Vojska je pomagala organizirati volitve leto dni po strmoglavljenju nekdanjega predsednika Mamadouja Tandje, poroča BBC.
Volivci so izbirali med opozicijskim voditeljem Mahamadoujem Issoufoujem in Tandjajinim zaveznikom Seinijem Oumaroujem. Tandja je preživel deset let na oblasti, a so ga strmoglavili, ko je skušal prekoračiti pravno omejitev mandata.
Vojska, ki se je zaobljubila, da bo do aprila sestopila z oblasti, je sporočila, da ne podpira nobenega kandidata in da bo služila kateri koli vladi, ki jo bo izbralo ljudstvo. Issoufu je v prvem krogu volitev prejel 36 odstotkov glasov in je prepričan, da bo v drugem krogu zmagal.
General Salou Djibo, ki vodi hunto po njenem vsesplošno priljubljenem vojaškem udaru, je soboto označil za "velik dan zame in za vse Nigrce".
"Če so te častne volitve uspeh, bo naš demokratični dosežek postavil zgled za preostalo Afriko," je povedal ob oddaji svojega glasu. Po poročanju BBC-ja naj bi volitve potekale gladko, udeležba pa je bila manjša kot v prvem krogu, ki je bil prejšnji mesec.
Mednarodni opazovalci zadovoljni
Volitve je nadzorovalo okoli 2.000 opazovalcev Afriške unije, regionalnega gospodarskega bloka Ecowas ter skupin iz EU-ja in iz ZDA. Vodja opazovalcev EU-ja Santiago Fisas je volitve pozdravil kot "zmago za ljudi iz Nigra" in ob tem dodal: "Gre za primer, kako mirno ponovno priti do demokracije."
Niger, večinoma puščavska država na zahodu Afrike, ima večje zaloge urana in je privabila na milijarde dolarjev tujih vložkov. A kljub temu ostaja ena od najrevnejših držav na svetu, njena nedavna preteklost pa je omadeževana z vojaškimi udari in propadlimi demokratičnimi tranzicijami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje