Slovenski tviteraši so z velikim zanimanjem ponoči spremljali dogajanje onkraj luže. Večina je navijala za Obamo, nekaj pa je bilo tudi takšnih, ki so zmago zaželeli Mittu Romneyju. Marsikdo je ameriške predsedniške volitve primerjal z Evrovizijo, po napovedanih "revolucijah" v času kampanje pa skoraj nihče ne pričakuje drastičnih sprememb oziroma sprememb na bolje.
Na Twitterju so volitve v ZDA požele veliko zanimanja, v povprečju je bilo na minuto poslanih 7.000 tvitov, vrhunec je Twitter dosegel v trenutku, ko je postalo jasno, da Obama ostaja 44. predsednik ZDA - pretok tvitov je bil v tistem času neverjetnih 327.000 tvitov na minuto. Obamov tvit takoj po zmagi je tudi najbolj 'ritvitan' tvit v zgodovini.
Ključna za Obamovo zmago je bila zvezna država Ohio, ki je novemu staremu predsedniku prinesla 18 elektorskih glasov, s katerimi je presegel magično mejo 270 EG-jev, potrebnih za končno zmago.
Twitter je bil prav tako prežet s čestitkami slovenskih uporabnikov RTV Slovenija za oddajo, ki sta jo pozno zvečer in zgodaj zjutraj vodila Igor E. Bergant in Vlasta Jeseničnik. Med prejemniki pohval za ažurnost na spletu je bil tudi MMC.
Pozneje je prvi temnopolti ameriški predsednik prejel še elektorske glasove Kolorada, dobil pa je tudi elektorske glasove zveznih držav, kjer naj bi bil boj za zmago najbolj ogorčen (Wisconsin, New Hampshire, Iowa in Nevada). Brez preštetih glasov na Floridi je Obama zbral 303 elektorske glasove, Romney 206.
Lahko mix? Vzamem republikance za gospodarstvo in demokrate, ko gre za zunanjo politiko. #zda2012
— Tilen Trotovsek (@Tilens) November 6, 2012
vsaka druga beseda "battleground", nikoli se ne izneverijo, Američani #zda2012
— Marko Hrovatič (@centiva) November 6, 2012
Romney je po porazu na volitvah s svojo ženo Ann in večino svoje družine na oder v Bostonu skupaj s kolegom Paulom Ryanom prišel za zelo kratek čas ter se umirjeno poslovil. "V današnjih časih si ne smemo privoščiti partizanskih nesoglasij in političnega nastopaštva," je bil kratek veliki up republikancev, ki je še dodal, da je "želel uresničiti svoje sanje in voditi veliko državo". Margaret Clark Hoover, republikanska analitičarka na CNN-u, razlog za Romneyjev neuspeh vidi v demografiji, ne v geografiji. "Ne gre več za geografijo republikanske stranke, gre za demografijo. Vsi skupaj moramo začeti razmišljati o rasti stranke," je dejala Hooverjeva, medtem ko je politični analitik David Gergen prepričan, da se morajo republikanci v prihodnje "prilagoditi času, v katerem živijo".
Argument, da je bil Obama OK predsednik, ker je dobil Nobelovo, se začne in konča v Guantanamu. Ga je zaprl? Ni. Ni mogel. #zda2012
— Dejan Steinbuch (@steinbuch) November 6, 2012
Sej kul, da je Obama zmagal, sam ZDA so pa res čudne, da zmaga kandidat za katerega je glasovalo manj ljudi. #ZDA2012
— Jernej Oset (@josethim) November 7, 2012
Seveda so na račun tudi tokrat prišli tisti, ki so ameriške predsedniške volitve spremljali na lahkotnejši način. Po Twitterju je krožilo veliko šal o obeh največjih kandidatih (zaradi podpore Chucka Norrisa naj bi Romney volitve gladko dobil), zabavljive tvite so zapisali tudi slovenski uporabniki.
He's at the 50 yard line, 40, 30, 20, he's going all the way! TOUCHDOWN OBAMA! What a drive from Democrat! #zda2012
— JureMastnak (@jure_mastnak) November 6, 2012
top 5 topicov na #FB vote, Obama, Romney, election, sunday football, pri nas bodo v nedeljo Martin, mošt, vino, maček, volitve #zda2012
— Matej Špehar (@MatejSpehar) November 7, 2012
Ce bo zmagal Obama, bo to edini veljavni dokaz na svetu, da Chuck Norris ni vsemogocen!#zda2012
— Žiga Jereb (@ZigaJereb) November 6, 2012
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje