Med prebežniki so večinoma prebivalci Haitija, pa tudi Kubanci, Venezuelci in Nikaragovci, poroča BBC. Prebežniki so peš prečkali reko Rio Grande in se nagnetli pod most na ameriški strani.
Župan mesta Del Rio v ameriški zvezni državi Teksas Bruno Lozano ocenjuje, da je bilo v četrtek zjutraj pod mostom 8200, zvečer pa že 10.500 ljudi.
Življenjski pogoji v zatočišču so slabi. Prebežniki spijo na tleh, vročina se je povzpela do 37 stopinj Celzija. Ameriška mejna patrulja sicer navaja, da so prebežnikom dali nekaj vode in brisač ter namestili premična stranišča, a številni prebežniki so se zaradi pomanjkanja osnovnih dobrin odpravili ponje nazaj v Mehiko, poroča Reuters.
27-letni Carlos je za Reuters povedal, da se je odpravil iz Venezuele, ko je julija končal študij. Velikost taborišča se je po njegovih navedbah od torka, ko je prispel, podvojila. Dejal je, da ima na voljo samo še deset dolarjev, pred njim pa je v vrsti za obravnavo še 400 družin.
Prav tako 27-letni Jeff Jeune s Haitija, ki preprodaja plastenke vode za 15 centov dobička, pravi, da je njegova družina utrujena od spanja na tleh in lačna. "Desetletni sin me ves čas sprašuje, kdaj bomo odšli?" je dejal in izrazil skrb za zdravje otrok.
Ameriška patrulja pošilja okrepitve za obravnavo prošenj
Ameriška mejna patrulja je sporočila, da povečujejo število uslužbencev v Del Riu, da bi zagotovili "varen, human in urejen proces". "Da bi preprečili poškodbe zaradi vročinskih bolezni, zasenčeno območje pod mostom Del Rio služi kot začasen prostor, kjer prebežniki čakajo na obravnavo," so dodali.
Tako prebežniki kot mehiški uradniki so medtem za Reuters povedali, da se bo v prihodnjih dneh število prebežnikov pod mostom še povečalo. Več prebežnikov je povedalo, da so se odločili prečkati reko prav na tem mestu, ker je voda razmeroma nizka, na območju pa so nasilne tolpe manj dejavne.
Julija na meji pridržali 200.000 prebežnikov – največ v 21 letih
Na ameriški meji sicer v zadnjem času zaznavajo rekordne številke ljudi, ki skušajo vstopiti v državo. V juliju so prvič po 21 letih na meji prijeli več kot 200.000 prebežnikov. Avgusta so aretirali 195.000 prebežnikov.
Ameriški predsednik Joe Biden je ob prevzemu funkcije obljubil, da bo reformiral priseljevanje v ZDA, imenoval delovno skupino za združevanje otrok brez spremstva z družinami, ustavil gradnjo mejnega zidu in znova preučil mogoče programe za zakonito priseljevanja, ki jih je ukinil predhodnik Donald Trump.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje