Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Nocoj v Kulturi: bili smo v Muzeju moderne umetnosti na Dunaju, kjer so včeraj odprli razstavo italijanskega kiparja Medarda Rossa. V Mariboru se začenja Mednarodni festival računalniške umetnosti, ki bo potekal do 27. oktobra. Napovedujemo četrto sezono cikla koncertov Jazz Ars All Stars, ki se v nedeljo začenja v Cukrarni v Ljubljani.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Brez panike! Samo brez panike, bo prihodnjo soboto kričal Kakadudu. Bližal se bo namreč čas, ko bo skupaj z otroki nastopil na čisto pravem koncertu. Pred čisto pravo publiko. In med publiko bo tudi njegova Kakamama. Kaj če ji pesmice ne bodo všeč? Kaj če ji pevci ne bodo všeč? Kakadudu bo hotel kar pobegniti … Ali bo koncert uspel? Ne zamudite ga, v oddaji Ribič Pepe.
Na prelep poletni dan sovice za zajčke pripravljajo piknik presenečenja. Vse je pripravljeno, ko se nenadoma ulije dež. Zavetje poiščejo v drevesnem duplu in zagledajo tukana, ki si je privoščil deževno prho. Tukan povabi sovice, da se mu pridružijo, in jim razloži, kako dež napolni z vodo reke, jezera in oceane ter vse o vodnem krogu. Bubi, Bibi, Boni in tukan se odločijo, da bodo piknik presenečenja prestavili v zajčji brlog. Očka zažvižga in čas je, da se sovice vrnejo domov. Staršema navdušeno pripovedujejo o vseh doživetjih, tukanu, vodnem krogu, pikniku presenečenja. Očka in mami sta ponosna na svoje prijazne otročke in vesela, da imajo veliko prijateljev.
Oskar in Viktor, nečaka gospe Tulipan, nehote sprožita lopatice starega mlina in mlinsko kolo ju dvigne v zrak! Njuna teta zahteva, da se nevarna dotrajana stavba poruši. Ernest in Celestina pa poskušata rešiti hišo mišje družine ...
Kaj povemo, ko pokličemo na številko 112, kakšno gasilsko vozilo si lahko izdelamo kar sami in kako se lotimo reševanja ujetih igračk v plamenih. S pogumno gasilko Brino se preizkusimo v pravi gasilki akciji. Izvrstna vodja reševalne ekipe bo, s pomočnikoma Titom in Klasjo. Kaj pa bodo počeli Kriškraški v studiu? Ojoj, tudi iz njihovega brloga se bo pokadilo.
Zofka je Anko presenetila z zelo veliko in debelo knjigo. Sofio že srbijo prsti, da jo prelista. Koliko strani ima? In kaj piše na njih? Je mogoče v njej rešitev Zofkine uganke? Lahko namignemo le, da bodo vse zofkaste glave na pravem mestu ... B kot bodite z nami!
Zdaj je torej jasno – Pia odhaja v vesolje, in to za vedno. Pridružila se bo posadki na mednarodni vesoljski postaji, in medtem ko to Firbcologe malo skrbi, Pio skrbi še toliko bolj. Tako zelo, da o tem razmišlja celo v sanjah. V teh sanjah se znajde na neznanem planetu, kjer spozna dva nova vesoljska prijatelja in skupaj z njima raziskuje smisel svoje poti v vesolje. Zoja in Simon medtem odkrivata skrivnosti dobre zastave, v čiščenje smeti se poglobita oba Filipa, ki obiščeta smetarsko vozilo, Tara in Khaleesi Luna pa gresta poiskat odgovor na vprašanje, zakaj sploh sanjamo.
Gaja in Klemen bosta v studio povabila mlade plezalke in plezalce Plezalno gibalnega centra BOLDER SCENA, temo plezanja pa bo z zanimivimi številkami nadgradil Slavko Jerič. Jutro na glavo se imenuje tokratni gibalni izziv, v katerem lahko razvijamo moč trupa, rok in ramenskega obroča, za pravilno izvedbo bo skrbela kineziologinja Tjaša Ocvirk. Pridobivanje medu, ki je tudi ena od sestavin tradicionalnega slovenskega zajtrka, bodo v prispevku predstavili mladi čebelarji iz Bele krajine. Na Krompirjevem odru pa se bo predstavil 12-letni Nace Jenc, ki se ukvarja z opernim petjem.
V časih Avstroogrskega cesarstva živi na Vrhu pri Sveti trojici silno močan človek, Martin Krpan po imenu. Na svoji kobilici tovori iz Trsta proti notranjosti angleško sol, kar je prepovedano, zato so mu cesarjevi mejači ves čas na sledi. Ko Dunaj napade strašni Brdavs, ki pobije vse veljake, pokliče Cesar Krpana na pomoč, saj je on njegovo zadnje upanje. Na dvoru se Krpan zameri Cesarici, ker poseka njeno najljubšo lipo, iz katere naredi kij za boj proti Brdavsu. V strašnem boju Krpan s svojo zvitostjo in spretnostjo premaga Brdavsa in s tem odreši Dunaj. Kljub temu se zaplete pri plačilu, saj mu Cesarica še vedno ni odpustila. Vendar se Krpan vseeno dogovori s Cesarjem, da mu izda dovolilnico za tovorjenje angleške soli po cesarstvu.
Letos je nekatere med vami presenetilo, da je bilo treba za tekmovanje iz logike plačati kotizacijo, to je prispevek za organizacijo tekmovanja. Infodrom je na Osnovni šoli Nove Fužine preveril, kako radi in zakaj se udeležujete šolskih tekmovanj ter kdo poravna stroške. Ob svetovnem dnevu boja proti revščini in svetovnem dnevu hrane smo se ta teden spomnili na pravico vsakega človeka do zadostne in kakovostne prehrane. V Infogromu zato o hrani razmišljamo z učenci z Osnovne šole Naklo. V rubriki Podrobno pod lupo še razlagamo, kaj je jedrska energija, otroška poročevalka Neža pa se je pogovarjala s predsednico Evropske centralne banke Christine Lagarde. Spoznali smo tudi Erazma, ki na pamet zna okoli sto registrskih tablic.
Luka je doma v Sloveniji in ima enajst let. Prvič bo obiskal tabor Mavričnih bojevnikov, kjer bo teden dni preživel z vrstniki, ki imajo, tako kot on, motnjo pozornosti ali ADHD. Veseli se, da bo veliko časa preživel v naravi, ki ga pomirja, tamkajšnjega tabornega ognja in druženja z novimi prijatelji. Na taboru bi se rad naučil, kako mirno počakaš v vrsti, se izogneš sporom in drugim ne skačeš v besedo. Mu bo uspelo?
Le kdo se ni že kdaj znašel v vrtincu nesrečne, usodne, neuslišane ljubezni? V tokratni Osvežilni fronti je Sevnica še vedno zaljubljena v Tamšeta, Rok se je podal v zgodovino strtih src, Gaja in Smrekarca sta razmišljali, kako najbolje prenesti konec ljubezni, Jan in Peter bosta ugotavljala, kaj so nas naučili filmi noir, pomerila pa se bosta tudi v Kviki kvizu.
Prve jedrske elektrarne na svetu so zgradili v petdesetih letih prejšnjega stoletja v ZDA, takratni Sovjetski zvezi in Veliki Britaniji. 1983., trideset let pozneje, je začela komercialno obratovati naša jedrska elektrarna Krško. NEK je ena od 415 delujočih jedrskih elektrarn po svetu. Videli boste, kako deluje in kako potekajo redna pregledi in menjava goriva. V elektrarni v Krškem uporabljajo do 5-odstotno obogateni izotop urana 235, pri vsakem remontu pa zamenjajo približno polovico goriva. Kako prepeljejo novo radioaktivno gorivo in kje hranijo izrabljeno staro? Jedrske elektrarne, ki jih gradimo danes, bolje izkoristijo gorivo. To pomeni, da bo pri njihovem obratovanju nastalo manj odpadkov.
Človeštvo se sooča morda z največjimi izzivi preživetja doslej. Aleksander Batič je strokovnjak, ki po vsej Sloveniji predava o možnostih prijaznega in sonaravnega življenja. Je ambasador svetovne mreže ekoloških naselij in avtor knjige »Vseeno, vse je eno«.
Sončni grič je društvo za trajnostno kulturo bivanja in deluje v vasi Topolovec v slovenski Istri. Ima vse elemente ekovasi – horizontalno odločanje, skupne cilje, zadružno lastnino in zavezanost trajnostnemu ravnanju na ekološkem, ekonomskem, socialnem in kulturnem področju.
Katastrofalne poplave v BiH so mobilizirale tudi bosansko-hercegovsko skupnost pri nas. Kako je srbsko-ameriški znanstvenik Mihajlo Pupin prispeval k združitvi prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je v studiu pojasnila Divna Obrenović - predsednica društva Mihajlo Pupin v Ljubljani, ki te dni proslavlja 30 let delovanja. Obiskali smo Postojno, v kateri Prosvetno kulturno društvo Nikola Tesla že deset let gradi mostove prijateljstva.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Opozarjamo na prevare in zlorabe pri podarjanju in prodaji psov. Obiskali smo prav posebne prebivalce gradu Borl – netopirje. Predstavljamo kuščarja zamaskiranega v podobo kače – slepca. Mladinska knjiga o štirih pasjih bratih nas je popeljala v Pasje vesolje. Vabljeni k ogledu. ozivalih@rtvslo.si
Prihodnji teden boste spoznali podjetje menedžerja leta Marka Lukića. Pri delu ga vodi športni duh, vztrajnost in inovativnost. Mladi iz Srednje šole Ravne na Koroškem pa bodo predstavili prednosti in izzive v poklicu mehatronik.
Irenin oče je šel z društvom upokojencev na izlet, in kadar očeta ni pri hiši, je Jaka najbolj glasen. Vsem po vrsti pametuje, glavna tarča njegovih umotvorov pa je, kot običajno, Irena. Cene in Jože se sprašujeta, kako se bo to končalo, župnik pa se srečuje z drugačnimi težavami. Odkar je ostal brez kuharice, mora sam skrbeti za vse. Cene župniku za kosilo večkrat prinese kaj slastnega in župnik mu je neskončno hvaležen, a treba bo poiskati trajno rešitev. Še bolj kot težave s hrano pa župnika skrbi sumljivo dogajanje v hiši pokojne prepirljivke, saj postaja vse bolj očitno, da gre za skrajno nemoralno početje. Boji se, da bo zadeva prej ali slej prišla na dan in bo padla senca na vso župnijo.
September je bil napolnjen z dogajanjem, ki predstavlja tihe vezi in bližino, posebno za tiste pogosto preslišane. Zaposlovanje in rehabilitacijo invalidov smo spremljali na Reha dnevih v Portorožu, od tam smo se odpravili na sprehod po ljubljanskih ulicah z aplikacijo Slavic Soundwalking, vmes pa smo skočili tudi na Festival za tretje življenjsko obdobje. Pozabili nismo niti na mednarodna dneva znakovnega jezika in tolmačenja.
Pred 40 leti je bilo na avstrijskem Koroškem ustanovljeno Združenje pedagoških delavk in delavcev SOVA iz Celovca, reportažo o združenju je pripravila Tanja Kranjec.
V Šmihelu na avstrijskem Koroškem smo se udeležili „Praznika repice" . Prireditev je tradicionalna in izvirna, prizadevajo si za ohranjanje starih narečnih besed kot je to „repica."
Slovensko društvo France Prešeren iz Skopja prav te dni obeležuje 30 letnico delovanja. V Šmihelu in Skopju se je mudil Dušan Tomažič.
Letos mineva sto let od rojstva tržaškega pisatelja, dramaturga in prevajalca Alojza Rebule. Reportažo je pripravila Špela Lenardič.
Priporoči:
Slovensko društvo France Prešeren iz Skopja prav te dni obeležuje 30 letnico delovanja. V Šmihelu in Skopju se je mudil Dušan Tomažič.
Letos mineva sto let od rojstva tržaškega pisatelja, dramaturga in prevajalca Alojza Rebule. Reportažo je pripravila Špela Lenardič.','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs1/2024-10-19/14294105')">Deli
Kako Polona Kenda, ambasadorka Biosfernega območja Julijske Alpe, razmišlja o razvoju turizma sredi Baške grape? Kaj vse ponuja projekt Destinacija Štajerska, ki združuje prej ločene turistične dejavnosti na širšem območju Maribora, Slovenskih goric, Haloz in Jeruzalema? In kako znani slovenski gostinci razmišljajo o prihodnosti podeželskih gostiln in o ponovnem zagonu blagovne znamke Gostilna Slovenija?
Mali Timotej in njegova prijateljica žaba se igrata ristanc. Potem pa žaba vrže kamenček predaleč. Tako daleč, da kamenček pristane na asteroidnem pasu. Kaj pa zdaj?
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Slovenci popijemo od 5 do 6 kilogramov kave na leto. O kavi, njeni zgodovini in njenem družbenem pomenu nam bo pripovedoval dr. Božidar Jezernik, antropolog in avtor najboljše knjige o kavi na svetu. Vse skupaj pa se začne pri rastlini, imenovani kavovec. Vendar tudi kava ne vsebuje vedno enake količine kofeina: odvisna je tako od vrste kavovca kot od časa praženja kavnih zrn. O pozitivnih in tudi negativnih učinkih kave bosta spregovorila dr. Samo Kreft, profesor farmacije in farmacevtske biologije, ter dr. Živa Lavriša, nutricionistka z Inštituta za nutricionistiko.
Kofein se naravno ne pojavlja samo v kavi, vsebujejo ga tudi druga živila. V rubriki Ah, ta splet nam bo Nina Cijan z Anjo Bolha, raziskovalko na Biotehniški fakulteti in sodelavko Zveze potrošnikov Slovenije, predstavila aplikacijo »Veš, kaj ješ«, ki jo je razvila Zveza potrošnikov Slovenije. Gre za eno izmed aplikacij, ki nam pove, kolikšen odstotek neke snovi vsebuje kak izdelek. Na okus kave pa zagotovo ne vpliva samo to, od kod izvira in kako je pražena, ampak je pomemben tudi zadnji korak – priprava. Različno pripravo kave nam bo v studiu prikazal in predstavil odličen poznavalec in velik ljubitelj kave, Tine Čokl.
Nad mirnim rokavom Drave ob našem najstarejšem mestu leži izjemna hiša, ki v svojih zidovih skriva dragocen slovenski les. V sebi združuje elemente sodobnosti, prestiža in topline, hkrati pa ponuja glasbeno bogat in akustično domišljen prostor, kakršnega ne vidimo v običajnih domovih.
Celostna prenova stanovanja je izziv za vsakega, tudi izkušenega arhitekta. Zato bo še toliko zanimiveje videti, kako se je s tem spopadla študentka arhitekture, sicer opažena tudi v strokovnih krogih. Letos je bila namreč ena izmed prejemnic Vurnikovega študentskega priznanja, ki ga podeljujejo obetavnim študentom arhitekture.
Pred več kot 30 leti sta zakonca v vasici Hrib - Loški Potok, obdani z gozdovi in travniki, zgradila hišo, ki je hitro dobila svojo končno podobo. Vrt pa je živ organizem, ki se skupaj z naravo in letnimi časi ves čas spreminja. A za največje spremembe poskrbijo lastniki, zato smo jih ponovno obiskali po sedmih letih.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Spletna trgovina je velik posel, iz udobja dóma radi zapravljamo tudi Slovenci. Dobra polovica prebivalcev je letos že nakupovala po spletu. To pa lahko povzroči tudi težave. O zapletih z dostavo in izdelki, ki niso takšni, kot bi morali biti, bomo govorili v tokratni oddaji. Gledalec je denimo kupil novo kuhinjsko posodo, dobil pa je hudo poškodovano. Kdo mu bo povrnil škodo? V oddaji tudi o domnevno brezplačnem traku za odpravljanje bolečin v hrbtenici, ki je potrošnico stal kar 179 evrov. Kako se izogniti takšnim pastem nepoštenih trgovcev?
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
V naši družbi bo Patrik Polc iz naselja Rove v Zasavju. Oče dveh sinov dela na CSD in nudi družinam pomoč na domu. S partnerko Martino naslednjo leto maja načrtujeta poroko, zato upa, da bo Joker prizanesljiv. Popotnik in strasten nogometni navdušenec rad hodi po gobe ter preživlja čas v naravi. Veliko piše in upa, da bo nekoč izdal knjigo. Njegov super joker je prijatelj iz gimnazije, Peter Stovanje. V goste pa pride tudi televizijski voditelj Boštjan Romih.
Bližajo se krompirjeve počitnice, vi pa imate krompir že danes, saj prihaja nova epizoda oddaje Kaj dogaja? Kdo bo tekel po mestu, kdo bo stal v gneči in kdo bo sedel na Dobu? Na terenu smo obiskali najdaljšo vrsto v državi, magister Baltić pa se je po novo besedo tedna odpravil kar čez lužo. Novi Super hit tedna nas tokrat pokliče po telefonu, v politični telenoveli Palomar pa spremljamo, kaj počne in s kom se dobiva ovadeni predsednik vlade. Naš gost v studiu bo srebrni olimpijec Toni Vodišek, v rubriki Glas ljudstva pa vam svetuje hišni filozof Slavoj Ž. Na Mali terasi bo tokrat zabrnela skupina Eter, ki bo izvedla svojo legendarno skladbo Bela zalivka.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Pretresljiva družinska drama v režiji Vinka Möderndorferja.
Srečanje dveh zakonskih parov z različnih polov družbene lestvice, ki na prvi pogled nimata ničesar skupnega. Nesreča in tragični dogodek ju v eni sami noči usodno združita in najbrž povežeta za vse življenje.
Originalni naslov: ZASTOJ
Leto produkcije: 2021
Država: koprodukcija
Žanr: drama
Režija: Vinko Möderndorfer
Scenarij: Vinko Möderndorfer
Igrajo: Mirjam Korbar, Peter Musevski, Uroš Fürst, Barbara Cerar
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.