"Kopalnice" na prostem so v Indiji nekaj povsem običajnega. Foto: EPA
Indija
S pomanjkljivo higieno povezane bolezni in njihove posledice Indijo letno stanejo več kot 40 milijonov evrov. Foto: EPA

Narrejeva iz pokrajine Madhya Pradesh je moža zapustila le nekaj dni po poroki maja lani, domov pa se je vrnila pred kratkim. Njena zgodba je pritegnila veliko pozornosti in izpostavila težave žensk v Indiji, ki še posebej trpijo zaradi neurejenih sanitarij.

S svojim uporom proti "opravljanju potrebe na prostem" je postala zgled številnim drugim dekletom iz revne vasi, kjer so hiše brez urejenih sanitarij nekaj običajnega.

"Zgodba Narrejeve je bila vzrok preoblikovanju načina razmišljanja, naša kampanja gradnje sanitarij pa je dobila nov zagon," je poudaril predstavnik lokalnih oblasti B. Chadrasekhar. "Veliko ljudi iz okoliških vasi se je prav tako začelo obračati na nas s prošnjami, naj jim zgradimo stranišča."

Lokalne oblasti so prebivalcem vasi pred časom že ponudile brezplačno opremljanje hiš s stranišči, a so vaščani ponudbo zavrnili. Menili so namreč, da je imeti sanitarije v bivalnih prostorih umazano, je še dodal.

Nagrada in zgled
"Narrejeva je spodbudila druge ženske iz vasi k prepričevanju mož v izgradnjo stranišč v hišah. Vas se je popolnoma preobrazila, zahvaljujoč njenemu pogumnemu dejanju," je pomen Narrejinega dejanja še pojasnil Chadrasekhar.

Z uporom proti slabim sanitarnim razmeram si Narrejeva ni prislužila le odobravanja lokalnih oblasti, ampak tudi 7.600 evrov, ki ji jih je za pogum in dajanje dobrega zgleda poklonila neprofitna mednarodna organizacija Sulabh International.

"Narrejeva je storila zelo pogumen korak, ko je zapustila moževo hišo, saj je s tem na kocko postavila ugled svoje družine in vasi. Nagrado smo ji podelili, ker želimo spodbuditi tudi druga dekleta po državi, da spregovorijo," so sporočili iz organizacije.

Zaradi neurejenih sanitarij v Indiji še posebej trpijo ženske na podeželju. "Na opravljanje potrebe morajo, če si želijo zagotoviti zasebnost, čakati do večera. Zjutraj morajo potrebo opraviti še pred sončnim vzhodom, sicer morajo čakati do njegovega zahoda," je resnost položaja pojasnil ustanovitelj Sulabh International Bindeshwar Pathak.