Dogovor o strateškem orožju se bo iztekel decembra. Kaj pa potem? Foto: EPA
Dogovor o strateškem orožju se bo iztekel decembra. Kaj pa potem? Foto: EPA
Ruska raketa
Rusi so prikimali ameriškim prizadevanjem oziroma napovedim. Foto: EPA
Ronald Reagan
Pobudo za Start je dal takratni ameriški predsednik Ronald Reagan v 80. letih prejšnjega stoletja.

O obnovitvi pogajanj, nazadnje so potekala marca 2008, sta se v začetku aprila na vrhu G20 dogovorila ameriški predsednik Barack Obama in ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Oba načrtujeta, da bo novi dogovor, ki bo nadomestil obstoječo pogodbo, sklenjen še pred iztekom veljavnosti sporazuma, prvo poročilo o napredku pa pričakujeta julija, ko bo Obama obiskal Moskvo. Ameriški predsednik je omejitev jedrskega orožja postavil med svoje prednostne naloge, naklonjenost temu predlogu pa je pokazala tudi Rusija.

Prvo srečanje v Rimu, potem niz sestankov
Na prvem srečanju v Rimu so strokovnjaki razpravljali o poteku pogovorov, potem pa bodo sledila redna srečanja med pogajalci obeh držav, vključno z zunanjima ministroma Hillary Clinton in Sergejem Lavrovom, ki bosta o tem razpravljala na srečanju, predvidenem za 7. maj. Tako Bela hiša kot Kremelj sta izrazila pripravljenost na zmanjšanje jedrskega arzenala. Medvedjev je med ponedeljkovim obiskom v Helsinkih poudaril pomembnost zmanjšanja obsega orožja in dodal, da nova pogajanja o jedrskem orožju ne smejo vključevati le zmanjševanja števila jedrskih konic, ampak tudi medcelinskih raket, balističnih podmorniških raket in težkih bombnikov, ki nosijo jedrsko orožje.

V četrtek je načelnik generalštaba ruske vojske Nikolaj Makarvo dejal, da bi lahko, upoštevaje ameriške napovedi, Rusija občutno zmanjšala svoj jedrski arzenal, o konkretnih številkah pa je po njegovem še prezgodaj govoriti. Start je okrajšava za dogovor o zmanjšanju strateškega orožja, ki so ga sklenile ZDA in Sovjetska zveza, določa pa, da državi ne smeta namestiti več kot 6.000 jedrskih konic poleg skupaj 1.600 medcelinskih raket, podmorniških raket in bombnikov. Dogovor je največji in najbolj vsestranski dogovor o orožju v zgodovini, njegova implementacija leta 2001 pa je rezultirala v odstranitvi okoli 80 odstotkov vsega tedaj obstoječega jedrskega orožja. Na predlog ameriškega predsednika so dogovor preimenovali v Start I, potem ko so se začeli pogovori o drugi pogodbi Start, imenovani Start II, ki sta ga potem leta 1993 podpisala ameriški predsednik George Bush in ruski predsednik Boris Jelcin, glavno določilo pa govori o prepovedi določene vrste jedrskih konic na balističnih raketa (MIRV).

Prvi predlog Starta je predstavil Reagan 29. junija 1982 v Ženevi: sprva je predlagal drastično zmanjšanje strateških sil v dveh fazah, kar je v tistem času naslovil kot Start III. Prva faza bi pomenila zmanjšanje skupnega števila bojnih konic različnih tipov na največ 5.000, poleg tega pa bi dovoljeval še 2.500 medecelinskih raket in zatem še dodatnih 850 medcelinskih raket, med katerimi bi bilo največ 110 najbolj uničujočih raket, kot je SS-18. V drugi fazi bi podobne omejitve uvedli tudi pri številu bombnikov in njihovih konic ter drugega strateškega orožja.

Kakšne so številke?
Pogodba določa, da imajo ZDA in Rusija 6.000 bojnih letal, 10.000 tankov, 20.000 kosov topništva in 2.000 bojnih helikopterjev. Dogovor so podpisali 31. julija 1991, pet mesecev pred zlomom Sovjetske zveze, veljati pa je začel šele leta 2001, predvsem zaradi zloma Sovjetske zveze. Njegova določila ostajajo v veljavi za ZDA in Rusijo, medtem ko so se Belorusija, Kazahstan in Ukrajina po zlomu SZ-ja jedrsko razorožili. Danes imajo ZDA 3.696 in Rusija 4.237 bojnih konic v pripravljenosti, sicer pa imajo ZDA skupaj okoli 10.000 bojnih konic, kamor štejejo strateške in taktične, pripravljene in v rezervi, glede Rusije pa številke variirajo med 15.000 in 17.000.

K. T.