Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) meni, da samovoljna zloraba oblasti in številne aretacije kažejo na neupoštevanje temeljnih človekovih svoboščin, kot so svoboda zbiranja, združevanja in izražanja, ter sprožajo dvome na račun pripravljenosti oblasti, da dovoli politično tekmovanje.
Zato je Svet zunanjih ministrov EU-ja, ki se je sestal v Bruslju, obsodil izid volitev, Belorusiji pa zagrozil z možnostjo dodatnih ukrepov proti tistim, ki so bili odgovorni za različne akcije med volilno kampanjo. Najverjetneje bo EU razširil seznam pripadnikov režima beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka, za katere velja prepoved izdajanja viz. Precej verjetna je tudi zamrznitev premoženja teh politikov.
Avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik se je kot trenutno predsedujoča Evropski uniji na volitve odzvala z zaskrbljenostjo, saj so bile volitve po njenem v ozračju ustrahovanja in oviranja opozicije.
Izidov ZDA ne priznavajo
Bela hiša je sporočila, da izidov predsedniških volitev v Belorusiji ne priznava. ZDA menijo, da volitve niso potekale v skladu z demokratičnimi standardi, zato so podprle opozicijo, ki se zavzema za ponovitev glasovanja.
Tudi Nato ne prizanaša
Tudi generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer je obsodil potek volitev v Belorusiji. Pojasnil je, da po mnenju opazovalcev volilni proces ni dosegal demokratičnih standardov. Ob tem je izrazil prepričanje, da imajo tudi državljani Belorusije pravico izbrati svoje vodstvo v demokratičnem procesu.
Izidi za Moskvo veljavni
Rusko zunanje ministrstvo meni, da so bile volitve poštene in da je potrebno izide upoštevati. Zapisali so še, da je bila izvedba v skladu s splošno sprejetimi standardi.
Lukašenko pokazal, kdo je glavni
Belorusi so se uprli pritisku od zunaj in pokazali, kdo je glavni v državi, je po prepričljivi zmagi dejal Aleksander Lukašenko. Revolucija, o kateri se je toliko govorilo, je propadla, je povedal dozdajšnji vodja, ki je na predsedniškem položaju že 12 let, in ki je na nedeljskih volitvah dobil 82,6 odstotka vseh glasov, njegov najbližji zasledovalec Aleksander Milinkevič pa le 6 odstotkov. Volilna udeležba je bila 92,6-odstotna.
Lukašenko ima podporo zlasti med podeželskim prebivalstvom, ki meni, da jih je dolgoletni diktator obvaroval pred nemiri in divjim kapitalizmom, čemur so bili priča v mnogih drugih nekdanjih republikah Sovjetske zveze.
Protesti po volitvah
Predstavniki opozicije so ljudi pozvali, naj zvečer znova pridejo na ulice, saj bodo le tako lahko dosegli ponovitev volitev. Lukašenko je povedal, da poskusi izvedbe prozahodne revolucije v državi niso uspeli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje