Po tem predlogu, ki ga mora sprejeti še kongres, bodo več milijonom neprijavljenih delavcev omogočili začasno zaposlitev.
Ker ukrep zadeva predvsem mehiške delavce, je Bush s pobudo že seznanil mehiškega predsednika Vincenteja Foxa. Bush in mehiški predsednik Fox o vprašanju ilegalcev uradno razpravljata že tri leta, pri čemer Fox zahteva legalizacijo statusa vseh nezakonitih priseljencev, da bi na ta način omilili hudo izkoriščanje ameriških delodajalcev, po drugi strani pa ustavili nevarno tihotapljenje čez mejo v ZDA, pri čemer vsako leto umre več tisoč ilegalcev.
Minimalna zajamčena plača
Bush je v sredo priznal, da so ZDA odvisne od dela ilegalcev, za katere je dejal, da jih cenijo, kar pa morajo sedaj še dokazati s primernimi zakoni. Zakonski predlog predvideva, da bi vsem ilegalcem, ki so že v ZDA, omogočili, da se prijavijo, plačajo takso in dobijo zakoniti status začasnega delavca za tri leta, tega pa lahko neomejeno obnavljajo. Dobra stran Bushevega predloga je v tem, da bodo lahko ilegalci po novem potovali domov in se vračali na delo v ZDA. Dobili bodo vsaj zajamčeno minimalno plačo, s katero pa se ne da preživeti.
Republikanci pridobivajo Latinskoameričane
Bushevi kritiki so predlog že razglasili za dobrikanje volivcem latinskoameriškega rodu, ki jih je iz leta v leto več. Postajajo vse pomembnejši volilni blok, zato je Busheva odločitev zanesljivo povezana tudi s prizadevanji republikancev, da demokratom odvzamejo to pomembno volilno bazo. Po drugi strani pa je problem nezakonitih priseljencev z juga v ZDA preveč pereč, da bi lahko Bushevo odločitev videli le kot dobrikanje delu volilnega telesa.
Uvedba vizumov za vse države?
Ameriške oblasti so v torek opozorile, da utegne večina izmed 27 držav, katerih državljani doslej niso potrebovali vizumov za vstop v ZDA, izgubiti ta status. Vizume bodo uvedli zaradi varnostnih razlogov. Ameriški patriotski zakon od držav članic programa Visa Waiver (VWP), med katerimi je tudi Slovenija, zahteva, da začnejo po 26. oktobru letos izdajati potne liste oz. vizume z biometričnimi podatki imetnikov.
Državljani 27 držav članic VWP za poslovni ali turistični obisk ZDA do 90 dni ne potrebujejo vizuma. Ameriški zakon od držav ne zahteva, da zamenjajo vse potne listine, saj bodo potni listi brez biometričnih podatkov, izdani pred 26. oktobrom 2004, še vedno veljavni za vstop v ZDA, dokler jim ne poteče rok veljavnosti. Zahteva pa, da države članice VWP po 26. oktobru 2004 začnejo izdajati potne liste, opremljene z biometričnimi podatki.
V VWP sodelujejo Andora, Avstrija, Avstralija, Belgija, Brunej, Danska, Finska, Francija, Nemčija, Norveška, Nova Zelandija, Islandija, Irska, Italija, Japonska, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Nizozemska, Portugalska, San Marino, Singapur, Slovenija, Španija, Švedska, Švica in Velika Britanija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje