Samuel Žbogar je kritike, ki so prišle iz stranke SDS, kjer so v torek zapisali, da gre za zgrešen prispevek k slovenski zunanji politiki, zavrnil in dejal, da so "popolnoma deplasirane, povezane oz. motivirane z notranjepolitičnim delovanjem oz. dokazovanjem, kako se vlada in cela Slovenija vrača v neki prejšnji sistem".
"Ne potrebujem 28, ampak 129 glasov"
Na očitke, da bi morala Slovenija podporo pri kandidaturi iskati predvsem znotraj članic EU- ja, Nata in sorodnih držav, je Žbogar dejal, da "kandidature za Varnostni svet Združenih narodov ne moreš dobiti v svoji družini". Ne pomaga namreč, da imamo 27 ali 28 glasov, ampak jih "v Generalni skupščini potrebujem 129".
Žbogar je dodal, da se je prav zato udeležil tudi srečanja neuvrščenih na Baliju in bil dvakrat na vrhu Afriške unije. "In to se ceni," je še rekel.
Žbogar je izpostavil tudi, da sta "dve tretjini problemov v VS-ju ZN-a problemi Afrike", in se vprašal, "kako bomo kot članica delovali, če o teh problemih nimamo pojma". "Nimamo ambasad, opazujemo jih zgolj iz Ljubljane ali pa s pomočjo EU-ja."
Žbogar: Nekateri so BRIK-države odkrili šele zdaj
Le pet tednov pred glasovanjem o nestalnem članstvu v Varnostnem svetu Združenih narodov bi bilo izogibanje takšnemu srečanju velika napaka, je prepričan slovenski zunanji minister, in spomnil, da je prav SDS, ki zdaj njegov obisk kritizira, pred le dvema tednoma govoril o potrebi krepitve odnosov z Afriko, Azijo in Latinsko Ameriko.
"Pred dvema tednoma so odkrili BRiK-države (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska, op. a.), s katerimi mi intenzivno delamo že zadnja tri leta. Gibanje neuvrščenih je sestavljeno iz teh držav. Tam sta Indija, Brazilija, tam je Južna Afrika, ki je tudi del 'BRIK-a'," je kritike "zbodel" Žbogar.
Teroristi so lahko tudi med "belo raso"
Načela, na podlagi katerih je leta 1961 nastalo Gibanje neuvrščenih, niso "niti romantična niti revolucionarna, še manj pa teroristična", tisti, ki o njih tako govori, pa kaže le "nestrpnost in netolerantnost", je dejal Žbogar in dodal da tragični dogodki na Norveškem kažejo, da terorizem ne obstaja le med neuvrščenimi, ampak tudi med "belo raso".
Kaj je narobe z načeli neuvrščenih?
"Mislim, da z njimi (načeli gibanja neuvrščenih op. s.) ni nič narobe in upam, da se vsi strinjamo, da so to načela, na katerih deluje slovenska zunanja politika, in to so spoštovanje človekovih pravic, spoštovanje suverenosti, enakosti, mirno reševanje sporov, promocija sodelovanja v mednarodni skupnosti ter spoštovanje prava in mednarodnih obveznosti," je dejal.
Žbogar je prepričan, da je Slovenija dobra kandidatka za mesto nestalne članice VS-ja, z delom v mednarodni skupnosti pa naj bi dokazali, da smo tudi "izvoljivi", zato je Žbogar glede možnosti članstva optimističen.
Veliko bo odvisno od opredelitve do "palestinskega vprašanja"
Priznal je, da Slovenija vseh potrebnih 129 glasov še nima, saj so nekatere države še neopredeljene, veliko pa je odvisno tudi "od palestinskega vprašanja" oziroma tega, kako se bo Slovenija odločila glede resolucije o palestinski državnosti in članstvu v ZN-u. Omenjena resolucija sicer še ni pripravljena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje