Žena francoskega predsednika se je resnično zavzela za obsojene bolgarske sestre in zdravnika. Foto: EPA
Žena francoskega predsednika se je resnično zavzela za obsojene bolgarske sestre in zdravnika. Foto: EPA
Sestre in zdravnik
Bolgarske sestre in palestinski zdravnik so bili v zaporu že od leta 1999. Foto: Reuters

Francoska prva dama in evropska komisarka za zunanje zadeve sta se na pot podali z upanjem, da bodo lahko bolečo situacijo rešili v človekoljubnem duhu. Njun namen je pet sester in palestinskega zdravnika, ki so obsojeni na dosmrtno ječo, spraviti iz Libije, da bi kazen prestajali doma.

Sarkozyjeva se je že srečala z libijskim predsednikom Moamerjem Gadafijem, a je srečanje potekalo za zaprtimi vrati in podrobnosti srečanja niso znane. Kljub temu francoski dnevnik Le Monde poroča, da naj bi se Sarkozyjeva in Gadafi srečala le, da bi se dogovorila o zadnjih podrobnostih preselitve sester in zdravnika v Bolgarijo. Leteli naj bi s francoskim letalom, spremljali pa naj bi jih Cecilia Sarkozy in Claude Gueant, glavna predsednikova tajnica.

Bolgarija si želi svoje sestre doma
Bolgarska vlada si prizadeva, da bi sestre in zdravnik, ki so mu junija priskrbeli bolgarsko državljanstvo, kazen prestajali v Bolgariji, zato je Tripoliju že poslala zahtevo za izročitev obtoženih, pozivom pa so se pridružile tudi Evropska unija in ostale evropske države.

Sarkozyjeva je Libijo že obiskala 12. julija, ko se je srečala z Gadafijem in bolgarskimi sestrami, sešla pa se je tudi z okuženimi otroki in njihovimi družinami. Libijo naj bi v sredo obiskal še sam predsednik Nicolas Sarkozy, ki naj bi v zameno za izročitev sester in zdravnika Libiji obljubil popolno modernizacijo bolnišnice v Bengaziju, kjer so se z virusom HIV okužili otroci in kjer je delalo sedem zdravstvenih delavcev.

Smrtna obsodba zaradi malomarnosti?
Pet bolgarskih medicinskih sester in palestinski zdravnik so bili zaradi okužbe 438 libijskih otrok z virusom HIV maja 2004 obsojeni na smrt, a jim je libijski vrhovni pravosodni svet kazen spremenil v dosmrtno ječo. V Libiji so prepričani, da so obsojeni otroke okužili namenoma, šesterica pa se zagovarja, da naj bi se otroci okužili zaradi slabih higienskih razmer.