Tretje največje nemško mesto je najbolj znano po pivu, odlično razviti avtomobilski industriji, znamenitih muzejih, številnih fakultetah ter nogometu. Olimpijsko mesto iz leta 1972 ima dva zelo znana kluba. Bayern je evropski gigant in ima v svojih vitrinah že štiri naslove evropskega klubskega prvaka, poleg tega pa je bil 19-krat nemški prvak. 1860 München je bil dolgo časa v prvi ligi, potem pa je zašel v finančne težave in izpadel v drugo ligo.
Oba kluba sta do maja lani igrala na olimpijskem stadionu, ki je bil zgrajen za OI leta 1972. Takrat je bil to najmodernejši stadion na svetu, a v zadnjem deseteletju ni več ustrezal moddernim nogometnim standardom, saj je imel atletsko stezo.
Občani so se na referendumu izrazili za nov stadion
Oktobra 2001 so občani Münchna na referendumu z veliko večino izrazili željo, da želijo imeti nov stadion. Zraven avtoceste v Fröttmaningu so 21. oktobra 2002 začeli graditi Allianz Areno, ki sedaj velja za enega izmed najbolj modernih stadionov na svetu. Tudi največji nogometni navdušenci, ki so bili že na številnih stadionih po svetu, so bili ob prvem prihodu na bavarski nogometni tempelj navdušeni. Še posebej nepozaben vtis daje v večernih urah, ko je zunanjost razsvetljena v rdeči ali modri barvi (odvisno kateri klub igra).
Na vsako tekmo lahko pride 69.000 srečnežev
V manj kot treh letih je nastal edinstven izdelek moderne arhitekture. Stroški gradnje so bili 340 milijonov evrov, oba kluba sta plačala polovico. Skupno je na Allianz Areni prostora za 69.000 gledalcev (vključno z ložami in sedeži za poslovneže). V spodjem delu je 23.000 sedežev, v srednjem 24.000, v zgornjem pa 22.000. Odlično je poskrbeljeno za novinarje, ki imajo 400 svojih mest, v 106 različno velikih ložah je prostora za 1.374 petičnih gostov, tekme pa si lahko ogleda tudi 165 invalidov.
Nemci so mislili na vsako malenkost
Ženske lahko ob prihodu na stadion pregledajo le ženske, moški varnostniki se jih ne smejo dotikati! O takšnem redu lahko v večini drugih držav le sanjajo. Vse je na svojem mestu, označenost je odlična, vse najdemo v trenutku. Nemški pečat je viden na vsakem koraku. Na San Siru v Milanu ali na Delle Alpiju v Torinu lahko o čem takem le sanjamo.
Skupaj kar 11.000 parkirišč
Na številnih stadionih imajo velike težave s parkirnimi mesti. Tu so poskrbeli za
9.800 parkirišč v štirih štirinadstropnih garažah. Bavarci so se pohvalili, da imajo največjo parkirno hišo v Evropi. 1.200 parkirišč je tudi na dveh etažah na stadionu. Za številne avtobuse je na voljo 350 parkirišč.
Nemci so znali poskrbeti tudi za lačne navijače. Postavili so 28 kioskov, dve restavraciji za navijače, kjer je prostora za skupaj 2.000 ljudi. Za bolj zahtevne goste ima restavracija Arena a la Carte 400 sedežov.
V novinarskem klubu je prostora za 350 predstavnikov sedme sile. Tudi majhni otroci imajo svoje prostore, kjer se lahko zabavajo. Poskrbeli so tudi za varstvo otrok med tekmo. V trgovinah z navijaškimi izdelki je pred tekmami nepopisna gneča, ponudba pa je zelo pestra. Od najbolj navadnih dresov, majic in kap do gorčice, kruha in posteljnine v barvah kluba.
Do vstopnic je zelo težko priti
Na olimpijskem stadionu ni bilo velikega povpraševanja za vstopnice. Razprodane so bili le največji derbiji. Povsem drugačna je zgodba v Allianz Areni. Do vstopnic je skoraj nemogoče priti. Na 54 okencih za prodajo vstopnic je velika gneča vsakič, ko je na vrsti prodaja. Vse tekme Bayerna v Bundesligi in Ligi prvakov v letošnji sezoni so bile razprodane. Allianz Arena bo tudi gostila otvoritveno tekmo svetovnega prvenstva v nogometu. 9. junija bodo Nemci igrali s Kostariko.
Nogometni navdušenci si vsaj enkrat morajo ogledati tekmo na Allianz Areni. Tudi če niste navijači katerega izmed münchenskih klubov ali pa nemške reprezentance se vam obisk zares izplača.
Aleš Golob
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje