Ameriški predsednik je priznal krivdo zveznih in krajevnih oblasti za počasen odziv na katastrofo po orkanu Katrina. Foto: EPA
Ameriški predsednik je priznal krivdo zveznih in krajevnih oblasti za počasen odziv na katastrofo po orkanu Katrina. Foto: EPA

Nobenega dvoma ni o plačilu obnove iz zveznega proračuna, kar bo povečalo primanjkljaj. Ameriški predsednik George Bush

Krajevni posebnež iz New Orleansa, ki ga vsi sosedje poznajo pod imenom Mirni, pri čiščenju soseke
Orkan Katrina je prizadel predvsem revne prebivalce ZDA, saj je najbolj prizadeta zvezna država Louisiana tudi ena izmed najrevnejših. Foto: EPA

Bush se je v petek poklonil žrtvam in Američanom dejal, da se bodo v zgodovino s ponosom ozirali na reševanje in obnovo prizadetih delov po divjanju Katrine, predsednik pa je obljubil, da bo za obnovo namenil vsa potrebna sredstva.

Z odpravo posledic bomo opravili tudi z neenakostjo med Američani in zraslo bo novo upanje za skupnosti, ki so pred orkanom prebivale na prizadetih delih, je dejal Bush in priznal, da so bili najbolj prizadeti prav revni prebivalci.

Obnova naj bi stala 200 milijard dolarjev, Bush pa je zanikal namero o zvišanju davkov, da bi lahko financirali ta obsežen projekt, ki bo trajal več let. Nekateri konservativni republikanci pa so predsednika že pozvali, naj se zmanjša poraba zveznega denarja za obnovo.

Odprtje dela New Orleansa
V New Orleansu bodo v soboto odprli tri glavna območja, ki so bila skupaj z drugimi deli tega zgodovinskega mesta poplavljena po orkanu in so jih morali prebivalci zapustiti.

Po strogim nadzorom, saj zaradi izbruha brezvladja po divjanju Katrine v mestu še vedno veljajo izredni ukrepi, bodo v francoski četrti, središču mesta in višje ležečem območju, lahko začeli poslovati tudi trgovci.

Slovenska pomoč v ZDA
V petek je proti ZDA poletela slovenska pomoč v vrednosti skoraj 22 milijonov tolarjev, ki obsega 250 zložljivih postelj, 250 ležalnih podlog, 780 odej in 2.000 paketov prve pomoči. Ameriški veleposlanik Thomas B. Robertson se je Slovencem v imenu ameriškega naroda in predsednika zahvalil za pomoč.

Slovenski obrambni minister Karl Erjavec, ki je skupaj z Robertsonom na brniškem letališču pospremil slovensko pomoč na pot, je dejal, da gre za pošiljko pomoči, za katero so ZDA zaprosile Evropsko unijo in zvezo Nato. Ta je za prevoz zagotovila letalo vrste hercules C-130.

Nobenega dvoma ni o plačilu obnove iz zveznega proračuna, kar bo povečalo primanjkljaj. Ameriški predsednik George Bush