Trump obljublja hitro končanje vojne v Ukrajini. Foto: Reuters
Trump obljublja hitro končanje vojne v Ukrajini. Foto: Reuters

Trump je na sestanku z republikanskimi guvernerji na svojem floridskem posestvu Mar-a-Lago dejal, da se želi ruski predsednik srečati z njim. "Predsednik Putin si želi srečanja, to je rekel celo javno. In končati moramo to vojno, ki je krvava zmešnjava," je dejal Trump in pojasnil, da se že pripravljajo na srečanje, a da je treba še doreči podrobnosti.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je danes sporočil, da se je Putin pripravljen sestati s Trumpom. "Predsednik je večkrat izjavil, da je odprt za stike z mednarodnimi voditelji, tudi s predsednikom ZDA, vključno z Donaldom Trumpom," je dejal in poudaril, da v Kremlju pozdravljajo Trumpovo pripravljenost za reševanje problemov z dialogom. Dodal je še, da sta za izvedbo srečanja potrebni le obojestranska želja in politična volja.

Trump, ki bo 20. januarja prisegel na položaj predsednika, je med volilno kampanjo večkrat hvalil svoje odnose s Putinom in trdil, da lahko konča vojno v Ukrajini v 24 urah, čeprav nikoli ni pojasnil podrobnosti. V preteklosti je bil tudi kritičen do obsežne vojaške pomoči, ki jo Washington namenja Kijevu.

Trump in Putin sta imela do zdaj dobre odnose. Foto: EPA
Trump in Putin sta imela do zdaj dobre odnose. Foto: EPA

ZDA so od februarja 2022 zagotovile Ukrajini vojaško pomoč v vrednosti več kot 65 milijard dolarjev.

Zelenski računa na pomoč Meloni pri soočanju s Trumpom

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem v četrtek med obiskom v Rimu dejal, da zaupa italijanski premierki Giorgii Meloni glede pomoči Ukrajini pri soočenju s Trumpom. "Zaupam ji. S predsednico vlade imam odlične odnose. In zahvaljujem se ji za podporo, ki jo namenja Ukrajini," je Zelenski dejal v odgovoru na novinarsko vprašanje, ali meni, da bo Meloni pomagala Ukrajini pri soočenju s Trumpom.

Zelenski se je v Rimu zahvalil Italiji za njeno neomajno podporo Ukrajini in pojasnil, da sta na srečanju z Meloni med drugim govorila o krepitvi varnosti in pripravah na konferenco o obnovi Ukrajine, ki bo potekala julija v Rimu.

Meloni je zagotovila, da bo Italija še naprej pomagala Ukrajini, da bi ji omogočila najboljše možne pogoje za vzpostavitev pravičnega in trajnega miru. Dodala je, da Trump po njenem mnenju ne bo pustil Ukrajine na cedilu in da bo prej naredil korak v smeri rešitve.

Šija ne bo na Trumpovo inavguracijo; Von der Leyen brez vabila

Kitajski predsednik Ši Džinping je zavrnil Trumpovo vabilo na njegovo inavguracijo 20. januarja v Washingtonu in bo na slovesnost poslal visokega funkcionarja, poroča Financial Times (FT). Trumpova tiskovna predstavnica Karoline Leavitt je sredi decembra dejala, da so na inavguracijo v nasprotju s tradicijo povabljeni tudi nekateri svetovni voditelji, med njimi kitajski predsednik Ši, a ni navedla podrobnosti v zvezi s tem.

Kot piše Financial Times, je več neimenovanih virov dejalo, da bi lahko namesto njega v Washington šel podpredsednik Han Dženg ali pa morda zunanji minister Vang Ji. V Trumpovi ekipi naj bi bili sicer s tem nezadovoljni. Nekateri Trumpovi svetovalci želijo, da se inavguracije udeleži član centralnega komiteja kitajske komunistične partije Caj Či, ki ima višje mesto v politični hierarhiji Ljudske republike Kitajske, je dejal eden izmed virov. Peking je v skladu z ustaljenimi normami na inavguracijah doslej zastopal veleposlanik v Washingtonu.

Kitajske oblasti se po poročanju FT pripravljajo na turbulentno obdobje v odnosih z ZDA, potem ko je Trump v svojo vladno ekipo imenoval niz Pekingu nenaklonjenih politikov, vključno z zunanjim ministrom Marcom Rubiem. Trump je v ponedeljek dejal, da je po posrednikih že v stikih s Šijem in da upa, da bosta v prihodnje dobro sodelovala.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa medtem ni dobila vabila na Trumpovo inavguracijo in se je ne namerava udeležiti, so sporočili v Bruslju. Ob tem so poudarili, da si bo komisija prizadevala za čimprejšnje stike z novo ameriško administracijo. Von der Leyen se tudi ni udeležila inavguracije odhajajočega predsednika Joeja Bidna pred štirimi leti.

Tuji voditelji na inavguracije ameriških predsednikov običajno niso povabljeni. Ustaljena praksa je, da so na inavguracijo vabljeni veleposlaniki, akreditirani v ZDA, a je Trump to tradicijo tokrat prekinil in povabil tudi nekatere svetovne voditelje. Med njimi že omenjeni Ši, italijanska premierka Giorgia Meloni in madžarski premier Viktor Orban.

Slovesnosti v Washingtonu se bodo po napovedih udeležili britanski populistični politik Nigel Farage, francoski skrajno desni politik iz stranke Ponovno zavzetje Eric Zemmour in nekdanji generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg.

Iz Slovenije je na inavguracijo uradno povabljen veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič, po napovedih pa se je bosta udeležila tudi poslanca opozicijske stranke SDS Žan Mahnič in Andrej Poglajen.