Morilec je v hiši v neposredni bližini njunega otroka najprej usmrtil nekdanjo ženo in zločin v živo prenašal na družbenem omrežju. Nato je na različnih lokacijah po mestu ubil še dva turška državljana in ranil tri ljudi. Ena izmed ranjenih je po poročanju portala Sarajevo Times še zmeraj na oddelku intenzivne nege.
Turška državljana, očeta in sina, naj bi 35-letni storilec po pisanju medijev v BiH ubil zaradi nerešenih poslovnih zadev. Ranil je tudi ženo oziroma mater ubitih Turkov ter enega policista in še enega moškega, je poročal portal N1 BiH. Med poskusom aretacije je nato storil samomor.
Protestniki: Morilec kljub prijavi nasilja ostal na prostosti
Storilca so v preteklosti že kazensko preganjali zaradi različnih kaznivih dejanj, med drugim zaradi tihotapljenja mamil in nasilništva. Zadnjo prijavo proti njemu je le nekaj dni pred umorom vložila nekdanja žena, ki je zahtevala prepoved približevanja. Občinsko sodišče naj bi predlog policije za prepoved približevanja zavrnilo.
Udeleženci današnjega protesta so zahtevali odgovornost za vse, ki so dopustili, da je storilec ostal na svobodi in je lahko zagrešil grozodejstvo.
Da država v primerih družinskega nasilja ne ukrepa ustrezno, je za lokalne medije že prej opozoril tudi župan Gradačca Edis Dervišagić. "Če bi bilo drugače oz. če bi se ga zakonsko ustrezno sankcioniralo in bi mu prej odvzeli prostost, se ta gnusen zločin ne bi zgodil," je še dejal župan mesta, kjer so zaradi zločina razglasili tridnevno žalovanje.
Premier kantona Tuzla Irfan Halilagić je ob tem sporočil, da bodo na dan pogrebov v kantonu razglasili dan žalovanja, ter izrazil sožalje svojcem, poroča portal klix.ba.
BiH namerava kaznovati vse, ki so med prenosom podpirali morilca
"Dan pozneje je težko najti besede za vse grozote, ki so se zgodile včeraj. Brutalnost, pošastnost, zlo. Brutalna usmrtitev z neposrednim prenosom na družbenem omrežju, ki ga spremlja nerazumljivo odobravanje nekaterih posameznikov z všečki in komentarji, kar je še bolj razburilo javnost in sleherno zdravo pamet," je še zapisal Halilagić.
Oblasti so ob tem sporočile, da bodo uvedli preiskavo zoper vse ljudi, ki so med prenosom umora na Instagramu izrazili podporo morilcu, je poročal Balkan Insight.
"Zvezni notranji minister Ramo Isak bo od policije in notranjega ministrstva tuzelskega kantona zahteval preiskavo vseh posameznikov, ki so na družbenih omrežjih podpirali morilca in poveličevali zločin," je napovedal vodja kabineta zveznega notranjega ministra Ervin Mušinovič.
Dodal je, da bodo "zoper vse posameznike, za katere bo ugotovljeno, da so storili kaznivo dejanje pošiljanja gnusnih sporočil v podporo morilcu", podane kazenske ovadbe.
V BiH-u v dveh letih 19 femicidov
Protestniki na shodu v Gradačcu so tudi opozorili, da je šlo za femicid oz. umor, povezan z družinskim nasiljem. V BiH-u je bilo po podatkih državne agencije za enakopravnost spolov v zadnjih dveh letih tako ubitih 19 žensk.
"Prijavila je nasilje, zato jo je ubil. Tukaj ženske ubijajo zaradi upiranja. Ženske pri nas ubijajo, ker iščejo zaščito [...] Institucije te države pozivamo, naj zaščitijo vse ženske, ki prijavijo nasilje, in raziščejo vse morebitne indice, da se nasilje nekje dogaja," je na Facebooku zapisala organizacija Ženska mreža, ki je pozvala k protestom.
Zaradi vse večjega števila femicidov so v petek potekali protesti tudi v Mostarju, Sarajevu, Zenici in Bihaću, je poročal portal Al Džazira Balkan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje