Ameriške mejne oblasti so prebežnike umaknile z območja pod mostom pred teksaškim mestom Del Rio. V improviziranem zatočišču so razmere za bivanje postale nevzdržne, mejnim službam ob visoki vročini ni uspelo zagotavljati osnovnih življenjskih dobrin za prebežnike, poroča BBC.
V petek so ameriške mejne službe, ki so na območje poslale okrepitve, obravnavale okoli 2000 prošenj za azil.
Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je sporočila, da nameravajo večino prebežnikov vrniti na območja, kjer so začeli pot proti ZDA. Prva letala naj bi vzletela v nedeljo (danes). Trenutno se ameriške oblasti dogovarjajo z državami, od koder prihajajo prebežniki.
Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost je v izjavi zapisalo, da se bodo deportacije prebežnikov nadaljevale, "da se zagotovi, da bodo nezakoniti migranti hitro pridržani, njihove prošnje obravnavane, nato pa bodo odstranjeni iz ZDA v skladu z našimi zakoni in politiko".
Haitijski premier pripravljen sprejeti prebežnike
Večina prebežnikov v karavani je prišla s Haitija. Haitijski premier Ariel Henty je prebežnikom na družbenih omrežjih izrazil podporo in sporočil, da so se "dogovorili", da bodo sprejeli tiste, ki se vrnejo.
Župan obmejnega teksaškega mesta Del Rio s 35.000 prebivalci je ob prihodu prebežnikov razglasil izredne razmere. Stanje je opisal kot "brez primere" in "nadrealistično". Dejal je, da je bila mejna patrulja preobremenjena in da "vznemirjeni" prebežniki živijo v nemogočih razmerah. Ameriška Agencija za carine in varovanje meje (CBP) je na območje napotila še 400 agentov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje