Poljski parlament je v sredo z 228 glasovi za, 216 proti in 10 vzdržanimi sprejel zakon, ki podjetjem zunaj Evropskega gospodarskega prostora (EEA) ne dovoljuje več, da bi bili večinski lastniki radijskih in televizijskih postaj.
Po mnenju kritikov želi vlada s tem zakonom utišati zasebno televizijo TVN, ki je prek holdinga, registriranega na Nizozemskem, v lasti ameriškega koncerna Discovery, in še posebej njen informativni program TVN24, ki je kritičen do desničarske poljske vlade. TVN24 ni samo med najbolj priljubljenimi televizijskimi programi, ampak je televizija tudi ena izmed največjih ameriških investicij na Poljskem.
Ameriško zunanje ministrstvo je že izrazilo globoko zaskrbljenost nad sprejetjem zakona in vlado v Varšavi pozvalo, naj dokaže, da zagovarja demokratične vrednote in svobodo govora.
Poljski premier je na današnji novinarski konferenci zavrnil kritike in dejal, da zakon ni usmerjen specifično proti eni televiziji, ampak so se odločili za zaostritev pravil, da podjetja zunaj Evropske unije ne bi mogla več kupovati medijev na Poljskem.
Premier je pozval Washington, naj podrobneje preuči zakon, saj da na Poljskem nimajo nobenih namer glede konkretnih televizij, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Po njegovih besedah nameravajo z zakonom zapolniti vrzeli, zaradi katerih so si lahko podjetja zunaj Evropske unije kupovala medije na Poljskem. "Tu ni nobenih namer glede konkretnih televizijskih programov," je dejal premier.
Kritike tudi iz EU-ja
Kritičen je bil tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli, ki meni, da zakon resno ogroža neodvisno televizijo v državi. "Ne more biti svobode brez svobodnih medijev," je tvitnil.
Kritična je tudi podpredsednica Evropske komisije za vrednote in preglednost Vera Jourova, ki je v tvitu poudarila, da močne demokracije pozdravljajo pluralizem medijev in raznolikost mnenj, ne pa da se proti temu borijo. Osnutek poljskega medijskega zakona po njenih besedah posreduje negativno znamenje.
Jourova je ob tem tudi poudarila, da celoten EU potrebuje zakon o svobodi medijev v obrambo svobode medijev in vladavine prava.
V Evropski komisiji so v odzivu na dogajanje na Poljskem dejali, da ne komentirajo osnutkov zakonov, da zakonodajni proces na Poljskem še poteka, da razmere spremljajo in da bodo zakonodajo preučili, ko bo sprejeta.
Na vprašanje, ali dogajanje v povezavi z mediji upoštevajo pri ocenjevanju poljskega načrta za okrevanje, pa so odgovorili, da načrt ocenjujejo na podlagi znanih enajstih načel. Med temi so upoštevanje evropskih reformnih priporočil, spodbujanje zelenega in digitalnega prehoda ter trdnost nadzornega sistema.
Zakon mora potrditi še senat
Zakon mora sicer potrditi še senat, kjer pa ima večino opozicija. Pred glasovanjem lahko dodajo še svoje dopolnitve zakona, ki trenutno predvideva, da lahko licence za oddajanje prejmejo le še tisti tujci, ki imajo svoj sedež na območju evropskega gospodarskega prostora. Dodatno velja tudi, da prejemniki licenc ne smejo biti odvisni od tistih, ki imajo sedež zunaj evropskega gospodarskega prostora.
Zaradi spora okoli zakona je razpadla tudi vladajoča koalicija, ki tako nima več večine v parlamentu. Pred glasovanjem je namreč Morawiecki v torek odstavil svojega namestnika in vodjo koalicijske stranke Sporazum Jaroslawa Gowina. Njegova stranka je nato odpovedala sodelovanje z vladajočo stranko Zakon in pravičnost (PiS). V koaliciji sicer ostaja še ena manjša stranka, a vlada nima več jasne večine v parlamentu.
Uradno je Morawiecki odstavil Gowina zaradi nesodelovanja pri izvajanju reform, a Gowin je bil kritičen do obsežnih reform, dviga davkov in medijskega zakona, ki po njegovem mnenju škoduje odnosu med Poljsko in ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje