Kaj bodo zmleli mlini v ZN-u, ne ve nihče. Foto: EPA
Kaj bodo zmleli mlini v ZN-u, ne ve nihče. Foto: EPA
Kosovski protestnik, ki z Ahtissarijevo podobo na glavi zahteva neodvisnost pokrajine.
Te dni je minilo osem let od začetka Natovih napadov na Srbijo, ki so se začeli zaradi takratnih razmer na Kosovu. Foto: EPA
Srbija se še vedno ne namerava odpovedati Kosovu, vprašanje je, če ji bo zaveznica Rusija stala ob strani. Foto: EPA
Ahtisaarijev predlog v VS-u

Načrt posebnega finskega odposlanca ZN-a je s tem postal dostopen javnosti. V njem je Ahtisaari za pokrajino predlagal nadzorovano neodvisnost, predlog pa vsebuje tudi člene o prihodnji mednarodni civilni in vojaški misiji na Kosovu in mehanizme za zaščito manjšin.

Kdaj naj bi Ahtissari svoj načrt osebno predstavil VS-ju ZN-a še ni znano, najverjetnejši datum pa naj bi bil po besedah Ahtisaarijevega predstavnika Remija Dourlota 3. april. Predlog posebnega odposlanca ZN-a bosta prejela tudi Evropska unija in Nato.

Različen odziv Prištine in Beograda
Srbski predsednik Boris Tadić je namestniku ameriške zunanje ministrice Nicolasu Burnsu povedal, da je za Srbijo podpora Washingtona predlogu Marttija Ahtisaarija nesprejemljiva. Tadić je ponovil, da si bo Beograd v stikih z državami članicami VS-ja ZN-a prizadeval za kompromisno rešitev, ki jo je mogoče doseči z nadaljnimi pogajanji s Prištino.

Srbija naj bi po pisanju B92 po objavi načrta začela diplomatsko ofenzivo za nove neposredne pogovore med Beogradom in Prištino o usodi za Srbe svete zemlje, ki bi preprečili sprejetje resolucije o neodvisnosti Kosova. Srbski predsednik naj bi še ta teden vsem predsednikom držav nestalnih članic VS-ja poslal pisma in skušal pridobiti njihovo podporo za nadaljevanje pogajanj.

Nasprotno so predlog o neodvisnosti pokrajine podprli v Prištini, kjer so današnji dan ocenili kot "zgodovinski trenutek za vse prebivalce Kosova". Makedonski zunanji minister Antonio Milošoski je za kosovske medije potrdil, da bo Makedonija med prvimi državami, ki bodo priznale neodvisno Kosovo.

Predlog o neodvisnosti so podprli tudi generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun, Nemčija in Velika Britanija ter vodja misije ZN-a na Kosovu Joachim Rücker.

Kaj bodo storili v Moskvi?
Po predstavitvi načrta so vse oči uprte v stalno članico VS-ja Rusijo, ki je že nekajkrat povedala, da se ne strinja z rešitvijo, s katero ne bi bili zadovoljni obe strani, zato podobno kot Srbija poziva k nadaljevanju pogajanj.

Poznavalci razmer pa opozarjajo, da je v ozadju ruskega stališča v zvezi s Kosovim treba videti širše političnogospodarske interese med Moskvo na eni ter EU-jem in ZDA na drugi strani, zato bi lahko slepo zanašanje na ruski veto marsikoga v Srbiji neprijetno presenetilo.

A. L.

Ahtisaarijev predlog v VS-u