ko je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pohvalil ukrajinske enote ob napredku protiofenzive. Kot je dejal, so "enote zelo učinkovite v napadih" blizu kraja Avdijivka, ene od točk najintenzivnejših bojev na vzhodu Ukrajine. "Naše enote so v akciji: položaj za položajem, korak za korakom gremo naprej." Kot poroča Reuters, so ukrajinske sile odredile informacijsko blokado, da bi tako pomagale pri varnosti izvajanja operacije, sporočile so le, da je ruska stran utrpela veliko večje izgube kot ukrajinska.

Kot smo poročali, je ruski uradnik v nedeljo potrdil, da so ukrajinske sile znova prevzele nadzor nad vasjo Pjatihatki, na kar se rusko obrambno ministrstvo ni odzvalo.

Ukrajinski vojak. Foto: EPA
Ukrajinski vojak. Foto: EPA

Stoltenberg: Uspešna protiofenziva kot osnova za morebitna pogajanja

Uspešna protiofenziva Ukrajine bi lahko bila osnova za močnejši pogajalski položaj v morebitnih pogajanjih z Rusijo, je ob obisku v Berlinu dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

"Več ozemlja kot bodo Ukrajinci osvobodili, močnejši bo njihov položaj za pogajalsko mizo," je Stoltenberg dejal na skupni novinarski konferenci z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem.

"Vsi si želimo, da bi se ta vojna končala. Toda pravičen mir ne more pomeniti zamrznitve konflikta in sprejetja dogovora, ki ga narekuje Rusija," je dodal generalni sekretar zveze Nato.

Ob tem je dejal še, da bo Ukrajina vsekakor postala članica zveze Nato, vendar ne pričakuje, da bi zaveznice izpolnile pričakovanje Ukrajine in njenega predsednika Volodimirja Zelenskega po uradnem povabilu v Nato že na prihajajočem julijskem vrhu.

Stoltenberg je ob tem še poudaril, da o tem, kdaj in kako Ukrajino povabiti v zavezništvo, ne bo odločala Rusija, temveč Nato in Ukrajina sama.

Rusija poroča o obstreljevanju in ranjenih v Belgorodu

Oblasti ruske regije Belgorod ob meji z Ukrajino so danes poročale o obstreljevanju z ukrajinske strani, v katerem naj bi bilo ranjenih sedem ljudi, med njimi otrok. "Okrožje Valujsk je pod udarom ukrajinskih sil. Po predhodnih podatkih je ranjenih sedem ljudi, med njimi otrok," je na Telegramu sporočil guverner Belgoroda Vjačeslav Gladkov in dodal, da so izstrelki zadeli več stanovanjskih stavb. Po njegovih besedah so vse ranjene hospitalizirali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tarča ukrajinskega obstreljevanja naj bi bilo tudi območje v regiji Kursk, ki prav tako meji na Ukrajino. Tam naj bi izstrelki padli na dve vasi. Nastala je materialna škoda, žrtev pa ni bilo, je sporočil guverner regije Roman Starovojt.

"Ukrajinske sile so danes zjutraj zadele vasi Tjotkino in Popovo-Ležači," je Starovojt zapisal na Telegramu. Dodal je, da je bilo v napadu poškodovanih več vozil, povzročil pa je tudi izpad elektrike. Guverner Krima Sergej Aksjonov pa je sporočil, da so na polotoku, ki ga Rusija zaseda od leta 2014, ponoči sestrelili dva brezpilotna letalnika.

Prebivalci kraja Hola Pristan, ki je pod nadzorom ruskih sil, dobivajo humanitarno pomoč. Foto: Reuters
Prebivalci kraja Hola Pristan, ki je pod nadzorom ruskih sil, dobivajo humanitarno pomoč. Foto: Reuters

ZN Moskvi očita, da blokira pomoč žrtvam poplav

Združeni narodi so obtožili Rusijo, da po uničenju jezu Nova Kahovka na jugu Ukrajine preprečuje pomoč žrtvam, ki živijo na ozemlju pod njenim nadzorom.

Koordinatorica ZN-a za humanitarno pomoč Ukrajini Denise Brown je ob tem pozvala rusko stran, naj deluje v skladu z obveznostmi po mednarodnem humanitarnem pravu.

Del prizadetih območij je trenutno pod nadzorom ruskih sil, ki pa Združenim narodom ne dovolijo dostopa na območje. "Vlada Ruske federacije je do zdaj zavračala naše prošnje za dostop na ta ozemlja, začasno pod njenim vojaškim nadzorom," je v nedeljo v sporočilu zapisala koordinatorica za pomoč Ukrajini.

Po uničenju jeza v Novi Kahovki, za katero se ukrajinska in ruska stran medsebojno obtožujeta, so vode poplavile obsežno območje, prisilile tisoče ljudi v evakuacijo in povzročile zaskrbljenost tako pred humanitarno kot okoljsko katastrofo.

Kot je napovedala Brown, si bo ZN še naprej prizadeval doseči vse, ki trpijo za posledicami uničenja jezu in ki potrebujejo nujno pomoč. "Pozivamo ruske oblasti, naj delujejo v skladu s svojimi obveznostmi po mednarodnem humanitarnem pravu," je navedla v sporočilu, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem zatrdil, da predstavnikom ZN-a dostopa do poplavljenih območij ne dovolijo, ker jim težko zagotovijo varnost. Za to je okrivil Kijev, saj da je zaradi stalnega ukrajinskega obstreljevanja, provokacij in smrtnih žrtev med civilisti z ukrajinske obale reke Dneper zelo težko priti do ruske obale.

Kijev medtem obtožuje rusko stran, da bojkotira njene reševalne operacije na poplavljenih območjih in da obstreljuje humanitarne delavce, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Število smrtnih žrtev poplav medtem še naprej narašča. Na območjih pod ruskim nadzorom je glede na podatke, ki so jih sporočili v soboto, umrlo 29 ljudi. Na območjih pod nadzorom Kijeva pa je število umrlih naraslo na 16, še 31 jih pogrešajo.

Rusko obrambno ministrstvo je danes posvarilo, da bi se lahko zaradi poplav namnožili komarji in s tem razširile z njimi povezane bolezni, kot je virus Zahodnega Nila.