Belousov je poudaril, da skrb Rusije predstavljajo Natovi načrti in doktrine. Foto: Reuters
Belousov je poudaril, da skrb Rusije predstavljajo Natovi načrti in doktrine. Foto: Reuters

"Dejavnosti ministrstva za obrambo temeljijo na zagotavljanju popolne pripravljenosti za kateri koli scenarij v srednjeročnem obdobju, vključno z morebitnim vojaškim spopadom z Natom v Evropi v prihodnjem desetletju," je dejal Belousov na srečanju z generali ruske vojske na obrambnem ministrstvu, ki se ga je udeležil tudi predsednik Vladimir Putin.

Ruski obrambni minister je kot razlog za visoko stopnjo pripravljenosti ruske vojske navedel julijski vrh Nata, kjer so se dogovorili o načrtih za novo bojno pripravljenost, skupaj z vojaškimi doktrinami ZDA in njenih zahodnih zaveznic v severnoatlantskem zavezništvu.

Pri tem je navedel ameriške načrte za posodobitev svojega jedrskega arzenala, namestitev ameriške protizračne obrambe na Poljskem in namestitev ameriških raket srednjega dosega v Nemčiji do leta 2026. Med drugim je omenil tudi, da bi lahko ZDA kmalu razvile hipersonične rakete, ki bi lahko po njegovih besedah v osmih minutah dosegle rusko prestolnico.

Na srečanju je Putin dejal, da se vojna v Ukrajini obrača v korist Moskve, letošnje leto pa je prelomno pri doseganju ciljev posebne vojaške operacije v Ukrajini, kot v Moskvi imenujejo vojaško agresijo v svoji zahodni sosedi. Kot je povedal, so ruske sile pridobile prednost vzdolž celotne fronte in zasedle 189 ukrajinskih naselij, kar je pripisal tudi številnim posameznikom, ki se prostovoljno javljajo za služenje v vojski.

Po njegovih besedah je letos približno 430.000 Rusov podpisalo pogodbe za služenje v vojski v primerjavi s približno 300.000 prijavami v prejšnjem letu, kar je dejavnik, ki zelo pomembno vpliva na ruska vojna prizadevanja. "Ta tok prostovoljcev se ne ustavlja. In zato ... vidimo preobrat na bojišču," je dejal Putin in pojasnil, da vojakom ponujajo visoke plače in bonuse ob prijavi.

Urjenje ruskih vojakov v Krasnodaru. Foto: Reuters
Urjenje ruskih vojakov v Krasnodaru. Foto: Reuters

Ruski predsednik je prav tako zagovarjal visoke izdatke za obrambo in varnost, ki skupaj predstavljajo skoraj devet odstotkov BDP-ja. "To niso največji izdatki na svetu, celo med državami, ki nimajo oboroženih spopadov. Kljub temu gre za ogromno denarja, ki ga moramo izkoristiti zelo racionalno," je dodal.

Belousov je na srečanju poudaril, da je ruska vojska letos zavzela skoraj 4500 kvadratnih kilometrov ukrajinskega ozemlja in zdaj pridobiva približno 30 kvadratnih kilometrov ozemlja na dan. Ocenil je, da Kijev nadzira manj kot en odstotek Luganske oblasti ter približno 25–30 odstotkov Doneške in Hersonske oblasti ter Zaporožje.

Rusija si je pred desetletjem priključila ukrajinski polotok Krim, v zdajšnji vojni pa je k temu dodala še omenjene štiri regije, kjer pa v primeru Hersona in Zaporožja ne zaseda niti istoimenskih regionalnih prestolnic.

Obrambno ministrstvo v Moskvi je medtem danes sporočilo, da so ruske sile zavzele novo vas v Doneški oblasti, ki leži približno deset kilometrov južno od kraja Kuragove. Vir ukrajinske varnostne službe SBU pa je potrdil, da sta bili v napadu z letalnikom uničeni ruski skladišči streliva in goriva v bližini vasi Markine v Donecku, poroča Reuters.

ZDA, Unija in zaveznice obsodile severnokorejsko podporo Rusiji

Deset držav, med njimi ZDA in EU, je neposredno severnokorejsko podporo Rusiji v agresivni vojni proti Ukrajini obsodilo kot nevarno razširitev vojne z resnimi posledicami za varnost Evrope in indo-pacifiškega območja. V skupni izjavi so Pjongjang pozvali k takojšnjemu končanju te podpore in umiku vojakov iz Ukrajine.

Zunanji ministri Avstralije, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske, Južne Koreje, Nove Zelandije, Velike Britanije in ZDA ter visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Kaja Kallas so v skupni izjavi izrazili tudi globoko zaskrbljenost zaradi politične, vojaške ali gospodarske podpore, ki bi jo lahko Rusija nudila "nezakonitim programom Pjongjanga za proizvodnjo orožja, vključno z orožjem za množično uničevanje".

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je sicer v začetku meseca potrdil, da Rusija podpira severnokorejski jedrski in raketni program.

Ministri in visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja so najostreje obsodili naraščajoče vojaško sodelovanje Pjongjanga in Moskve, vključno s sodelovanjem severnokorejskih enot na strani Moskve na bojiščih v Ukrajini.

Putin je v govoru dejal, da so dejanja Zahoda prisilila Rusijo k ukrepanju. Foto: Reuters
Putin je v govoru dejal, da so dejanja Zahoda prisilila Rusijo k ukrepanju. Foto: Reuters

Izvoz balističnih raket, topniških izstrelkov in drugega vojaškega materiala iz Pjongjanga v Rusijo ter usposabljanje severnokorejskih vojakov v Moskvi, ki vključuje orožje, pa so označili za očitne kršitve resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov.

Rusija in Severna Koreja, ki sta obe tarči zahodnih sankcij, sta od začetka ruske invazije na Ukrajino leta 2022 poglobili politične, vojaške in kulturne vezi.

V začetku leta sta podpisali pakt o medsebojni obrambi, junija pa pogodbo o strateškem partnerstvu, ki med drugim določa medsebojno vojaško pomoč in sodelovanje v luči sankcij. V okviru teh dogovorov je po mnenju Washingtona tudi napotitev več kot 10.000 severnokorejskih vojakov na pomoč Rusiji za boj proti Kijevu.

Ukrajinska vojska je sporočila, da so v obmejni ruski Kurski oblasti, ki jo deloma zaseda Kijev, konec prejšnjega tedna ubili ali ranili najmanj 30 severnokorejskih vojakov, ki se bojujejo na strani ruske vojske.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v soboto sporočil, da je Rusija začela pošiljati opazno število vojakov iz Severne Koreje na bojišče v Kursku, da bi tako izrinila ukrajinske enote iz te regije.