Potem ko je nedavno objavljeno poročilo razkrilo, da je Vatikan irske škofe skrivoma odvračal od prijave pedofilskih duhovnikov policiji, je irski parlament v sredo razpravljal o razkritjih tega t. i. Cloynovega poročila. Irski parlament je sprejel predlog, ki so ga podprle vse stranke in ki Vatikan obtožuje, da je namerno oviral odločitev irskih škofov iz leta 1996, da je treba vse domnevne pedofile med duhovniki prijaviti policiji.
Ker je Vatikan tako prispeval k neupoštevanju irskih zakonov in smernic, namenjenih zaščiti otrok pred spolnimi zlorabam, je irska politika ostro obsodila ravnjanje Rimskokatoliške cerkve. V že kar 17 let trajajočem škandalu zaradi pedofilskih duhovnikov na Irskem namreč spodni dom ni še nikoli doslej na ta način napadel neposredno Vatikana, ampak je kvečjemu kritiziral tamkajšnje cerkvene voditelje.
Katolik ostro obtožil Katoliško cerkev
Premier Enda Kenny je v razpravi priznal, da mu je kot katoličanu težko biti tako kritičen do cerkvenih oblasti, a razkritja Cloynovega poročila so hujša od katerih koli doslej. Prvič se je namreč izkazalo, da je skušal Vatikan onemogočiti neko preiskavo v suvereni, demokratični državi, in to še pred tremi, in ne na primer pred 30 leti.
"To ni Rim. To je Republika Irska 2011, republika zakonov," je v doslej najostrejši obsodbi Svetega sedeža, ki jo je izrekel kak predsednik irske vlade, poudaril Kenny. Vatikan je ob tem obtožil, da vse do današnjega dne goji kulturo slabega ravnanja, elitizma in narcisizma.
Najvišji cerkveni dostojanstveniki so po njegovih besedah vedno znova skušali braniti svoje institucije na račun otrok, pri čemer so rutinsko zmanjševali pomen posilstev in mučenj, samo da bi ohranili primat svoje institucije, svojo moč in svoj ugled.
13 let zavajanja irskih oblasti
Dveletna preiskava, ki jo je naročila vlada in se je nanašala na dogajanje v škofiji Cloyne na jugu Irske, je pokazala, da je Vatikan od leta 1996 pa vse do leta 2009 spodbujal tamkajšnje škofe, naj ne spoštujejo novih pravil o zaščiti otrok, ki jih je leta 1996 sprejela irska Cerkev.
V zaupnem pismu leta 1997 je Sveti sedež škofe med drugim opozoril, da bo njihova politika, po kateri naj bi vse domnevne pedofile med duhovniki prijavili policiji, spodkopala cerkveno kanonsko pravo, ki zapisuje obravnavo tovrstnih primerov znotraj Cerkve. Vsi, ki bi ravnali drugače, bi se zato znašli v "zelo neprijetnem" položaju, saj bi njihove odločitve v Rimu izničili.
Vse odkar je prvi pedofilski škandal med duhovniki na Irskem že leta 1994 povzročil padec irske vlade, je Vatikan sicer vedno vztrajal, da gre za lokalno, irsko vprašanje. Vatikan ga je obžaloval, a trdil, da v njem ni imel nobene vloge. Papež Benedikt XVI. je enako ponovil še v lanskem pastoralnem pismu irskim vernikom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje