Ta teden je za največji odziv v slovenski tvitosferi poskrbel slovenski zunanji minister Karl Erjavec, ki je dejal, da bo EU-ju glede krize v Ukrajini predlagal, da Slovenija zaradi dobrih odnosov z Rusijo prevzame vlogo posrednika med Moskvo in Brusljem.
Odziv nad izjavo ministra, ki je izrazil zaskrbljenost nad razmerami v Ukrajini, kjer Slovenija zastopa stališče, da je treba ohraniti celovitost in nedotakljivost meja države, je bil - milo rečeno - buren. Nekateri so mu pritrdili, veliko pa je bilo takšnih, ki so se na izjavo odzvali s sarkazmom in nejevero.
Ker je Karel Erjavec podprl ruska prizadevanja za mir na krimskem polotoku, bomo verjetno Slovenci imeli naslednji 2leti ruski plin zastonj.
— Janez Turinek (@Turinek) March 4, 2014
Erjavec: Treba je poiskati rešitev
"Ministrstvo za zunanje zadeve ves čas pozorno spremlja dogajanje v Ukrajini. Lahko rečem, da smo zelo zaskrbljeni," je v izjavi za medije v Naklem povedal Erjavec. "Stališče Slovenije je, da je treba v okviru političnega dialoga poiskati ustrezno rešitev, ker vojna na tem območju bi pomenila pravo katastrofo tudi za stabilnost Evrope in širše." Erjavec se je v ponedeljek v Bruslju udeležil izrednega zasedanja zunanjih ministrov EU-ja, ki je bil sklican po tem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin dobil zeleno luč parlamenta za morebitno uporabo vojske v Ukrajini. "Tam bomo zastopali stališče, da je treba najti rešitev s političnim dialogom in diplomacijo ter da je potrebno treba celovitost Ukrajine," je povedal vodja slovenske diplomacije.
Erjavec bi že pomagal, pa si je Falcon premislil. Beri: zmrznil.
— Matej Praprotnik (@praprotnix) March 3, 2014
Karel Erjavec rešuje spore sveta. Sloni letijo #aktualni #haiku
— Denis Ostir (@kricac) March 3, 2014
Slovenska pomoč kot posredovanje
Glede na to, da ima Slovenija dobre odnose z Rusijo, je Erjavec dejal, da bo na ponedeljkovem zasedanju predlagal, da poskuša Slovenija odigrati vlogo posrednika. "Vidimo, da so bili zunanji ministri EU, zlasti poljski, nemški in francoski, že angažirani v smislu dialoga med opozicijo in pozicijo. Mi pa smo ves čas opozarjali na to, da je treba imeti tudi stalni dialog z Rusko federacijo," je pojasnil. Po njegovih ocenah je bila glavna napaka storjena ravno s tem, ko se je želelo podpisati asociacijski sporazum z Ukrajino v Vilni brez dialoga z rusko stranjo. "Mislim, da bi lahko Slovenija v tej krizi pripomogla v tej smeri, da bi se ponudila kot posredovalka med Rusko federacijo in Evropsko unijo, ker sem prepričan, da je potreben dialog tudi z Rusko federacijo," je dejal.
So šli Kličko, Valujev pa Erjavec....#Ukraine
— Miha Šalehar (@toplovodar) March 3, 2014
Brez posledic za slovensko gospodarstvo
Mednarodna skupnost je okrepila prizadevanja za mirno rešitev razmer na Krimu. Vodja slovenske diplomacije Erjavec je zadovoljen, ker Unija ni zaprla vrat političnemu dialogu z Rusijo, pri čemer je poudaril pomen torkovega srečanja visoke zunanjepolitične predstavnice EU-ja Catherine Ashton z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Zadovoljen je predvsem zato, ker dogovorjeni ukrepi za zdaj ne bodo imeli posledic za slovensko gospodarstvo, saj je Rusija pomembna gospodarska partnerica Slovenije; prav tako je pomembna za energetsko oskrbo.
Pogrešam več takšnih samozavestnih akcij, kot jo je napovedal Erjavec. Tudi doma. #ukrajina
— Edvard Kadič (@edvardkadic) March 3, 2014
Posredovanja Karla Erjavca je že obrodilo prve sadove. Ruski plin je v Sloveniji dražji, ruski tanki so že na Šentilju.
— Savič Domen (@savicdomen) March 3, 2014
Krim za Ukrajino (najbrž) že izgubljen
Erjavec je med drugim ta teden gostoval tudi v četrtkovi oddaji Tarča na TV Slovenija. Poudaril je, da je Evropska unija navino odigrala proces okoli Ukrajine in da se je prav zato ponudil, da bi lahko z znanji in vedenjem, ki ga je pridobil z rednimi stiki z rusko stranjo, prisokočil na pomoč. 16. marec je datum, ko se bo krimsko prebivalstvo na referendumu izrekalo o priključitvi k Rusiji in Erjavec je prepričan, da je Krim za Ukrajino izgubljen. "Ne verjamem, da se bo Krim še kdaj vrnil k Ukrajini - to je tudi ocena poznavalcev," je povedal.
Državljan Karel ali minister Erjavec pravi, da je Krim za Ukrajino izgubljen. Je torej OVSE mrtev, so slovenske meje še varne?
— marjan vešligaj (@marjanvesligaj) March 6, 2014
Slovensko pripravljenost pohvalil tudi Kerry
Erjavec je med drugim povedal še, da si Rusija ne želi vojne, želela naj bi zaščititi zgolj svojo manjšino v Ukrajini. "V EU-ju je težava v tem, da imajo države različna stališča do Rusije. Baltske, skandinavske in nekdanje vzhodnoevropske države bi v tem trenutku sprejele zelo močne sankcije, kar bi privedlo do še trših ukrepov Rusije. Slovenija je med državami, ki se zavzemajo za to, da se vzpostavi politični dialog, kar pa z močnimi sankcijami ni mogoče," je dejal Erjavec in dodal: "Slovenija bi bila zelo primerna država (za posredovanje), ker dobro poznamo razmere, imamo tudi dobre odnose in bi lahko konstruktivno prispevali k političnemu dialogu." Za pripravljenost Slovenije za sodelovanje v kontaktni skupini se je Erjavcu zahvalil tudi ameriški državni sekretar John Kerry in hkrati pozdravil slovenska prizadevanja za politično rešitev.
Minister #Erjavec ob robu konference o Libiji z DS @JohnKerry izmenjal stališča o razmerah v Ukrajini. pic.twitter.com/2VzCbfeWbd
— MFA SLOVENIA (@MZZRS) March 6, 2014
V gozdu ob vznožju Krima so menda opazili erjavca. Trdil naj bi, da ima sestanek na vrhu.
— madpixel (@madpixel) March 6, 2014
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje