Nekaj pred 9. uro po srednjeevropskem času je bilo treba na borzi v Frankfurtu za en evro odšteti 1,0306 dolarja. Do okoli 12.20 je evro v primerjavi z dolarjem še dodatno izgubil in padel pod 1,03 dolarja, s čimer je vse bližje izenačitev vrednosti obeh valut, kar se od leta 1999, ko je nastala skupna evropska valuta, še ni zgodilo.
Gospodarsko rast v območju evra je junija močno prizadela naraščajoča inflacija. Indeks nabavnih menedžerjev (PMI) analitske hiše S&P Global je razkril, da je indeks z majskih 54,8 točke junija padel na 52 točk. Današnja objava razkriva, da je indeks padel na najnižjo raven v zadnjih 16 mesecih, a vseeno ostaja nad 50 točkami, ki nakazujejo rast gospodarske dejavnosti, navaja AFP.
"Vse večji strah pred pojavom recesije niža vrednost evra, medtem ko dolar zaradi napovedi Feda, da bo še naprej agresivno dvigoval obrestne mere v boju proti inflaciji, pridobiva," je analitičarka City Indexa Fiona Cincotta.
Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) se je v boju proti naraščajoči inflaciji odločila za agresivnejšo politiko kot na drugi strani Evropska centralna banka, ki namerava obrestne mere dvigovati počasi.
Kot poroča Reuters, se hkrati krepi bojazen zaradi naraščajočih cen zemeljskega plina.
"Vsi se pripravljajo na ustavitev Severnega toka in Rusija je že nakazala, da bo to uporabila kot orožje. To pa močno vpliva na konkurenčnost nemške proizvodnje," je dejal analitik za valute pri Nomuri Jordan Rochester. "Nemčija ima veliko višjo proizvodnjo, zato se soočamo s krčem pri oskrbi z energijo, racionalizacijo, zato se bo konkurenčnost v evrskem območju sesedla in bo izvoz okrnjen."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje