Mai napoveduje, da se bo še naprej bojevala za pravice žensk v Pakistanu, kjer so zakoreninjene in preživele tradicije še vedno nad zakoni. Foto: EPA
Mai napoveduje, da se bo še naprej bojevala za pravice žensk v Pakistanu, kjer so zakoreninjene in preživele tradicije še vedno nad zakoni. Foto: EPA
Pakistan
Na podeželju odločitve v pomembnih zadevah sprejemajo vaški starešine. Med njimi seveda ni žensk. Foto: EPA
Mai na shodu
Pakistanska vlada je obljubila, da bo poskrbela za varnost Maijeve. Foto: EPA

Muhtaran Mai so leta 2002 skupinsko posilili po naročilu klanskih starešin, ki so s tem hoteli povrniti čast vplivnemu klanu Mastoi, potem ko se je njen 12-letni brat domnevno zapletel z žensko iz tega klana.

V Pakistanu je mnogo žensk žrtev take oblike reševanja sporov, a za razliko od drugih si je Mai upala na glas spregovoriti o posilstvu in je 14 storilcev celo prijavila policiji.

Še konec istega leta so zaradi pomanjkanja dokazov osem izmed njih oprostili, šest posiljevalcev pa obsodili na smrt, a jih je višje sodišče v Lahoreju nato pet oprostilo in enemu spremenilo smrtno kazen v dosmrtni zapor. V četrtek je pakistansko vrhovno sodišče potrdilo odločitev sodišča v Lahoreju, tako je bilo skupno oproščenih 13 obtožencev.

Po odločitvi vrhovnega sodišče ja Mai dejala, da se boji za svoje življenje in za druge žrtve posilstev v Pakistanu. "Ostale bodo doma. Ženske ne bodo spregovorile, saj bodo ljudje v okolici grdo gledali na njih in ne bodo dosegle pravice," je dejala 39-letna Mai, ki se boji tudi, da bi jo lahko v njeni vasi ubili.

Po njenih besedah je izmed okoli 1.200 žensk, ki so leta 2010 prijavile posilstvo, le šest dočakalo pravico.

Tišina boljša od sramote
Pakistanske žrtve posilstev le redko spregovorijo, saj se bojijo sramote, ki bi doletela njih in njihove družine. Njena odločitev, da sama ne bo ravnala tako, je požela veliko priznanje in postala je simbol zatiranih žensk. Zaradi zoperstavljanja stoletja starim vaškim tradicijam si je prislužila več nagrad za boj za človekove pravice.

Zdaj ima v svoji vasi šolo za dekleta, ki jo vzdržuje s pomočjo donacij vlade in podpornikov iz domovine ter tujine. Zatrjuje, da ne bo nikoli pobegnila iz svoje vasi in države. "Življenje in smrt sta v rokah Alaha. Ne bom se odpovedala šoli in preostalim projektom," ostaja trdna Mai.

Pakistanci so razdeljeni glede omenjenega primera. 50-letnemu Kanu Mohamedu se to ne zdi velik incident, ampak so takšnega iz njega naredili mediji. Neki drugi moški je raje odkorakal dalje, ko so ga povprašali za mnenje. Povedal je le, da je ljudi strah govoriti o tem.

Svojci enega izmed oproščenih so pozdravili odločitev vrhovnega sodišča in pojasnili, da ni bilo nobenega napada. Še vedno vztrajajo, da je njen brat posilil sestro enega izmed obtoženih.