Prav primer temnopoltega CNN-ovega novinarja Omarja Jimeneza je verjetno dvignil največ prahu. Jimenez je v petek v kamero poročal o dogajanju, za njim je gorela trgovina, nato pa so se mu približali policisti, od nog do glave oblečeni v zaščitno opremo, mu vklenili roke na hrbet in dejali: "Aretirani ste." Čeprav je večkrat pokazal novinarsko značko in upošteval vsa njihova navodila. Vse skupaj je bilo šest minut mogoče spremljati v živo prek malih zaslonov.
To je bil le začetek težkih dni za novinarje, ki spremljajo proteste. Ljudi je na ulice pognala smrt Georgea Floyda, ki je umrl, potem ko je med aretacijo skoraj devet minut na njegovem vratu klečal policist. Števec US Press Freedom Tracker je od prejšnjega tedna naštel celo več kot sto napadov ali aretacij novinarjev ali članov novinarskih ekip, ki so se javljale s protestov v več mestih po državi. Števec toliko primerov običajno pokaže v vsem letu, piše Financial Times.
Napadi na novinarje med nemiri niso bili omejeni le na Minneapolis, posamezni incidenti so se zgodili tudi v Washingtonu, Louisvillu, Las Vegasu, New Yorku, Los Angelesu, Chicagu, Pittsburghu, Denverju. Pa tudi drugod. Najhuje je bilo prejšnji petek, ko so novinarji, fotografi in snemalci s terena poročali o več kot desetih fizičnih oviranjih njihovega dela. V Las Vegasu so na primer aretirali dva fotografa, novinar MSNBC-ja pa je bil v Minneapolisu v nogo ustreljen z gumijastim nabojem, ki ga je izstrelil policist.
Fotografinja oslepela
Močno je odmeval primer fotografinje, ki je oslepela na levo oko, potem ko je policija izgrede skušala pomiriti z gumijastimi naboji, plinskim razpršilcem in solzivcem. Novinar Vice Newsa je več kot desetkrat zakričal, da je pripadnik sedme sile, ko so v Minneapolisu policisti skočili iz kombija in skušali razgnati množico. "Me ne briga," je dejal policist in novinarju ukazal, da leže na tla, nato pa ga je zajel oblak solzivca. Tudi to je v živo prenašala kamera.
"Najbolj nora noč"
Tudi drugi novinarji so dejali, da so večkrat opozorili, da so na protestih po službeni dolžnosti in kazali svoje akreditacije, a policistom ni bilo mar. Več novinarjev in fotografov so zadeli gumijasti naboji. "Zadet sem, zadet!" je tako kričal Reutersov snemalec. Na varnem niso bili niti v avtomobilih, piše CNN in navaja primer novinarja časopisa Minneapolis Star Tribune, ki je skušal zapustiti območje nemirov, a je policist razbil okno njegovega avtomobila in ga udaril v obraz in roko.
Obstajajo tudi primeri, ko so policisti novinarje med opravljanjem dela aretirali, kar se je zgodilo v New Yorku – novinarja so nekaj ur pozneje po zaslišanju izpustili na prostost – in v Detroitu. "V rokah sem držal novinarsko značko, a proti meni je kljub temu odločno korakal policist z zaščitno masko. To je zadnji prizor, ki sem ga videl, preden me je poškropil s solzivcem in vklenil," je dejal novinar Detroit Free Pressa. Njegov sodelavec je dodal: "To je bila najbolj nora noč v moji karieri. Večkrat sem občutil moč solzivca. Policisti so streljali z gumijastimi naboji na nas, čeprav smo upoštevali njihova navodila, pokazali svoje akreditacije in kričali, da smo novinarji."
"Ustrelili me bodo!"
V Louisvillu je prejšnji petek policist usmeril plinski razpršilec v kamermana tamkajšnje televizijske postaje, medtem ko je novinarka zraven njega zakričala: "Ustrelili me bodo!" Voditelj v studiu jo je vprašal, v koga policisti merijo in odgovorila mu je: "V nas! Točno v nas!" "Nikoli me policist še ni ustrelil. Do danes," pa je tvitnila poročevalka časopisa Los Angeles Times, ki je prav tako na lastni koži občutila gumijaste naboje. Dodala je, da je poročala že z vojnih območij v Iraku in Afganistanu in s preteklih protestov po državi, a da takšnega odnosa policije še nikoli ni doživela, dodaja CNN.
Najhujše stanje v več kot 50 letih
Washington Post piše, da na ameriških tleh takšnih napadov na novinarje ni bilo vse od 70. let prejšnjega stoletja, ko so državo pretresale demonstracije za državljanske svoboščine in shodi za mir. "V več primerih so se novinarji znašli sredi množice, ki jo je skušala razgnati policija. A zgodilo se je tudi več incidentov, v katerih so se novinarji jasno identificirali, pa so bili kljub temu napadeni, poškodovani in nadlegovani. Gre za jasno kršitev njihovih pravic, ki jim jih zagotavlja ustava, in uveljavljenih pravil poročanja na terenu, ki že vrsto let obstajajo v odnosu med mediji in državnimi organi," so zapisali.
Opozorili so še, da takšni napadi na novinarje v ZDA do zdaj niso bili običajni. Pred izbruhom nemirov v Minneapolisu je bilo v zadnjih treh letih v državi med spremljanjem najrazličnejših protestov aretiranih "le" 43 novinarjev – od tega 37 med protesti med inavguracijo predsednika Donalda Trumpa leta 2017.
Washington Post pri iskanju vzrokov za tako spremembo citira Joela Simona, direktorja organizacije Odbor za zaščito novinarjev, ki je navedel dva razloga – vse večjo militarizacijo ameriške policije, ki na protestih uporablja vse ostrejše ukrepe in prijeme, in slabe finančne razmere ter odpuščanja v številnih medijskih hišah, ki so povzročila, da policisti ne poznajo več novinarjev na terenu. "Še nikoli nisem doživel česa takega. Številna pravila in norme so popolnoma odpovedali," je dejal.
Protestniki novinarje dojemajo kot potencialne tarče
A niso bili le možje v modrem tisti, ki so se spravili nad novinarske ekipe – nasilni do njih so bili tudi protestniki. Tako se je jezna množica s pestmi in udarci v soboto pred Belo hišo spravila na ekipo Fox Newsa. Njihov novinar Leland Vittert je dejal, da ga je bilo zadnjič tako strah na kairskem trgu Tahrir, ko ga je obkolila skupina nasilnežev. "Dogajanje v ZDA bi lahko primerjal s tistim na Bižnjem vzhodu. Množice so bile sprva vesele, da so prek nas lahko povedale svojo zgodbo, nato pa so na nas začele gledati kot potencialne tarče. To je res grozljivo." Protestniki so se zbrali tudi pred sedežem medijske hiše CNN v Atlanti.
"Če smo bili do zdaj priče posameznim napadom na medije, najpogosteje na protestih in političnih zborovanjih, je dogajanje zdaj preraslo v vsesplošen spopad z mediji. Zaupanje v medije v zadnjem desetletju še nikoli ni bilo tako nizko. Novinarji na ameriških tleh česa takega niso doživljali vse od 60. let," pa je za Reuters dejal Bruce Brown, direktor novinarskega odbora pri organizaciji Freedom of the Press. Opozoril je, da gre pri teh napadih za jasno kršitev prvega amandmaja, ki zagotavlja svobodo govora in medijev. Med napadenimi je bilo tudi več tujih novinarjev.
Ko predsednik medije označi za "sovražnike ljudstva"
Številni kot krivca za takšno ozračje vidijo v predsedniku države Donaldu Trumpu, ki od naselitve v Belo hišo leta 2017 ne skopari s kritikami in ne izbira besed na račun mainstreamovskih medijev. V nedeljo je Trump na primer tvitnil: "Bedni mainstreamovski mediji skušajo storiti vse, da bi spodbudili sovraštvo in anarhijo. Dokler vsi razumemo, kaj počnejo, da se grejo lažne novice in da so resnično slabi ljudje z bolnimi nameni, nam na morejo ničesar!" V soboto je medije označil za "sovražnike ljudstva".
"Trump vodi kampanjo obrekovanja medijev, s tem pa daje jasno sporočilo tudi protestnikom. Vsi želijo priti neposredno v javnost s svojo različico dogodkov," je za Reuters dejala Courtney Radsch iz organizacije Committee to Protect Journalists, ki je poudarila, da je skrb vzbujajoče tudi to, da lahko televizijski gledalci na lastne oči vidijo, da se nasilnežem, ki se spravljajo na sedmo silo, ne zgodi nič.
Na medijske napade v ZDA opozorila celo Turčija
Razmere z zaskrbljenostjo spremljajo tudi v tujini. Tako je David Kaye, posebni poročevalec ZN-a za svobodo izražanja dejal, da je treba vse napade na novinarje obsoditi, storilce pa kaznovati. "Gre za spodkopavanje temeljnih pravic, ki jih vsem Američanom zagotavljata ustava in zakon." Oglasili so se celo vladni predstavniki Nemčije, Avstralije in Turčije, ki so pozvali k spoštovanju svobode medijev.
Nemški zunanji minister Heiko Maas je dejal, da bo stopil v stik z ameriškimi oblastmi, da razjasni ravnanje policije do ekipe Deutsche Welleja, ki je med protesti v Minneapolisu grozila novinarju in snemalcu. "Demokratične države, ki spoštujejo svobodo govora, morajo pri zaščiti svobode medijev upoštevati najvišje standarde. Vsaka uporaba sile tako ne sme biti le tarča kritike, ampak jo je treba preiskati in razrešiti. Le tako so novinarji med svojim delom lahko primerno zaščiteni," je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje