Zaradi 30 amandmajev, ki so lahko zadevali le proračunsko plat zakonodaje, se je reforma, ki bo omogočila brezplačno zdravstveno oskrbo več kot 32 milijonom prebivalcev ZDA, še enkrat znašla na glasovanju na Kapitolskem griču. Senat je malce spremenjeno reformo podprl z razmerjem glasov 56:43, predstavniški dom pa z 220:207, kar je za Obamovo administracijo boljši izid, kot je bil nedeljski, ko je reformo podprlo 219 poslancev, 212 pa jih je bilo proti. Proti reformi je poleg vseh republikancev glasovalo tudi 32 demokratov, ki upajo, da jim bo to pomagalo ohraniti sedež po novembrskih kongresnih volitvah.
Po sprejetju večja podpora javnosti
Barack Obama je v torek že podpisal novi zakon, zdaj pa bo lahko dodal še zadnji
podpis, kar naj bi se zgodilo že v naslednjih dveh dneh. Posodobljeni zakon nekaj več denarja namenja revežem in upokojencem. Po nedeljskem glasovanju in informacijah o grožnjah demokratom, ki so glasovali za reformo, so javnomnenjske raziskave pokazale, da spremembo zdravstvenega zavarovanja podpira vse več ljudi.
Republikanci, katerih amandmaji so bili vsi zavrnjeni, so že napovedali, da bodo spreminjali refromne zakone, če na vmesnih kongresnih volitva v novembru znova dobijo večino v senatu in/ali predstavniškem domu. A možnosti za zaustavitev zgodovinske reforme je zelo malo, tudi če bi republikanci dosegli velik uspeh na novembrskih volitvah.
Predsednik sprejema volilni boj za reformo
Obama bo predsednik najmanj do leta 2012 in za preklic reforme bi republikanci potrebovali dvotretjinsko večino v obeh domovih kongresa. Obama je dejal, da pozdravlja boj za reformo, ker ne verjame, da bodo Američani želeli za krmilo zdravstva vrniti zavarovalnice. "Tam smo že bili in ne gremo nazaj. Naša država gre naprej," je dejal Obama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje