Vlada je zato nemške potrošnike že opozorila, naj bodo previdni pri nakupu jajc, ki bi lahko bili okuženi, več tisoč kmetij pa je ustavilo prodajo. Nekaj zastrupljenih jajc je bilo izvoženih tudi na Nizozemsko.
Pred dnevi so potrdili, da je bila z dioksinom zastrupljena živalska maščoba v različnih vrednostih, od dveh do desetih odstotkov, zmešana v krmo za kokoši nesnice, rejo perutnine in svinje. Okoli 3.000 ton te maščobe so med 12. novembrom in 23. decembrom lani prodali v sedmih pošiljkah 25 proizvajalcem živalske krme v najmanj štirih nemških zveznih državah. Z dioksinom zastrupljene krme niso izvozili iz države, tudi slovenska veterinarska uprava je potrdila, da te krme v Sloveniji ni.
V Sloveniji so veterinarski inšpektorji danes pregledali večja trgovska skladišča in po pričakovanjih odkrili veliko sveže svinjine in izdelkov iz svinjskega mesa, uvoženih iz Nemčije. Našli so tudi manjše količine jajc v prahu in nekaj iz Nemčije uvoženih izdelkov iz piščančjega mesa. Vse pošiljke so natančno popisali, če bi jih bilo treba zaradi nevarnosti vsebnosti dioksina umakniti iz prodaje. Po zdaj znanih podatkih naj spornih izdelkov, razen na Nizozemsko, ne bi izvozili v druge države EU-ja.
Strupeno maščobo naj bi prodajalo neko podjetje iz Schleswig-Holsteina, sporne sestavine pa naj bi uvozilo iz Nizozemske.
Je potreben zakol živali?
Neki uslužbenec je opozoril, da so v dveh tednih z dveh farm po trgovinah razvozili več kot 100.000 potencialno okuženih jajc. "Delamo vse, kar je v naši moči, da bi kupce obvestili o morebitnih okuženih proizvodih," je dejal Wilhelm Deitermann, ki je dodal, da so morali samo na eni kmetiji v zvezni državi Severni Ren-Vestfalija zaklati več kot 8.000 kokoši, čeprav za zdaj odločitev o tem, kaj storiti z z dioksinom okuženimi živalmi, ostaja v rokah kmetov.
Skupine za varstvo potrošnikov Nemcem svetujejo, naj se izogibajo uživanju svežih jajc, dokler ne bo znanih več podatkov, ni pa še jasno, kako bi lahko dioksin vplival na druge proizvode, kot sta perutnina in svinjina.
Poiskati krivca
V Spodnji Saški so na okoli 1.000 kmetijah ustavili predelavo mesa, sekretar dežele za kmetijstvo Friedrich-Otto Ripke pa je pozval k izplačilu odškodnine zaradi izpada dobička. "Upam in pričakujem, da bodo odgovorni za to afero resno kaznovani. Farme, ki so zdaj zaprte, nimajo prihodkov, stroške pa, zato gre tukaj za vprašanje nadomestila," je dejal.
Zvezni tožilec je zato v torek opravil predhodna zaslišanja odgovornih v podjetju s krmo Harles und Jentzsch, ki pa za zdaj izjav ne dajejo. V primeru obsodbe zaradi kršenja nemških pravil o krmljenju živali vodilnim grozi zaporna kazen do treh let ali pa izplačilo denarne odškodnine.
Evropska komisija je sporočila, da trenutno še ni potrebe po prepovedi nemškega izvoza, saj je z dioksinom zastrupljena živalska maščoba prizadela le Nemčijo, a se je kasneje popravila in sporočila, da je bilo "nekaj jajc" iz omenjene nemške farme pred tedni izvoženih na Nizozemsko.
Izvoz jajc na Nizozemsko je potrdila tudi Nemčija in dodala, da v druge članice EU-ja in tretje države po dosedanjih podatkih spornih jajc niso izvažali. Zaradi izvoza jajc na nizozemsko bodo tam pregledali dve podjetji.
Dioksin povzroča vrsto bolezni, med drugim raka in spontane splave, nastaja pa kot stranski produkt pri sežiganju odpadkov in v industriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje