Bolgarske socialiste je njihov vodja Sergej Stanišev popeljal do zmage na parlamentarnih volitvah. Foto: EPA
Bolgarske socialiste je njihov vodja Sergej Stanišev popeljal do zmage na parlamentarnih volitvah. Foto: EPA
Volen Siderov
Vodji ultranacionalistične stranke Napad Siderovu je uspelo zbrati presenetljivo veliko glasov. Foto: EPA
Simeon Saxe-Cobourg Gotha in Olli Rehn
Simeon II. in komisar za širitev sta načrtovala vstop Bolgarije v EU leta 2007. Ta rok bo zdaj odvisen od nove vlade. Foto: European Community

Na parlamentarnih volitvah je po uradnih izidih zmagala opozicijska socialistična stranka z 31 odstotkov glasov. Narodno gibanje Simeona II., ki je državo popeljalo v Nato, je dobilo manj kot 20 odstotkov glasov, sledi pa mu stranka turške manjšine Gibanje za pravice in svoboščine s skoraj 13 odstotki glasov.

Vstop v 240-člansko sobranje je uspel tudi skrajnim desničarjem Napad, ki so zbrali presenetljivih 8,2 odstotka glasov.

Javnomnenjske raziskave so socialistom pred volitvami napovedovale okrog 40-odstotno podporo, zato je njihov vodja Sergej Stanišev računal na udobno koalicijo z ideološko sorodnim Gibanjem za pravice in svoboščine. Zdajšnji izračuni pa kažejo, da imata stranki do večine v sobranju približno šest sedežev premalo, zato bosta v koalicijo morali povabiti še kakšno stranko.

STRANKA %
Bolgarska socialistična stranka (BSP) 31
Narodno gibanje Simeon II. (NDSV) 19,9
Gibanje za pravice in svoboščine (DPS) 12,7
Napad 8,2
Unija demokratičnih sil (UDF) 7,7
Demokrati za močno Bolgarijo (DSP) 6,5
Bolgarska ljudska unija (BNU) 5,2
Dolgotrajna koalicijska pogajanja pa lahko zavrejo izvajanje ključnih reform in ogrozijo vstop Bolgarije v EU, načrtovan za leto 2007. Stanišev se tega zaveda, zato je napovedal pogovore z vsemi demokratičnimi strankami in dejal, da ni časa, da bi se "igrali politiko". Že vnaprej pa je zavrnil sodelovanje z Napadom, saj je ta stranka po mnenju socialistov rasistična in ksenofobična. Poleg tega se imajo skrajni desničarji za uspeh zahvaliti delu volilnega telesa socialistov.

Naveličanost uspeha
Simeon Saksoburgotski poraza na volitvah ni hotel priznati, saj naj bi po njegovem še obstajala možnost, da bo član njegove stranke vodil novo vlado. Vzroke za njegov poraz gre iskati v dejstvu, da je bil bolj priljubljen v tujini kot doma, del njegovega volilnega telesa pa se zaradi naveličanosti volitev ni udeležil.

Kljub temu pa nekateri analitiki Simeonu priznavajo, da je bilo obdobje njegove vladavine najboljše po padcu komunizma v Bolgariji, saj je spodbudil gospodarsko rast in kar za tretjino znižal nezaposlenost. Kljub temu je Bolgarija še vedno revna država, saj je BDP na prebivalca med kadidatkami za EU manjši le v Turčiji, državo pa vse bolj pesti kriminal.